У свою чергу, згідно з результатами дослідження, проведеного російським Левада-Центром у листопаді 2010 року, росіяни більше - 56% - шкодують про розпад СРСР. Не шкодують 36% українців і 30% росіян. Не змогли відповісти на питання 18% українців і 16% росіян.
У випадку, як України, так і Росії, у відповідях простежується чітка вікова тенденція: чим молодші респонденти, тим менше вони жалкують про розпад СРСР. Так, в Україні шкодують за Радянським Союзом 19% молоді і 69% пенсіонерів, в Росії - 17 і 83% відповідно.
У той же час в Україні простежуються і інші демографічні особливості та закономірності. Отже, в регіональному аспекті жалкують про розпад СРСР більше всього на Донбасі (65%), Півдні (58%) і Сході (55%), а найменше - на Заході України (18%).
Ностальгію за СРСР відчувають більше жінки (49%), ніж чоловіки (42%); також більше жителі міст (48%), ніж сіл (40%); більше віруючі УПЦ МП (59%) і атеїсти (47%), ніж віруючі УПЦ КП (41%) і греко-католики (17%). А також більше жалкують респонденти, для яких рідною є російська мова (57%), ніж респонденти, для яких рідною є українська (37%) або обидві мови (49%); більше росіяни за національністю (69%), ніж українці (43%).
Крім того, чим вище рівень освіти респондентів, тим менше вони жалкують про розпад Радянського Союзу.
53% опитаних жителів Росії і 41% жителів України вважають, що розпаду Радянського Союзу можна було уникнути. У тому, що розпад держави був неминучий, упевнені 32% росіян і 34% українців.
Цікаво, що кількість респондентів, які не змогли відповісти на запитання в Україні (25%), майже вдвічі більше, ніж у Росії (15%). Такий результат може свідчити про менший рівень обговорення питання і різні підходи до історії в країнах. Крім цього, близько половини українців у віці 18-29 років не змогли відповісти на запитання «Розпад Радянського Союзу був неминучий, чи його можна було уникнути?».
Примітно, що близько 70% респондентів, які шкодують про розпад СРСР, вважають, що його можна було уникнути. У свою чергу, більшість респондентів, які не жалкують за Радянським Союзом (62% з них), вважають, що його розпад був неминучим.
На запитання «Яку форму відносин між республіками колишнього Союзу ви б особисто підтримали?» найбільше росіян відповіли, що це має бути об'єднання кількох республік у більш тісні союзи. Тоді як серед опитаних українців найбільш популярна модель: незалежне існування усіх республік.
Отже, об'єднання кількох республік в більш тісні союзи підтримали 26% росіян і лише 18% українців.
Відновлення СРСР у його колишньому вигляді підтримали по 15% українців і росіян.
Більш тісне об'єднання усіх республік колишнього СРСР за типом Євросоюзу підтримали 19% росіян і 15% українців.
Збереження СНД в його нинішньому вигляді підтримали 17% росіян і лише 10% українців.
Незалежне існування усіх республік підтримали 27% українців і лише 13% росіян.
12% опитаних росіян і 15% українців не визначилися з відповіддю на поставлене питання.
Найбільше підтримали відновлення СРСР жителі Донбасу (25%) та Сходу України (26%); об'єднання кількох республік в більш тісні союзи - жителі Півдня (35%); більш тісне об'єднання усіх республік колишнього СРСР за типом Євросоюзу - жителі Півночі (21%) ; незалежне існування усіх республік - жителі Заходу (59%), Центру (31%), а також Півночі України (30%).
Згідно з дослідженням, проведеним в Україні, чим молодші респонденти і чим вище рівень їх освіти, тим більше вони підтримують незалежне існування усіх республік колишнього СРСР.
Респонденти, які шкодують про розпад Радянського Союзу, найбільше підтримують відновлення СРСР у його колишньому вигляді (31%), об'єднання кількох республік в більш тісні союзи (28%) і більш тісне об'єднання усіх республік колишнього СРСР за типом Євросоюзу (18%).
У свою чергу, більшість респондентів, які не жалкують за Радянським Союзом (53% з них), вважають, що найбільш правильним буде незалежне існування усіх республік колишнього СРСР.
Реліз підготовлений на підставі результатів досліджень, проведених Соціологічною групою «Рейтинг» (Україна) у грудні 2010 р. (опитано 2000 респондентів, похибка не перевищує 3%) і Левада-Центром (Росія) у листопаді 2010 р. (опитано 1593 респондентів, похибка не перевищує 3,4%).