Справедливість і благодійність, доброта і співчуття, любов до дітей, мудрість і деякі якості, без яких не обходяться сучасні супергерої - ось коротка характеристика нинішнього збірного образу відомого нам з самого дитинства - Діда Мороза.
За набором властивих йому можливостей він дуже сильно нагадує свого західного колегу - Санта-Клауса, прообразу цілком реальної особи - Миколи Мірлікійського, загальнохристиянського діяча, відомого своєю безкорисливою допомогою бідним людям, яку він здійснював у вигляді таємних подарунків і день пам’яті якого відзначається 6 грудня. Є навіть думка, що це одна і таж особа.
День народження Діда Мороза, це хоч і вельми умовна, але цілком конкретна дата в наших календарях. Як відомо - все має свій початок, день свого народження, справжню і реальну дату, в яку офіційно можна стверджувати, що та чи інша подія має місце бути.
Адже достеменно відомо, що Дід Мороз народився саме з приходом зими. На територію, де до нині проживають нащадки давніх слов’янських племен, зима приходить як і раніше - 18-го листопада, тому проблем з визначенням дати народження цієї чудесної і дивовижною особистості просто не виникло.
Так хто ж він такий, улюблений новорічний гість?
Дід Мороз – це, напевно, найулюбленіший казковий персонаж і, звісно ж, найдорожчий новорічний гість і для дорослих, і для дітей. А от звідки ж він узявся? І де живе?
Сьогодні він ходить у довгій шубі, чоботах і з посохом, пересувається пішки або на санях, запряжених трійкою. Його незмінна супутниця – чарівна Снігуронька. А ще Дід Мороз грає з дітьми в гру "Заморожу", приносить подарунки під ялинку й здатний на справжнє чаклунство.
Який характер у Діда Мороза?
Та це лише зараз Дід Мороз став таким добрим. У стародавніх слов'ян його прообраз – Позвизд, або Зимник, бог буревіїв і негод. Варто йому труснути головою, і на землю повалить град.
А замість плаща у нього вітри, з-під поли його одягу сиплеться лапатий сніг, супроводжує його свита ураганів, де він торкнеться своїм посохом – там чекай сильної холоднечі.
У всіх східних слов'ян Дід Мороз – богатир, коваль, який заковує воду в крижані окови, а також володар холодних зимових вітрів. Іноді, коли у Діда Мороза хороший настрій, він допомагає подорожнім, які заблукали, вказуючи дорогу.
Наш український Дід Мороз – дуже добрий і справедливий, він виконує дитячі, та й не тільки мрії, обдаровує малюків найкращими подарунками. У Болгарії Діда Мороза звуть Дядо Коледа, у Сербії, Чорногорії, Боснії й Герцеговині – Діда Мраз, у Словенії – Dedek Mraz.
Якого походження Дід Мороз?
За язичницькими віруваннями, Дід Мороз – це найстарший серед духів померлих предків, який охороняє весь рід. За іншою версією, прапрадідом сучасного російського Діда Мороза був Морозко – казковий повелитель зими й морозу.
Його називали Дідом Тріскуном. Цей маленький дідок із довгою бородою і суворою вдачею з листопада по березень був повновладним господарем на землі, і навіть сонце його боялося! Його дружиною була зла-презла особа Зима.
З часом у Діда Мороза з'явилася внучка Снігуронька, і характер його подобрішав, він став приносити дітям подарунки під Новий рік і виконувати заповітні бажання.
Але характер у нього все одно залишився строгий. Тому Діда Мороза треба задобрити: у ніч під Новий рік кинути за поріг корж, м'ясо, вилити трохи вина, щоб Дід Мороз не злився.
Увесь вигляд Діда Мороза – дуже символічний для наступаючого року. Сиві борода й волосся Діда Мороза символізують щастя, благополуччя й багатство, геометричний орнамент на одязі, виконаний сріблястими нитками – чистоту і святість, а посох, кришталевий або срібний, – символ влади, родючості й щастя.
Отже, зосередимося на головному: доброта, любов і безкорисливість - це справжнє диво у всі часи. Важливо не забувати про це. Особливо дорослим. А дітям це і так відомо.
Матеріали з сайтів dilovamova.com та lady.tochka.net