У краєзнавчому музеї відкрилася виставка гобеленів Леоніда Товстухи (ФОТО)

Дозвілля
Ольга Коваленко16 грудня 2015 о 16:241877 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 У краєзнавчому музеї відкрилася виставка гобеленів Леоніда Товстухи (ФОТО)
15 грудня у Полтавському краєзнавчому музеї відкрилася виставка килимів і гобеленів народного художника України Леоніда Товстухи.

У краєзнавчому музеї проходить виставка гобеленів до 85-річчя Леоніда Товстухи. Фото Ольги Коваленко

Цього року в жовтні майстру, який прославляв Полтавщину, був лауреатом Шевченківської премії, більше 40 років керував відомою на весь світ Решетилівською фабрикою художніх виробів, народному художнику України Леонідові Товстусі виповнилося б 85 років. До цієї ювілейної дати і було вирішено керівництвом Полтавського краєзнавчого музею та родиною художника зробити виставку, на якій представлено килими, гобелени, ескізи та фото життєвого і творчого шляху. Леонід Товстуха пішов у вічність, але його гобелени «живуть», прикрашаючи урядові приміщення, зали музеїв, приватні колекції.

– Леонід Товстуха – це один із представників яскравих творчих особистостей кінця ХХ-початку ХХІ століття, які стали уособленням мистецької епохи Полтавщини, – зазначив заслужений майстер народної творчості України Олександр Бабенко. – І хоча Леонід Самійлович не народився на Полтавщині, та знайшов свою нішу саме на цій землі, прославляв цей край, ввібрав його потужну енергетику, де і створив особливий стиль саме решетилівського килима. Сьогодні, споглядаючи твори художника, бачимо шлях митця від традиційного канонічного народного стилю до авторського, особистого, особливого.

У мистецтвознавстві навіть є термін «решетилівський килим», творцями феномену якого вважають Леоніда Товстуху та заслуженого майстра народної творчості Надію Бабенко. У чому особливість такого килиму, могли бачити всі присутні на відкритті виставки у краєзнавчому музеї. Неймовірної краси гобелени, що мають традиційні форми малюнка, наповнені сюжетом, змістом, в яких прочитується характер, темперамент, переживання художника. Твори вражають різнобарв’ям пастельних кольорів та теплих відтінків, справжньою живописністю, яка захоплює, коли говоримо про ткані вироби. На всіх гобеленах квіти, на створення яких надихала художника рідна природа. Леонід Товстуха завжди давав своїм творам поетичні назви. Це і «Осінній ранок», і «Решетилівські мелодії», і «Паморозь», і «Поезія року», і «Народжені рідною землею». До речі, останній із цього переліку гобелен, який на виставці був представлений в ескізі, у 2005 році подаровано Раді Європи від України і зараз він знаходиться в м. Страсбург.

Нині твори народного художника зберігаються у 24 музеях України. У різні роки гобелени Товстухи прикрашали виставкові зали Дамаску (Сирія), Лейпцигу та Берліну (Німеччина), Москви та Петербургу (Росія), Лос-Анжелесу (США) Талліну (Естонія), Риги (Латвія), Баку (Азербайджан), Бельгії, Китаю.

На виставці ж у Краєзнавчому музеї шанувальники декоративно-ужиткового мистецтва могли насолоджуватися гобеленами, які вже бачив світ, але є серед них перлина – килим «Вічність», що експонувався вперше. Це остання робота Леоніда Товстухи. Його виткали спеціально до 85-річного ювілею художника, адже за життя Леоніда Самійловича він залишався лише в ескізі.

Дивовижними гобеленами, в яких проглядається світла надія майстра на краще, його любов до життя, його віра у те, що лише мистецтво здатне врятувати від усіх негараздів, полтавці зможуть споглядати протягом місяця до 15 січня 2016 року.

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter