Шукати квартиру Іван, студент одного з полтавських вишів, почав ще у березні. З місцевої газети оголошень дізнався про безкоштовну оренду вмебльованого будинку. Зазначалося, що платити потрібно буде тільки за комунальні послуги.
– 11 березня я зателефонував за вказаним номером, виявилося, що то агентство нерухомості, – розповідає Іван. – Мене запросили прийти, розповіли про квартиру, дали поговорити по телефону з власницею житла. Домовилися, що через пів-години я їй зателефоную, щоб домовитися про зустріч, потім взяли 300 гривень за послуги.
Коли хлопець в обумовлений час зателефонував орендодавиці, трубку ніхто не взяв. У агентстві, куди він прийшов наступного дня, додзвонитися їй також не змогли, а гроші повернути відмовилися.
Через день, 13 березня, Іван вирішив звернувся до іншого агентства нерухомості. Там, уже «з порога» хлопець повідомив, що потрапив нещодавно на аферистів. У відповідь працівники агентства запевнили, що їхня контора абсолютно надійна. У результаті: пропозиція безкоштовної оренди з оплатою лише комунальних послуг, телефонний дзвінок господарці у присутності ріелтера і 300 гривень – оплата послуг агентства.
– Цього разу ми навіть домовилися про зустріч з власницею житла, я її у вказаному місці прочекав чотири години, на мої телефонні дзвінки не відповідала, – згадує Іван. – Коли прийшов наступного дня у агентство, мені відразу сказали, що гроші не повернуть.
Справедливість знайти виявилося важко
Кілька днів Іван пробував шукати справедливості. Написав заяву до Октябрського районного відділення міліції (відповіді на неї він і досі не отримав). У приміщення УБОЗ, обласного управління міліції та облдержадміністрації його навіть не пустили.
Наступний похід за справедливістю Іван розпочав через кілька місяців, у вересні, коли прийшов до першого агентства нерухомості по обіцяні гроші. Їх не повернули. Кілька днів тому Іван подав заяву до прокуратури Київського району Полтави.
А от пошук квартири отримав щасливий фінал. Дізнавшись, що Івану ніде жити, односельчанка дала йому ключі від свого порожнього будинку у Полтаві. Безкоштовно.
«Білі» ріелтери застерігають платити гроші наперед
– Про подібні випадки шахрайств я часто чую, – розповів Юрій Кущ, директор агентства нерухомості. – Моя порада: ніколи не платіть кошти наперед – тільки по факту поселення.
Юристи просять читати договір, а не вірити обіцянкам
Письмовий договір є головним документом, який регулює відносини агентства нерухомості з клієнтом.
– Зазвичай клієнт його підписує, особливо не вчитуючись, більше слухає усні обіцянки агента з нерухомості, – розповідає Леся Костенко, юрисконсульт. – Це і є основною помилкою, оскільки усні домовленості не мають юридичної сили.
Тетяна Цирульник