Покладіть руку на серце і чесно зізнайтеся собі, що десь у глибині душі мрієте знайти скарб чи виграти в лотерею.
Особливо ця мрія стає актуальною, коли вам не вистачає зовсім трішки, або й не трішки, на купівлю будинку, авто, навчання дітей чи для початку бізнесу. Щоб мрію зробити реальністю, дехто починає грати в лотереї. Із часом в одних це перетворюється на хобі чи улюблену гру, а у декого – на хворобливу залежність. Чому ж люди з таким азартом грають у лотереї?
Більшість психологів виділяють такі причини:
1. Азарт і задоволення. Це своєрідний спосіб розваги, гравець отримує задоволення від самого процесу, незалежно від виграшу чи програшу.
2. Бідність – це ключовий чинник, що штовхає людей на покупку лотерейних квитків. Люди сподіваються вирішити з допомогою лотереї свої проблеми. Насправді ж гроші, витрачені на купівлю лотереї, тільки посилюють матеріальний нестаток.
3. Надія змінити своє життя на краще. Гравець у лотерею вірить, що виграш допоможе йому стати красивішим, впевненішим у собі, здійсняться його мрії, прийде бажане кохання.
4. Виграш. Більшість грають у лотерею заради грошового збагачення. Як правило, лотерейні виграші – найбільші фінансові виплати у світі. Хтось мріє хоча б «відбити» затрачені кошти на квиток, інші хочуть виграти джек-пот.
– Деякі люди грають у лотерею, щоб вирішити матеріальні проблеми, інші – щоб заповнити емоційну порожнечу. Гра в лотерею часто переростає у залежність від азартних ігор, адже у багатьох починається все з лотереї, а закінчується ігровими автомати, комп’ютерними змаганнями та іншим, – пояснює Марина Гурнік, психолог-практик. – Тут важливо зрозуміти, що проблема азартних ігор –психологічна. Грати починають, перш за все, люди, які перебувають у стресовому стані, в депресії. Вони намагаються втекти від реальності, замість того, щоб вирішувати проблеми дієвими способами.
За словами психолога, навіть якщо гравець тривалий час не виграє нічого, все одно продовжує це робити, бо має вже залежність. У нього змінюється світогляд, він живе ілюзіями: ось виграю – і поїду на Багами!
– Гра в лотерею – не завжди залежність, особливо для людей, які вміють планувати і розпоряджатися своїм бюджетом. Коли гравець виділяє зі своїх місячних доходів 30-50 гривень на лотерею – він вміє сказати собі «Стоп!», – зазначила Марина Гурнік.
ПЛАШКА
– Перевірити, чи в людини немає залежності, можна, позбавивши її можливості на місяць купувати і грати в лотерею. Якщо вона з цим справляється без проблем – все нормально, – каже психолог.
Як вирішити проблему залежності
– Допомогти гравцю знайти нову роботу або хобі. Дієве тут все – гра у футбол, волейбол, шахи, плавання, риболовля тощо.
– Якщо перша порада не допомагає – терміново на прийом до психолога чи психотерапевта.
– Проблема азартних ігор – психологічна. Це важливо зрозуміти самому гравцю та його родичам. Криками, слізьми, проханнями тут не зарадиш. Вибратися із глухого кута гравець може з допомогою спеціаліста, але лише якщо сам того бажає, – розповідає Марина Гурнік. – У мене колись були 2 залежні від азартних ігор клієнти. Вони самі цього не усвідомлювали, зрештою, після кількох занять пішли. На прийом до мене їх привели силою: одного – мама, іншого – дружина. Власного бажання позбутися залежності у гравців не було, тому й результату – теж.
Полтавці виграли в лотерею гроші, а їм запропонували взяти призи
Подружжя полтавців Аліса Василівна та Іван Терентійович Шаліни вже 11 років грають в улюблену лотерею «Лото-Забава». Недавно їм пощастило – вони вперше виграли значну, як для пенсіонерів, суму – 1170 гривень. До цього, за словами Аліси Василівни, їхній виграш не був надто великим – 3, 20, 50 гривень.
– Вирішили, що витратимо ці гроші на необхідні ліки. Але коли я пішов у відділення МСЛ у Полтаві, щоб їх отримати, дізнався, що з Києва прийшло роз’яснення – відтепер той, хто виграє менше 5 тисяч гривень, отримує призи, а не гроші, – розповідає Іван Терентійович. – Мені видали перелік призів, аби я обрав собі щось на 1170 гривень. Там було все: від тарілок і каструль до телевізорів, пилососів та іншої побутової техніки.
Чоловік відмовився брати призи. Шаліни зателефонували на гарячу лінію «Лото-Забави», оператор їм підтвердив, що й справді вийшло нове розпорядження – замість грошей – призи. А в черговому випуску лотереї по телевізору ведучі теж оголосили про нововведення. Для того щоб забрати призи, в них є 180 днів. Проте подружжя й досі сподівається, можливо, це помилка і їм видадуть гроші. Кажуть, що по телевізору про нововведення оголосили через тиждень після того, як вони дізнались про виграш.
Журналіст «Кола» теж зателефонувала на гарячу лінію «Лото-Забави», там підтвердили нововведення, а для того, щоб бути в курсі подій, порадили не забувати купувати або передплачувати їхню газету.
Найбільші виграші у світі і нащо їх витратили
Майкл Керрол на час виграшу в лотерею був безробітним 26-річним британцем. Його джек-пот – 15 мільйонів доларів. Спочатку він дарував дорогі подарунки родині та друзям. Після цього почав витрачати гроші на вечірки , кокаїн, машини і повій. За 8 років він тільки на жінок легкої поведінки витратив 200 тисяч доларів. Керрол також втратив мільйон доларів на іподромі і 2 мільйони, зробивши ставку на свою улюблену футбольну команду. Зрештою, щоб розплатитися із боргами, продав свій розкішний автопарк і всю нерухомість. Сьогодні Майкл Керрол працює сміттярем і заробляє 5 доларів на годину.
Білі Боб Гарелл, проповідник із США, який виграв 31 мільйон доларів у лотерею і витратив усю цю суму, розлучився із дружиною, а пізніше і з власним життям. 1997 року він став мільйонером. Боб придбав 7 будинків і кілька автомобілів. Він позичав гроші усім, хто в нього просив. Зрештою дружина від Біллі пішла, а згодом він наклав на себе руки.
57-річний житель України Геннадій Тетеря зірвав три джек-поти. Спочатку виграв півтора мільйона гривень у національну лотерею, потім поїхав до Польщі і отримав там джек-пот у 3 мільйони злотих (майже 750 тисяч доларів). Після повернення із Польщі Тетеря зірвав третій свій джекпот – 3 мільйони гривень. Нині Геннадія Тетерю судять за борги в 2,5 мільйона гривень. 2003 року він почав брати в борг гроші у своїх знайомих, в основному значні суми йому були потрібні на купівлю нових лотерейних квитків. Коли ж люди почали вимагати повернення грошей, він облив себе ацетоном і підпалив. Виявилося, що ще до першого виграшу Геннадій жив у позичках , а з першого джек-поту пороздавав борги. Куди поділися гроші з інших виграшів, так і не встановлено. Правоохоронці припускають, що їх він передав синові, який зник у невідомому напрямку.
Спеціалісти кажуть, люди, які виграли в лотерею величезну суму, часто залишаються банкротами, бо не знають, як правильно витрачати такі кошти. Частина вкладає гроші в бізнес, але не знає, як його розвивати, тому стає банкрутом. Інші мають справу із людьми, які з них поступово «викачують» гроші, або бездумно витрачають кошти на розваги, дорогі авто чи квартири в елітних районах. Психологи радять після отримання виграшу зробити паузу, щоб емоційно заспокоїтися і подумати, як раціонально використати фінанси.