На сьогодні реєстрація місця проживання/перебування фізичних осіб в Україні здійснюється відповідно до положень Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” від 11 грудня 2003 року № 1382-ІV.
Реєстрація місця перебування є нововведенням Закону
Вона обов’язкова лише для громадян України, а також іноземців чи осіб без громадянства, які перебувають в країні на законних підставах, більше одного місяця за межами адміністративно-територіальної одиниці, в якій зареєстроване їх місце проживання, і які мають невиконані майнові зобов’язання, накладені в адміністративному порядку чи за рішенням суду, або призиваються на дійсну військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості.
Усіх інших фізичних осіб Закон не зобов’язує реєструвати місце перебування тобто вони реєструють місце перебування за бажанням.
За Прикінцевими положеннями Закону усі, хто мав у паспорті штамп "прописаний", автоматично вважаються зареєстрованими, якихось додаткових відміток робити таким громадянам не потрібно.
Місце перебування та місце проживання
У ст. 1 Закону встановлено, що дія Закону поширюється як на громадян України, так і на іноземців та осіб без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні.
Законом встановлено, що:
Місце перебування – це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік.
Місце проживання – це адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає понад шість місяців на рік.
Тобто фізична особа може мати лише одне зареєстроване місце проживання та необмежену кількість зареєстрованих місць перебування.
Законом встановлено, що громадяни України (незалежно від віку), а також іноземці чи особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов’язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати його.
Для реєстрації місця проживання особа подає:
письмову заяву,
паспортний документ,
квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати,
два примірники талону зняття з реєстрації.
Що таке паспортні документи?
До паспортних документів належать: паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, а для іноземців та осіб без громадянства – посвідчення на постійне або тимчасове проживання. Для дітей до 16 років подається свідоцтво про народження.
Єдиною підставою є заява
Заява про реєстрацію місця проживання є єдиною підставою для реєстрації місця проживання.
Орган реєстрації, тобто територіальні підрозділи служби громадянства, імміграції та реєстрації фізичних осіб здійснюють лише внесення відомостей до паспортного документа особи та відповідного реєстраційного обліку на підставі заяви особи.
Реєстрація для дітей
Якщо дитина не досягла 16-річного віку, для реєстрації місця проживання подається свідоцтво про народження. Діти віком від 15 до 18 років подають заяву про реєстрацію місця проживання особисто.
Відповідно до положень статей 141 та 160 Сімейного кодексу України місце проживання неповнолітньої дитини реєструється за місцем проживання одного з батьків, за згодою обох батьків, які мають рівні права та обов’язки щодо дитини.
Батьки неповнолітньої дитини, як її законні представники, зобов’язані подати до органів внутрішніх справ заяву про реєстрацію місця проживання новонародженої дитини у десятиденний строк після одержання свідоцтва про народження.
Ст. 8 Закону визначено, що реєстрація місця перебування здійснюється за заявою особи, яка зобов’язана подати її протягом семи днів після прибуття до місця перебування. Інформація про це повідомляється до органу реєстрації місця проживання.
Прописка = право на пенсію, соціальну допомогу, вибору президента України
У ст. 2 Закону України „Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні” зазначено, що реєстрація місця проживання чи місця перебування особи або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Тому відмова в оформленні пенсії, наданні медичної допомоги, наданні соціальної допомоги, внесення до списків виборців через відсутність зареєстрованого місця проживання тощо є незаконною. Незаконні дії посадових осіб можна оскаржити в суді.
Проконсультували спеціалісти ДДГІРФО МВС України