Сімейна терапія: налагоджуємо контакт із підлітком

Родина
5 березня 2014 о 14:201558 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Сімейна терапія: налагоджуємо контакт із підлітком
Про основні причини непорозумінь та шляхи уникнення конфліктів із підлітками – у матеріалі далі.

Якщо раніше початком підліткового віку вважали 12-13 років, то зараз – 10-11. При цьому спеціалісти не говорять про акселерацію фізіологічну, швидше, про психологічну. Адже в епоху новітніх технологій інформація до тінейджерів надходить дуже швидко – такими темпами вони й дорослішають.

Спільне дозвілля допоможе налагодити контакт із підлітком, зазначає Сергій ГайдученкоСпільне дозвілля допоможе налагодити контакт із підлітком, зазначає Сергій Гайдученко

Психологи називають три головні ознаки підліткового віку.

  1. Протиріччя «я дорослий». Підлітки не помічають домашньої опіки, вважають себе самостійними і прагнуть свободи. Але батькам не слід забувати, що тінейджер – все-таки ще не зріла людина, і не варто раптово припиняти допомагати своїй дитині та вчити її.
  2. Формування самооцінки. Якщо до цього дитина орієнтувалася на думку дорослих – батьків та вчителів, то зараз взірцем та авторитетом для неї стають однолітки.
  3. Статевий інтерес. Спеціалісти зазначають, що в такому віці це не готовність до інтимних стосунків, а формування статеворольової поведінки.

«Ти мені або найкращий друг, або ворог»

Проблеми з підлітками не з’являються на порожньому місці. Цьому етапу розвитку особистості передували інші, і, значить, батьки приділяли недостатньо уваги дитині. Як свідчить статистика, хороші батьки спілкуються зі своїм чадом як мінімум 15-20 хвилин на день (краще – ще більше). Психолог Сергій Гайдученко додає, що це варто робити не поспіхом, слід обов’язково поцікавитися успіхами чи невдачами дитини, які в неї були протягом дня.

– Не забувайте, що комунікація – це контакт не лише інформаційний, а й емоційний. Тому батькам потрібно шукати спільні інтереси з підлітками, проводити разом дозвілля, – акцентує Сергій Володимирович. – У цьому віці діти більше схильні спілкуватися з однолітками, тому що це спілкування емоційніше.

У психології є термін «референтна група» – спільнота, з якою ідентифікує себе особистість і думки представників якої важливі для неї.

На жаль, часто батьки не входять до цієї групи, тобто стають «не своїми». У такому разі конфліктів уже не уникнути, адже підлітки реагують на всі заборони й зауваження надто гостро, вони – як оголений нерв.

– Процеси збудження в мозку людини в підлітковому віці переважають, тож не говоріть із дитиною, підвищуючи голос, якщо бачите що вона нервує, не заводьте розмову про щось болісне. Для початку можна згадати про те, що колись добре виходило у підлітка, чи відволікти його увагу і, наприклад, спланувати спільні вихідні тощо, а вже потім перейти до обговорення проблемних моментів, – радить психолог.

Сергій Володимирович зазначає, що непокоїтись батькам варто тоді, коли якась проблема стає затяжною, приміром, дитина протягом місяця відмовляється ходити до школи. Тоді вже треба звертатися до спеціаліста, адже причиною цього може бути серйозний конфлікт із учителем або з ровесниками.

Проблеми можна подолати за допомогою «принципу заміщення»

Часто підлітки стають членами якихось субкультурних спільнот. Сергій Гайдученко пояснює, що це пошук, знову ж таки, референтної групи, тобто однодумців та еталонів поведінки. Трапляється, дитина стає, наприклад, готом. Це може означати, що в певному віці вона не отримала достатньої кількості позитивних емоцій. Якщо ж спілкування з представниками цього угруповання згубно впливає на підлітка, потрібно спробувати припинити ці контакти за допомогою «принципу заміщення», але в жодному разі не категоричною забороною.

Наприклад, якщо вашій дитині до вподоби важка музика, а вам – класика, можна відвідати концерт, де виконуватимуть рок-оперу, або разом послухати рок-балади. Такі «сеанси» спільної діяльності допоможуть налагодити контакт.

Психологи радять батькам не забувати й про сімейні традиції. Спільний відпочинок на свіжому повітрі, похід у кіно чи кафе, поїздка разом на велосипедах за місто, чи катання на санчатах допоможуть вам зблизитися з дитиною-підлітком. Тоді діти тягнутимуться до батьків і приходитимуть із проблемами саме до них.

Записатися на консультацію із спеціалістом ви зможете за телефоном: (099) 048-59-79.

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
на правах реклами ®