Ще два чи три покоління тому на лівшу дивилися настільки скоса, що це призводило до виникнення у дитини комплексу неповноцінності. Хтось вважає ліворуких майже геніями, а хтось впевнений, що ліворукість – недолік.
Однак у наш час дітки-лівші ні в чому не поступаються, а десь навіть випереджають своїх однолітків. І все ж - що повинна знати мама такої дитини, щоб допомогти їй адаптуватися в школі, добре вчитися, розвинути свої таланти?
Переучувати чи ні?
Мабуть, це перше питання, яке хвилює батьків дитини-шульги. Фахівці однозначно вважають, що ні. І ось чому.
Ліворукість закладається генетично, ще на стадії внутрішньоутробного розвитку. Це не хвороба і не погана звичка, а всього лише особливість розвитку головного мозку. Лівшами «управляє» права півкуля мозку, що відповідає за образне мислення, емоційність, за сприйняття мистецтва. До певного віку дитина може в рівній мірі використовувати обидві руки. До 4-5 років зазвичай стає видно, яка півкуля мозку домінує: якщо права, то у малюка ведучою буде ліва рука. Причому важливо в цей період не наполягати на тому, щоб дитина користувалася правою рукою. В іншому випадку вас можуть чекати ті ж неприємності, з якими зіткнулися мами переучених лівшів.
Дітки відчувають:
• сильний стрес;
• невпевненість у собі;
• падає працездатність, важче проходить адаптація в школі;
• іноді загальмовується розвиток;
• рухи пальців рук стають більш незграбними;
• через більш повільне виконання письмових завдань, у дитини з'являється нелюбов до навчання.
До категорії «діти-лівші» відносять також і побутових лівшів - дітей, що використовують при письмі праву руку, а у виконанні побутових дій - ліву.
Тому найрозумніше батькам буде допомогти дитині-лівші адаптуватися в суспільстві, ніж переучувати, ламаючи психіку.
Рекомендації батькам
1. Не наполягайте на переучування дитини-лівші. Це може призвести до серйозних порушень здоров'я, які коригуються з великими труднощами.
2.Навчіть дитину правильно сидіти за робочим столом, правильно тримати ручку, розташовувати зошит. Світло повинно падати справа.
3. Не змушуйте ліворуку дитину читати, якщо вона сама відмовляється. Не підганяйте, не обмежуйте її в часі. Для лівшів катастрофа, якщо йому сказали, що час обмежений - продуктивність відразу падає на 70%.
4. Якщо ваша дитина-лівша йде в перший клас, скажіть вчителю, щоб він посадив його з лівого боку і біля вікна, щоб його ніхто не штовхав. Найбільш несприятливий момент, коли дитина сидить на проході: лівші сильно відволікаються на навколишнє оточення.
5. Дитина-шульга більш емоційно неблагополучний, ніж правша. Її права півкуля сприймає в основному негативну інформацію, тому в першу чергу вона виділяє з навколишнього світу похмурі відтінки. Тому будь-яка негативна оцінка для неї болюча і травмуюча. Зберігайте позитивний тон і настрій, підтримуйте дитину у всіх її починаннях.
Психологи відзначають наступні якості ліворуких дітей. Лівші часто відрізняються від своїх однолітків тривалим періодом впертості. Зазвичай – це художньо обдаровані і дуже емоційні діти .Вже з трьох років вони набагато краще, ніж інші малюки, малюють, ліплять з глини, воску або пластиліну. У них нерідкі хороші музичні здібності і абсолютний слух. Часто вони пізніше починають говорити і іноді відчувають труднощі у вимові деяких звуків. Буває, що їм насилу даються читання, письмо і математика. Дитина довірлива, легко потрапляє під вплив хвилинних почуттів і настроїв. Звідси – плаксивість, примхливість, схильність до люті і гніву, наполегливість у здійсненні бажань.
Ваша дитина потребує особливої уваги і підходу, але не тому що вона ліворука, а тому, що кожна дитина унікальна і неповторна.
Матеріали з сайтів recordfm.com.ua та svitmam.ua