Наступного року МОЗ планує ввести обов’язковий медогляд

Здоров'я
10 вересня 2010 о 17:311073 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Наступного року МОЗ планує ввести обов’язковий медогляд
Міністерство охорони здоров’я видало указ про щорічний медогляд населення.

Таким чином, відомство планує повністю ознайомитися із станом здоров’я українців. Оприлюднена пропозиція є одним із заходів держпрограми розвитку первинної медико-санітарної допомоги до 2011 року, яка раніше була схвалена Верховною Радою.

Так, диспансеризація буде полягати в проходженні щорічного медогляду з проведенням лабораторного обстеження для своєчасного виявлення захворювань. Також передбачається, що дільничний лікар буде планувати медогляди всіх громадян, що проживають на території обслуговування поліклініки, і вести персоніфікований облік тих, хто пройшов диспансеризацію.

Зокрема, в рамках медичного огляду обов'язковими будуть:

- вимірювання росту та ваги;

- артеріального тиску;

- перевірка гостроти слуху та зору;

- аналіз крові та сечі;

- рентген грудної клітки;

- мамографія та ультразвукове обстеження простати для чоловіків.

Результати будуть записувати в спеціальну анкету, розроблену Міністерством охорони здоров'я.

Варто відзначити, що на даний момент медогляд проходять тільки діти в дошкільних установах, школярі, студенти, співробітники шкідливого виробництва, а також вагітні та чорнобильці. Однак медики вважають, що найчастіше ця процедура проводиться формально - люди просто беруть довідки зі штампами «Здоровий».

Всеукраїнський медогляд обійдеться країні в 6 мільярдів гривень. Диспансеризацію населення можна чекати вже в 2011 році.

Примусовий медогляд суперечить законам

Юристи наголошують, що такий наказ може бути порушенням прав громадян. Адже у статті 49-й Конституції України кожному гарантується право на охорону здоров’я, медичне страхування та допомогу. А МОЗ намагається перетворити право на обов’язок.

Крім того такі питання регулюються Основами законодавства про охорону здоров’я. У статті 39 говориться, що медичний працівник зобов'язаний надати пацієнтові в доступній формі інформацію про стан його здоров’я, мету проведення запропонованих досліджень і лікувальних заходів, прогноз можливого розвитку захворювання, у тому числі наявність ризику для життя і здоров'я. Пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за медичною допомогою, діагноз, а також про відомості, одержані при його медичному обстеженні.

43 стаття говорить, що згода, інформованого відповідно до статті 39 цих Основ, пацієнта необхідна для застосування методів діагностики, профілактики та лікування. Щодо пацієнта віком до 14 років (малолітнього пацієнта), а також пацієнта, визнаного в установленому законом порядку недієздатним, медичне втручання здійснюється за згодою їх законних представників.

А Стаття 284 Цивільного кодексу України говорить, що фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років і яка звернулася за наданням їй медичної допомоги, має право на вибір лікаря та вибір методів лікування відповідно до його рекомендацій. Надання медичної допомоги фізичній особі, яка досягла чотирнадцяти років, провадиться за її згодою.

Повнолітня дієздатна фізична особа, яка усвідомлює значення своїх дій і може керувати ними, має право відмовитися від лікування.

От тільки чи припадає медобстеження під категорію лікування – окреме питання.

Андрій Іванов, за матеріалами офіційного сайту МОЗ України

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter