В Україні в цей день відзначається День скорботи і вшанування пам’яті жертв війни. Встановлено його згідно з Указом Президента України від 17 листопада 2000 року. «…з метою всенародного вшанування пам’яті синів і дочок українського народу, полеглих під час Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, їх подвигу та жертовності… на підтримку ініціативи громадських організацій ветеранів війни, праці, Збройних Сил і жертв нацистських переслідувань…».
Німеччина вторглась на територію СРСР 22 червня 1941 р., до кінця 1942 року Червона армія відступала.
Радянська історіографія трактувала початок війни, як віроломний напад гітлерівської Німеччини на Радянський Союз, який нібито до того часу зберігав нейтралітет у Другій світовій війні. Хоча насправді це не так. До 22 червня 1941 року СРСР фактично воював на боці Німеччини. Доказ тому – пакт Ріббентропа-Молотова, який мінстри закордонних справ двох дрежав, підписали 23 серпня 1939 року. Це була угода про ненапад з таємним протколом про поділ сфер впливу у Північній та східній Європі.
Нині чимало істориків вважають, що Гітлер напавши на Радянський Союз, просто випередив Сталіна, який збирався першим розпочати військові дії проти Німеччини. Як доказ того, що Радянський Союз збирався воювати на чужій території, дослідники наводять факт – більше половини радянських запасів – зброї, боєприпасів, обмундирування, техніки, пального – було складовано поблизу кордону. У результаті за перший тиждень війни 30 % всіх запасів боєприпасів, 5,4 млн. із 7,6 млн гвинтівок, 191 тис. із 240 тис. кулеметів, 50 % усіх запасів пального і продфуражу було або знищено, або захоплено противником.
За перші З тижні війни Червона армія втратила 850 тис. осіб, 3,5 тис. літаків, 6 тис. танків, 9,5 тис. гармат (німецькі бойові втрати в живій силі були в 10 разів меншими).
У підсумку жертвами цієї війни, яка тривала 4 роки, стали, за деякими оцінками, біля 27 мільйонів громадян СРСР. За підрахунками інституту історії України НАН України, в лавах Червоної армії загинуло 3,5-4 мільйонівм українців, у партизанських формуваннях — від 40 до 60 тисяч, у загонах ОУН та УПА — понад 100 тисяч. Прямі людські втрати України, за оцінками цього інституту, становлять 8-10 мільйонів, демографічні — 10-13 мільйонів осіб.