Гостра хронічна ниркова недостатність, на рівні з онкозахворюваннями, потребує вартісного лікування.
Ця хвороба – це прогресуюче порушення функцій нирок (перш за все видільної), що виникає поступово, упродовж тривалого часу та призводить до скупчення у крові азотистих шлаків. Один зі шляхів лікування при такому діагнозі – призначення діалізу, який і потребує значних витрат. Як же відбувається процедура надання такого лікування у Полтавській області, дослідили журналісти Інституту аналітики та адвокації.
Станом на кінець 2014 року на Полтавщині було зареєстровано 3043 хворих з хронічною нирковою недостатністю, а за 6 місяців 2015 року – ще 75 випадків. Із них станом на 22 липня 2015 року процедури гемодіалізу отримують 105 хворих, а перитонеального діалізу – 57 хворих. Ці пацієнти знаходяться на обліку у Нефрологічному центрі ПОКЛ імені М. В. Скліфосовського.
Читайте також: Процедура забезпечення хворих на цукровий діабет інсуліном на Полтавщині
Лікування хронічної ниркової недостатності методами діалізу проводять виключно цьому центрі, який функціонує у Полтаві з 2003 року. У його структуру входять: нефрологічне відділення, блок гемодіалізу №1 (місто Полтава), відділення амбулаторного гемодіалізу №2 (місто Кременчук), блок перитонеального діалізу та нефрологічний кабінет при консультативній поліклініці обласної клінічної лікарні імені М. В.Скліфосовського.
Фінансування відбувається за рахунок цільових надходжень з державного бюджету в обласний бюджет на проведення централізованих заходів щодо розвитку системи надання медичної допомоги хворим нефрологічного профілю (централізована закупівля витратних матеріалів). Закупівлю витратних матеріалів здійснює обласна лікарня. Лікування процедурами гемодіалізу та перитонеального діалізу є безкоштовним.
Враховуючи те, що лікування методами замісної ниркової терапії є високозатратною технологією, то існує відповідна процедура. Пацієнт, який потребує застосування замісної ниркової терапії спостерігається на диспансерному обліку в Нефрологічному центрі.
Рішення про необхідність використання замісної ниркової терапії приймає консиліум на підставі результатів медичного обстеження пацієнта.
Загалом порядок забезпечення замісної терапії на Полтавщині зрозумілий. Держава виділяє кошти, а розпорядник (ПОКЛ імені М. В. Скліфосовського) проводить закупівлі, Нефрологічний центр отримує витратні матеріали для діалізу. На цьому етапі можуть імовірно існувати лише дві проблеми: держава не виділить необхідну кількість грошей або ж зрив тендерів (наприклад, через учасників). Тож залишається сподіватися на повне фінансування закупівель витратних матеріалів, на добросовісних учасників процедур закупівель та на відповідальних пацієнтів.
Довідка:
Лікування хворих на хронічну ниркову недостатність проходить у два періоди:
Додіалізний – хворих з різним ступенем захворюваності на хронічну ниркову недостатність лікують медикаментами. Період може тривати десятиріччями, проте рано чи пізно його ефективність суттєво зменшується.
Діалізний період – хворим з хронічною нирковою недостатністю V ступеню захворюваності показано лікування замісною нирковою терапією (гемодіалізом чи перитонеальним діалізом).
Альтернативним методом лікування на цьому етапі може бути трансплантація нирки. Однак, в Україні трансплантація нирки – це велика рідкість і значна складність.
Гемодіаліз – це метод замісної ниркової терапії, під час якого хворому проводиться очищення організму за допомогою апарата «штучна нирка». Хворі отримують процедуру 3 рази на тиждень в відділеннях гемодіалізу.
Перитонеальний діаліз – це метод замісної ниркової терапії, під час якого пацієнту здійснюється заливання в черевну порожнину спеціального діалізного розчину через імплантований перитонеальний катетер. Хворий самостійно проводить цю процедури 4 рази на день.