Оскільки чутливість у хворих на цукровий діабет порушена, часто люди не звертають увагу на пересихання чи, навпаки, надмірну вологість шкіри стоп. Проте догляд за цією частиною тіла повинен бути щоденним та ретельним.
Хворий може не помітити момент, коли пошкодить ногу чи натре мозоль. А часто навіть помітивши, не приділяє цьому уваги. Однак незначні порізи і натертя, якщо їх не лікувати, можуть призвести до ураження кровоносних судин та нервів. Таке відбувається під дією високого рівня глюкози в крові. У результаті в людини розвивається синдром діабетичної стопи – хворий втрачає чутливість до болю, рани, які виникають на стопах, довго не загоюються, в них може потрапити інфекція, і навіть розвинутися гангрена. Тоді лікарям доводиться робити ампутацію.
Тому хворі повинні знати, як правильно доглядати за своїми стопами. Про такий догляд їм зобов’язаний розповідати лікар-ендокринолог. Для цього в багатьох ендокринологічних відділеннях почали свою роботу кабінети профілактики і лікування синдрому діабетичної стопи.
Регулярне відвідування кабінету діабетичної стопи
– Щотижня, якщо на ногах є рани;
– щомісяця при захворюваннях артерій нижніх кінцівок;
– кожні півроку, якщо порушена чутливість ніг, або якщо з’являється надмірна сухість чи вологість шкіри стоп.
Якщо не доглядати за стопами, можна позбутися ніг
У 2-й міській клінічній лікарні Полтави кабінет діабетичної стопи оснащений за останнім словом техніки. Тут знаходиться сучасне італійське крісло для педикюру, на якому пацієнтам обробляють уражені стопи.
– Попри те що пацієнтам регулярно розповідаємо, як доглядати за стопами та роздаємо брошури, де розписано, як правильно доглядати за ногами, хворі здебільшого звертаються вже тоді, коли відчувають біль чи мають мозолі на ногах, – каже Ольга Коляка, медсестра кабінету діабетичної стопи. – При цьому забувають, що тріщини на шкірі – це ворота для інфекції. Крім того, жінки у нас полюбляють високі підбори, у такому взутті навантаження припадає на пальці ніг, під подушечками пальців утворюються мозолі, а це вже небезпечно. При цукровому діабеті підбори не повинні бути вищими 5 сантиметрів.
Ользі Чупіс вперше обробляють стопи апаратом для педикюру. Такий метод безпечний, бо не травматичний. У неї на стопах загрубіла шкіра з невеликим тріщинами. На щастя, тяжких уражень немає. Жінка, яка вже 6 років хворіє на цукровий діабет, зізнається, що до цього сама боролася з мозолями та тріщинами. Каже, що ноги розпарювала та чистила пемзою. І відразу отримує зауваження від медсестри, яка обробляє їй стопи:
– Мити ноги в дуже гарячій воді, а тим більше парити їх, в жодному разі не можна! Бо у хворих на цукровий діабет порушена чутливість, тож можна отримати опік ніг.
Попри все, пацієнтка ендокринологічного відділення каже, що найважче їй дотримуватися дієти під час свят, коли сама ж готує для рідних багато смачних страв.
– Для щоденного догляду за стопами ніг існують спеціальні креми для хворих на цукровий діабет. Найчастіше ми виписуємо «Бальзамед-базаль» та «Бальзамед-інтенсив». Якщо шкіра дуже загрубіла та потовщена, спочатку ноги після миття необхідно мазати кремом «Бальзамед-базаль», доки шкіра на стопах не почне лущитися. А потім застосовувати «Бальзамед-інтенсив», який не лише пом’якшує шкіру, а й відновлює її структуру, бо у хворих на цукровий діабет порушується співвідношення сечової та молочної кислоти, – пояснює Ангеліна Шевченко, лікар-ординатор ендокринологічного відділення. – Інші креми не лікувальні, лише пом’якшують шкіру, не відновлюють її структуру.
За словами Ангеліни Шевченко, попри всі намагання лікарів донести до пацієнтів важливість правильного догляду за стопами, все ще трапляються випадки, коли врятувати ноги не можливо. Тоді єдиний вихід – ампутація нижніх кінцівок.
Під час огляду стоп лікар повинен перевірити їхню чутливість і кровопостачання.
Огляд хворих на цукровий діабет своїх стоп
– Щоденно оглядайте свої стопи, щоб вчасно виявити водянки, порізи, тріщини, інші пошкодження, крізь які може проникнути інфекція. Особливу увагу приділяйте ділянкам між пальцями та навколо п’ят.
– Перевіряйте температуру та колір шкіри стоп
– Підошви стоп можна оглянути з допомогою дзеркала. Якщо вам важко нагинатися чи поганий зір, попросіть рідних допомогти вам.
Як правильно доглядати за стопами
– Щодня мийте ноги теплою водою з милом.
– Після миття витирайте ноги рушником, але не розтирайте. Особливо ретельно витріть між пальцями.
– Загрубілу шкіру п’яток чи мозолі необхідно регулярно видаляти з допомогою пемзи.
– Регулярно використовуйте спеціальний крем для стоп, це допоможе уникнути утворення тріщин чи сухості шкіри.
Для обрізання нігтів не використовуйте ножиці, а пилочку, бажано не металеву, а з наждачним нанесенням. Не заокруглюйте кути. Якщо у вас з’явилися нігті, які вросли, зверніться до лікаря.
Що не можна робити зі стопами хворим на цукровий діабет в жодному разі
– Не розпарюйте ноги чи, навпаки, не купайтеся в холодній воді.
– Не користуйтеся грілками. Не грійте ноги біля каміна, батареї чи обігрівачів, можна отримати опік і не відчути цього.
– При травмах та тріщинах на стопах не замазуйте їх зеленкою, йодом, спиртом чи розчином марганцівки. Найкраще промити перекисом водню та заклеїти ранку пластирем, щоб не потрапила інфекція.
– Не зрізайте мозолі ножицями, ножиком, скальпелем, бритвою, не проколюйте їх і не видаляйте з допомогою щипців.
– Ніколи і ніде не ходіть босі. Вдома, в гостях, на пляжі, біля басейну – завжди взувайте закриті тапочки.
– Не одягайте взуття на босу ногу.
– Небажано вдягати заштопані шкарпетки чи колготи.
– Купляйте зручне взуття, яке підходить вам за розміром. Намагайтеся уникати відкритого взуття, якщо у вас порушена чутливість стоп, з вузьким носком чи підборами вище 5 сантиметрів. Перед покупкою перевірте взуття зсередини, щоб не було швів, бо вони натирають ноги.
– Якщо стопи деформовані, купуйте ортопедичне взуття.
– Перевіряйте взуття зсередини, щоб там не було сторонніх предметів.
– Не паліть, куріння призводить до атеросклерозу судин нижніх кінцівок та ампутації.
Аби попередити ускладнення, дотримуйтеся всіх цих порад, ведіть активний спосіб життя, більше рухайтеся щодня, займайтеся спортом, правильно харчуйтеся і отримуйте насолоду від кожноїхвилини.