Якщо в якості домашніх улюбленців ви вирішили обрати декоративних птахів, не зайвим буде дізнатися, яких пернатих краще утримувати вдома, як обладнати для них приміщення, чим годувати та як попередити захворювання.
Звісно, особливості утримання пташок залежать від їхнього виду та віку. Але є декілька загальних правил, які підходять для всіх видів птахів.
Вольєр і клітка
Краще купувати таку птаху, для якої ви зможете забезпечити необхідні та незмінні умови утримання. Так, птахи, які змалку виросли в клітці, важко звикають до життя у зовнішньому вольєрі, а ті, яких утримували у вольєрі на відкритому повітрі, погано адаптуються до тісних кліток.
Вік
Велике значення має також вік. Чим молодша птаха, тим легше вона звикає до нових умов, швидше приручається.
Якщо ви вирішили придбати не одного, а кількох птахів з метою їхнього подальшого розведення, то чим молодші вони, тим краще. Бо від них, з настанням статевої зрілості, легше отримати приплід, ніж від дорослих.
При цьому бажано придбати більше двох осіб, так буде простіше уникнути помилок у визначенні статі. Купувати птахів краще восени. За зиму молоді пернаті подорослішають і зміцніють, а навесні зможуть почати розмножуватися.
Господарям на замітку. Дуже часто причина захворювань птахів – неправильне годування.
Корм повинен бути не лише доброякісним, а й різноманітним. Використання одноманітних кормів часто призводить до авітамінозу. Надмірне годування птахів кормами з високим вмістом жирів (соняшник, коноплі, горіхи) може призвести до ожиріння й порушення обміну речовин, особливо якщо птах утримується в тісній клітці. Ні в якому разі не давайте своїм пернатим улюбленцям брудні корми або обороблені гербіцидами та іншими отрутохімікатами.
Хвилясті папуги. Цих маленьких папужок купляють чи не найчастіше. Таку популярність вони здобули завдяки невеликим розмірам та невибагливості, бо не потребують якихось осбливих умов для утримання. Урешті-решт, у порівнянні з іншими вони недорогі.
– Їх можна годувати як спеціальними сумішами для папуг, так і давати зернові, пшоно тощо. Головне, щоб корм не був одноманітним. Якщо вирішите змінити корм, треба робити це поступово, щоб папуга звик до своєї нової їжі, – розповів Максим Діденко, ветеринарний лікар Полтавської міської лікарні ветеринарної медицини.
Хвилясті папуги належать до тих пташок, які линяють увесь рік, тому будьте до цього готові. У цей прооцес краще не втручатися, але пташкам навесні й восени можна купувати вітаміни. А ще Максим Діденко радить не вірити тим продавцям, які розповідають казки, нібито самець папуги не може прожити без самки чи навпаки. Це все неправда.
За належного догляду папужка може прожити навіть 15 – 20 років! Щоправда, самочка відкладає яйця і без самця. Іноді яйцекладка триває в неї весь рік, що може виснажити пташку.
Найпоширеніші хвороби в цього виду папуг – інфекційні та грибкові захворювання. У будь-якому випадку, якщо ви побачили, що ваш пернатий друг веде себе неприродньо, звератйтеся до ветеринара, бо деякими хворобами птахів можуть заразитись і люди.
Як мінімум 2 години на день папуга повинен літати за межами клітки. Та й клітка для ньго має бути просторою, щоб птах міг там не лише ходити, а й перелітати з місця на місце.
До речі, хвилясті папуги дуже швидко вчаться людській мові. Якщо з ними займатися, можуть вивчити до 80 слів!
Великі папуги. Ара, жако, какаду, сенегальський папуга, корели, амазони – найпоширеніші папуги, яких тримають у неволі. Максим Діденко каже, що останнім часом ці папуги все більше й більше стають популярними в родинах полтаців.
– Вони значно дорожчі, ніж хвилясті папуги, потребують особливих умов утримання, дуже прив’язуються до господаря. Це так звані папуги, що розмовляють, можуть вивчити не лише слова, а й цілі фрази, – розповів ветлікар.
За словами ветеринара, кожен вид має свої особливості, які слід враховувати під час утримання. Спільне для всіх великих папуг – те, що вони потребують багато місця та уваги.
– Ні в якому разі не можна, щоб ці птахи проводили багато часу в клітці. Якщо хвилястих папужок треба випускати з клітки на 2 години на добу, то ці навпаки, повинні перебувати в клітці не більше кількох годин, – радить лікар. – А взагалі ідельний варіант – вольєр або вільне утримування в квартирі.
Якщо ви наважилися завести великого папугу, врахуйте, що більшість із них голосно кричить, коли чимось незадоволені, та дуже потребують людського товариства.
Також ці птахи довго живуть: від 40 до 80 і навіть 100 років!
Щодо їхнього харчування, то тут, як каже лікар, усе залежить від виду. Наприклад, птахам ара можна давати готові суміші для великих папуг, які продаються в зоомагазинах. Можна додавати також грецькі горіхи та арахіс, яблука, груші, моркву та буряк. Какаду, приміром, полюбляють ще й яйця та сир.
А взагалі великих папуг радять заводити досвідченим птахівникам.
Канарки найбільш популярні з сімейства в’юркових. Максим Діденко каже, що канарка – це одна із невибагливих декоративних пташок.
Але для утримання канарки потрібно враховувати температурний режим. Для клітки треба знайти таке місце, де не буде протягу. Пташку не рекомендують тримати на кухні, бо там багато шкідливих парів. Купивши канарку, знайдіть їй таке місце, де її найменше будуть турбувати.
У клітці для канарки обов’язково має бути чиста вода. Годують їх відповідними кормами для канарок. Раз на тиждень канарці можна давати варене куряче яйце, прекрасно підійдуть морква, яблуко, зелень.
Амадини – рід птахів сімейства в’юркових ткачиків, який налічує майже 30 видів. Найпопулярніші серед покупців – зеброві, японські, гульдові амадини. За розмірами маленькі. Останні, щоправда, зустрічаються рідше, бо вони найдорожчі. Купують цих птахів через їхнє яскраве забарвлення та прекрасний спів. Щодо корму, амадини невередливі. Їх можна годувати кормом для канарок, полюбляють вони й просо. Клітка повинна бути просторою, воду для пташок краще відстоювати. Для амадинів, як і для папужок, можна розмістити в клітці жердину та повісити дзеркальце. Амадини дуже добре плодяться в неволі. Якщо ви вирішили купити пару птахів саме з такою метою, то не забудьте, що для цього їм потрібне гніздо. Його можна купити в зоомагазині або принести м’яке тонке сіно, з якого вони самі його й зроблять. Цікаво, що вдень пара висиджує яйця по черзі, а вночі – разом. За один раз може вилупитися до п’яти пташенят. На відміну від папуг, амадини не люблять, коли їх беруть на руки.
Максим Діденко нагадав, що згідно із законодавством, куплених птахів у 10-денний строк після придбання чи зміни власника треба зареєструвати у ветеринарній службі та в ЖЕД, а також провести у ветклініках обробку від зовнішніх та внутрішніх паразитів, зробити щеплення.
Що робити, якщо знайшов пораненого птаха
Максим Діденко радить, в жодному випадку не підбирати на вулиці пораненого птаха і, тим паче, нести його додому.
– Птахи переносять різноманітні інфекції та хвороби, якими можуть хворіти люди: хламідіоз, пташиний грип, грибкові захворювання та інші, – говорить ветеринар.
За словами ветеринара, якщо ви все-таки підібрали пораненого птаха, не намагайтеся йому самостійно допомогти. Якщо в пташки зламане крило чи лапка, то дуже рідко коли її вдасться вилікувати, в більшості ж випадків вона залишається інвалідом. Якщо живете в місті, краще зателефонуйте в КАТП. Ця організація займається відловлюванням та переміщенням диких птахів. Хворих пташок працівники організації передають у державні поліклініки або в еколого-натуралістичний центр.
Як з’ясувало «Коло», вилікувати пораненого птаха ніде не беруться, а коли й оглядають, шансів на те, що поранене крило приживеться і птах літатиме, не дають.