Сьогодні при поїздці за кордон не обов’язково брати із собою готівку. Альтернативою їй можуть стати тревел-чеки, або дорожні чеки.
Вони досить поширені серед іноземних туристів, натомість українці ставляться до них насторожено. Що це таке, а також про плюси й мінуси таких чеків читайте далі.
Тревел-чеки – це платіжний документ, який можна застосовувати, як засіб міжнародного розрахунку. За своєю формою та кольором тревел-чеки схожі на грошові купюри.
Купити дорожні чеки можна в банках. Щоправда, треба враховувати, що в Полтаві продають їх не всі банківські установи. А в деяких установах їх можна придбати лише в центральних відділеннях.
Полтавці бояться користуватися дорожніми чеками
При покупці дорожніх чеків клієнт обов’язково сплачує комісійні та оформляє банківський дозвіл на вивезення чеку за кордон. Остання послуга безкоштовна.
– На кожні тисячу доларів комісія 1 відсоток, – каже Любов Григорівна, бухгалтер-касир однієї з банківських філій Полтави. – Відсоток, звісно, береться у гривнях. Згідно із законодавством, оформити тревел-чеки можна на суму до 10 тисяч доларів США. За бажанням клієнт може замовити купюри будь-якого номіналу.
Якщо комусь потрібна більша сума, доведеться або ж переводити гроші з українського в зарубжіний банк, або ж отримувати індивідуальну ліцензію Націонабльного Банку України.
Найчастіше, за словами Любові Григорівни, люди купують тревел-чеки при поїздці в Італію, Туреччину, на Кіпр.
– Незважаючи на те, що дорожні чеки у всьому світі практикуються вже понад сто років, а в Україні відомі з 90-х років минулого століття, люди все-одно бояться ними користуватися, хоча вони оформляються набагато швидше за пластикові картки, надійніші та зручніші, – говорить банківський працівник.
У Полтаві мало людей, які користувалася тревел-чеками та можуть про них
розповісти з власного досвіду. Полтавці надають перевагу готівці та пластиковим карткам. Кажуть, що так зручніше і звичніше.
Ольга Безбородова, родом з Полтави:
– У країнах Західної Європи та в США система тревел-чеків дуже розвинута. Клопотів із чеками я не мала ніколи, бо живу в Лондоні. Коли ж їду в Україну, то завчасно гроші міняю на гривні, бо в Україні не завжди навіть банківською карткою можна розрахуватися, я не кажу вже про тревел-чеки.
У деяких країнах тревел-чеки не визнають
Дорожні чеки випускають у найпопулярніших у світі валютах – доларах США, Канади та Австралії, євро, японських єнах, англійських фунтах-стерлінгів та деяких інших. У якій валюті краще купувати чеки залежить від того, в яку країну ви зібралися. Наприклад, в Туреччині зручні будуть чеки в доларх та євро, в Болгарії – в євро, так само, як і в Німеччині. А у Великій Британії – звісно, у фунтах стерлінгів. Чеки обмінюють на місцеву валюту в 150 країнах світу, а в США дорожні чеки приймають нарівні з готівкою.
Разом з тим потрібно врахувати, що є країни, де тревел-чеки непопулярні або їх там не використовують взагалі. Серед таких – Куба, Північна Корея, Іран.
– Нині у всіх країнах Європи чеки можна безкоштовно обміняти на готівку. Якщо турист загубив чек його можна швидко відновити навіть за кордоном. Для цього обов’язково потрібен паспорт та квитанція про формлення чеку в Україні, – зазначила Любов Григорівна.
Зверніть увагу
– На дорожніх чеках повинна бути назва компанії-емітента, назва платника та його реквізити, підписи уповноважених представників компаній-емітентів, номінал та назва іноземної валюти, серія та номер, підпис.
– Оформивши дорожні чеки, обов’язково зберігайте квитанцію (скріп). Лише з нею ви зможете відновити загублені чеки. Інакше повернути гроші буде дуже складно. Краще зберігати її окремо від тревел-чеків. Якщо ж квитанція втрачена разом з чеком, потрібно зв’язатися з банком та попросити його надати інформацію про серійні номери втрачених чеків. Лише тоді можна буде отримати гроші по серійних номерах. Щоправда, для цього потрібно подзвонити в компанію, яка видає чеки, заявити їй про зникнення та доказати на словах свою невинуватість. Останнє вдається не завжди. Мандрівника в банківських установах можуть попросити звернутися в поліцію.
– Для того, щоб отримати готівку, власнику тревел-чеку необхідно поставити ще один підпис на ньому. Ідентичність двох підписів – гарантія того, що вам дадуть гроші.
Переваги дорожніх чеків
– Вони не мають строку давності. Навіть, якщо клієнту їх видали 20, 30 і навіть 100 років тому, їх обов’ язково обміняють на гроші.
– Їх, на відміну від пластикової картки, можна просто купити в банку. При цьому не потрібно витрачати час на оформлення та заповнювати купу паперів.
– Якщо клієнт загубив тревел-чеки або ж їх у нього вкрали, пошматувала собака чи вони пошкоджені іншим чином, їх можна відновити.
– Якщо ж людина не використала дорожні чеки або ж на них ще залишилися гроші, то їх можна залишити до наступної поїздки за кордон, або обміняти на готівку в банкові, – розповідає Любов Григорівна. – При цьому якщо їх міняють на готівку в тому банку, де й оформляли, комісія буде 1 відсоток, якщо в іншому – більша.
Недоліки тревел-чеків
– У деяких країнах їх важко обміняти. Тому перед тим, як їхати в якусь країну, зберіть інформацію, де в ній можна обміняти тревел-чеки.
– При обміні можлива втрата грошей на різниці курсу. Тому завчасно дізнайтеся, яка різниця на курсі валют.
З історії виникнення тревел-чеків
Автором ідеї створення тревел-чеків є засновник першого у світі туристичного агенства місіонер Томас Кук. Тоді ж, понад 150 років тому, Кук вигадав грошові чеки, якими б туристам було легко та зручно розраховуватися. А от втілити його ідею в життя вдалося вже синові Джону Куку. Завдяки організованій ним рекламній компанії чеки Тhоmas Сооk стали популярними у всьому світі. У 1892 році дорожні чеки почала випускати американська компанія Аmеriсаn Ехргеss.
Нині у світі існує понад 10 видів дорожніх чеків, але за авторитетом та популярністю, як і колись лідирують Тhоmas Сооk и Аmеriсаn Ехргеss. Також значною популярністю користуються їх конкуренти Visа и Сity Corp. Основна відмінність між чеками різних компаній – регіони використання. Чеки Аmеriсаn Ехргеss поширені в Америці. Там ними можна розрахуватися в магазинах, готелях, метро, інших установах, нарівні із звичайними грошима. Тревел-чекам від компаній Visа і Тhоmas Сооk надають перевагу в Європі, Сity Corp – в азійськизх країнах.
Довідка «Кола»
Емітент цінних паперів, платіжних карт або інших платіжних засобів – це юридична особа, яка від свого імені випускає їх і зобов’язується виконувати обов'язки, що випливають з умов їх випуску.