А ми точно знаємо, що нас читають і чиновники, і потенційні інвестори, які хочуть Полтаву та область зробити туристично привабливою.
Ідея №1. Подорож в ремесла
Полтавщина позиціонується як край ремесел. Чому б не влаштувати такі собі майстер-тури. Візьмемо як приклад Решетилівку. Бажаючі могли б приїхати туди аби навчитися ткати чи вишивати. Зацікавленість ремеслом у світі дуже висока, ручна робота цінується, набути таких навичок - непросто. А на Полтавщині є чому навчитися. У тій самій Решетилівці ледь не в кожному дворі живе майстер. У місцевому училищі працюють професійні викладачі. Крім того, є ткацька фабрика закритого типу. Місцеві кажуть, що кілька років тому пропонували сільській владі зробити з фабрики такий собі туристично-ремісничий центр. Їм тоді відмовили, а приміщення фабрики й досі пустує.
Ідея майстер-класів у рамках туризму не є новою. У багатьох містах це вже давно в практиці: на маленьких підприємствах, а то й майстернях вчать варити вино, мило, пекти піцу, шити взуття тощо.
Приклад: в Італії, яка пишається своїми кулінарними традиціями, смачно і по-різному готують у багатьох регіонах. Щоб навчитися готувати по-тосканськи, туристи можуть приїхати на кулінарні 10-ти денні курси. Коштує такий вид відпочинку від 3 тисяч доларів
Ідея №2. Музей персонажів Гоголя
Із Гоголем Полтаву асоціюють не лише туристи з ближнього зарубіжжя, а й із «продвинутого» дальнього. Непогано б було аби туристи, якщо вони вже так хочуть, могли на власні очі побачити оселю Солохи, намальованого Вакулою Чорта, посидіти в мішку, в якому ховався Диякон, побачити Оксанині черевички, а можливо, навіть «політати» в труні Панночки. Ну, а вже на виході поїсти вареників зі сметаною від Пацюка та продегустувати Солошині настоянки. Такий собі Діснейленд по -гоголівськи. І зробити це потрібно десь у Диканьці, якщо вже там туристи шукають персонажів творів класика.
Приклад: Робити зі своєї історично-літературної спадщини атракціони для дітей прийнятно в усьому світі. Так, в Ізраілі, в курортному місті Ейлат, працює парк атракціонів «Місто царів», де діти та дорослі мандрують «древніми» печерами, дивляться 3 Д кіно і знайомляться у такий спосіб із біблійними історями.
Ідея №3. Шоу-ресторан
У світі популярні заклади харчування, де відвідувачі на власні очі можуть побачити й оцінити майстерність кухаря. От би непогано було б, аби так зробити й у нас, на Полтавщині. Якась би симпатична балакуча жіночка швиденько, прямо перед зголоднілими після екскурсій туристами ліпила варенички чи галушки з різними начинками, ще й з оповідками та пісеньками.
Приклад: Колись журналістам «Кола» пощастило побувати в такому ресторанчику в Америці. Японські страви готував кухар із якимсь слов’янським ім’ям, але зі східною зовнішністю. Та відвідувачам ресторану було байдуже, що той «японець» - зовсім не японець. Та й до вартості страв теж особливо ніякого діла не було, бо його робота була справжнім шоу. Кухар так вправно підкидав, перевертав та ловив все, що йому потрапляло до рук!
Ідея №4. Старе місто
А для бажаючих зробити подорож у минуле можна зробити щось на зразок середньовічного містечка. Хай то буде село, але, наприклад, 2000 років тому. Люди купують путівку на кілька днів і потраплять у …Гелон. Живуть у будинках, ходять у одязі тих часів, наслідують старовинні звичаї, обряди. І до речі, це теж не нова ідея.
Приклад: У Швеції, на острові Готланд, у серпні щороку відбувається «Фестиваль Середньовіччя». Народ із усієї Європи приїжджає і живе так, як їхні пращури років 500-600 тому.
Ідея №5 Сталкер-тур
Є така цікавість у людей – подорожувати до напіврозвалених об’єктів на території пострадянського простору. Не секрет, що й в Полтавській області є закинуті промислові об’єкти, сховища, пусті села тощо. Ну не прийшов ще час та не доходять руки за них узятись! Чому не заробити гроші на них зараз? А ще – легендарні полтавські підземні ходи. Чим переказувати легенди на тему їхньої довжини, може якусь безпечну частину можна розчистити і водити туди екскурсії.
Приклад: Приблизно щось таке організовано для туристів у Чорнобильську зону. А щодо підземелля та катакомб – по паризькому та римському «підземних світах» водять туристів уже давно. У Римі за це треба викласти близько 50 євро за одну людину.
Ідея №6 Велотуризм для фотографів
Зелений туризм в області ще тільки розвивається, утім, дуже повільно. Є вже розроблені веломаршрути, але тільки тому, що там зелена зона дуже вдало розташована, близько від доріг. А якщо прокласти велосипедні доріжки в інших місцях, то область може бути цікавою для туристів. Наприклад, для фотографів. Адже, як стверджують екологи, коли подорожувати вздовж річок Полтавщини, можна знайти унікальні рослини, що занесені до Червоної книги. А коли зацвітають першоцвіти, то це справжній рай як для любителів фото, так і для професійних фотохудожників.
Приклад: І Таїланд, І Камбоджа – красиві країни. А ще вони вміють себе «продати». І пропонують західним туристам чудові велотури по різних екзотичних куточках Азії у супроводі гіда та професійного фотографа, який навчить робити гарні знімки. Коштує задоволення не мало, але на найближчі тури в лютому вже немає місць.
Ідея №7. Разом із геніями
Котляревський, Гоголь, Башкирцева – полтавці, котрих знає весь світ. Книгу з рецептами українських страв, складених за творами Івана Котляревського, видав Віталій Закладний, відомий у Полтаві лікар-психіатр. Чому б чиновникам, котрі відповідають за розвиток туризму в Полтаві не співпрацювати з автором цієї праці? Адже цікаво було б туристам, після екскурсії в музей-садибу Івана Котляревського, зайти в стилізовану корчму чи кухню та самим не приготувати щось смачне і нескладне, обране з цієї книги.
На пленер по місцях, де жила всесвітньо відома художниця Марія Башкирцева теж можна возити творчих туристів. Хоча б у той же бузковий гай, який в наступному році збираються оновлювати. Та хіба мало ще мальовничих місць у Диканьці, на батьківщині художниці.
А ще можна десь поблизу існуючої алеї гоголівських героїв у Полтаві облаштувати фотоательє. Там бажаючі могли б одягтися в костюми часів класика чи, навіть, у когось із героїв його творів і сфотографуватись у стилі ретро. І до речі, попри різні думки, сама алея теж є унікальною. Її саму можна показувати туристам, тільки потрібно включити фантазію і обрати правильний кут подачі. І обов’язково розповідати про скандали та суперечки, котрі кілька років точились навколо неї. Це теж історія нашого міста.