Лапароскопія розвивається як у світі, так і в Полтаві.
Усе більше операцій гінекологічних, та й інших у черевній порожнині, лікарі роблять за допомогою цього методу. Що ж таке лапароскопія та які її переваги над іншими видами хірургічного втручання? Про це розповіли доктор медичних наук, професор Антоніна Громова, завідувач кафедри акушерства та гінекології Полтавської української медичної академії (далі – УМСА) та кандидат медичних наук, доцент УМСА Нестеренко Леонід Анатолійович.
Лапароскопія – сучасний метод ендоскопічної хірургії. Операції на внутрішніх органах проводять через невеликі (діаметр – 0,5-1,5 см) 2-4 отвори за допомогою лапароскопа та лапароскопічних інструментів. Інструменти вводять у черевну порожнину, одночасно бачать, що там діється, та здійснюють хірургічні маніпуляції. Тобто це і метод обстеження, й одночасно хірургічна операція.
– Тобто така хірургія дозволяє виконувати радикальні втручання без широкого розтину передньої черевної стінки через незначні проколи тканин, – пояснює Леонід Нестеренко.
Переваги лапароскопії над традиційним доступом
Про них розповів Леонід Нестеренко:
– менш травматична операція, бо ця технологія передбачає мінімальний травматизм, зменшення крововтрати та болю в післяопераційний період;
– зниження частоти інфікування (операція в закритих умовах, тож менша вірогідність утворення злук та виникнення інфекцій);
– хворий швидко одужує, підіймається з ліжка вже через кілька годин після операції, на другу-третю добу його виписують із лікувального закладу;
– косметичний ефект (залишаються кілька подряпин як свідчення про операцію замість шраму), а це суттєво, особливо для жінок;
– значно дешевше для пацієнта, адже одужання настає швидше, а значить, і ліків витрачається набагато менше.
– Часто обходимось без використання антибіотиків, адже потреба в них зникає: стерильні інструменти в закритому просторі, відсутність інфікування, – констатує Леонід Анатолійович.
Лапароскопічні операції проводять як планові, так і в ургентному порядку, тобто коли хворий потрапляє в лікарню і його треба оперувати негайно.
– Нині ми досягли такого рівня, що ургентних пацієнтів маємо змогу за кілька хвилин обстежити, взяти кров на аналізи та зробити інші дослідження навіть уночі й оперувати лапароскопічно, – говорить професор Антоніна Громова.
Устами пацієнтки
– Мені оперували кісти яєчників, я швидко встала з ліжка, на другий день уже відпустили додому, бо аналізи були хороші й самопочуття теж, – ділиться Олена, полтавка. – На пам’ять лишились кілька подряпин на животі.
За допомогою лапароскопії можна оперувати практично будь-які внутрішні органи, якщо є відповідне обладнання та підготовлені фахівці. До слова, під час операції пацієнт перебуває під загальною анестезією.
Раніше лапароскопічно оперували за одне втручання один орган, нині можуть кілька одразу. Причому, якщо немає доступу ендоскопічного обладнання через передню черевну стінку операція внутрішніх органів може бути здійснена через шлунок, піхву.
– У Полтаві жінці за 70 років видаляли кілька уражених хворобою органів за одне втручання: лікарі йшли на одну операцію, виявили інші захворювання. Тому була операція з видалення жовчного міхура, кісти яєчника, апендициту та здійснена пластика грижі. Цю операцію робив лікар клініки «Лісод», випускник УМСА під час майстер-класу Сергій Байдо. Нині пенсіонерка жива, стан здоров’я – в нормі, – говорить Антоніна Громова.
– За кордоном лапароскопічний хірург оперує усі внутрішні органи, в Україні в державних лікарнях існує поділ: вузькоспеціалізовані фахівці здійснюють операції у своїй галузі. Але над цим працюють,й оперування одним лікарем багатьох органів – це наше недалеке майбутнє, – каже професор Громова .
Показання для лапароскопії в гінекології (в ургентному порядку): позаматкова вагітність, апоплексія яєчника з внутрішньочеревною кровотечею, розрив кісти яєчника, перекручення ніжки яєчника, гнійно-запальні захворювання органів малого тазу, діагностика гострих хірургічних та гінекологічних патологій, некроз (відмирання) міоматозних вузлів. Також метод застосовують для діагностики ускладнень під час чи після гінекологічних маніпуляцій.
Показання для планової лапароскопії:
– як метод діагностики при різних гінекологічних захворюваннях;
– трубна стерилізація;
– неплідність;
– доброякісні пухлини яєчників;
– міома матки. Аномалії розвитку внутрішніх статевих органів;
– хронічний тазовий біль;
– під час вибору доступу та обсягів оперативного втручання, якщо є невизначені пухлини органів малого тазу.
Протипоказання
Які б не були ефективні лапароскопічні операції, та все-таки вони мають і протипоказання. Абсолютні:
– захворювання серцево-судинної та дихальної системи, гостра хронічна та печінкова недостатність, шок, кома, розлитий перитоніт.
Є ще відносні протипоказання, за яких ухвалюється рішення індивідуально стосовно кожного пацієнта:
– вага (понад 100 кг), тяжкий злуковий процес, великі розміри пухлин геніталій, великі чи гігантські грижі, інфекційні захворювання (грип, ангіна, пієлонефрит тощо).
Як у Полтаві та світі розвинута лапароскопія
– У Полтаві лапароскопічні операції проводять із 2004 року, – говорить Антоніна Громова. – Доти були підготовлені фахівці, але обладнання досить вартісне, і його ніяк не могли купити. Професор В’ячеслав Ждан, ректор УМСА, придбав його для кафедри. Спочатку лапароскопічні операції почали робити в міському пологовому будинку, потім – у лікарнях №5 (гінекологічні) та №1 (хірургія), обласній (хірургія, гінекологія). Нині в лікарні №2 також застосовують лапароскопію (хірургія).
Тепер команда медиків кафедри, серед них і згадані Леонід Нестеренко, Віталій Мартиненко, Костянтин Тарасенко, проводять операції на клінічній базі ЦРЛ Полтавського району в Полтаві.
В області, за словами Антоніни Громової та Леоніда Нестеренка, за допомогою цього методу оперують у Кременчуці (лікарня №2), Гадячі (є апаратура, але лікарі приїздять із Києва), Миргороді (династія медиків Афанасьєвих), Хоролі (також є обладнання, але оперують фахівці з інших міст).
Пацієнтів із гінекологічними захворюваннями з області та міста оперують у ЦРЛ, лікарні №5 та обласній. Для консультації та операції хворим бажано мати направлення з лікувального закладу за місцем проживання.
Метод широко використовується у світі, лідери із застосування та розвитку його – Франція, Індія, США. Хоча й в Україні вже навчились виконувати складні операції та видаляти ракові пухлини у черевній порожнині завдяки лапароскопії.
– У Полтаві проводили майстер-класи лікарі світового рівня, як приміром, Сергій Байдо, – розповідає Антоніна Макарівна. – Під час одного полтавського майстер-класу вперше в Україні була видалена велика за розміром фіброміома матки (вагою більше 1,5 кг, а в нормі матка – до 40-60 г). Зазвичай такі операції роблять, розкриваючи черевну порожнину, цю ж – лапароскопічним методом. Також в Україні вже оперують навіть печінку, шлунок, нирки, кишечник, стравохід лапароскопом.
– Метод гідний уваги, потребує підготовки фахівців та закупівлі додаткового обладнання для виконання більш складних операцій у Полтаві та області. Узагалі, хто знайомий із лапароскопією та її наслідками, віддає перевагу лапароскопічному методу втручання при багатьох видах операцій, – резюмує Антоніна Громова.
До теми: запалення придатків: як їх уникнути та як лікувати.