- У плодоовочевому бізнесі величезною проблемою є логістика, а саме переміщення продукції, яка швидко псується, від виробника до споживача, - заявив Андрій Ярмак, керівник проекту "Агроогляд: овочі та фрукти", повідомляє ТСН.
- В даний час, цю функцію виконують численні підприємці оптовики, які закуповують асортимент продукції у виробників та імпортерів і власним або орендованим транспортом доставляють її на оптові та роздрібні ринки, а також у мережі супермаркетів. Більшість таких оптовиків працюють на єдиному податку, перевагою якого вважають спрощену систему оподаткування, яка значно економить час, - сказав експерт.
Опитування представників оптової торгівлі показало, що вони готові платити більш високий рівень податку, проте відмова від спрощеної системи обліку, що є головною перевагою зараз, призведе до неможливості ефективного ведення бізнесу.
Крім того, нововведення пропонованого зараз Податкового кодексу ускладнять взаємини представників оптової торгівлі з фермерами (які повинні будуть надавати повний пакет документів) і покупцями (для яких робота з приватними підприємцями стає невигідною).
У той же час професійні виробники овочів, фруктів і картоплі не мають можливості прямо поставляти всю свою продукцію споживачам, оскільки основну увагу зосереджують на вирощуванні, зберіганні та доробці продукції.
Та й мережі супермаркетів, які мають можливість закуповувати великі обсяги, контролюють менше 20% продажів всіх овочів і фруктів (решта продається через ринки).
Великих оптових компаній, що займаються торгівлею свіжими овочами та фруктами українського виробництва практично немає, тому що розвиток великомасштабного бізнесу в цій сфері вимагає величезних інвестицій і в той же час є досить ризикованим. Більшість великих компаній - це компанії-імпортери.
За словами Ярмака, прийняття Податкового кодексу в запропонованому вигляді призведе до дефіциту вітчизняної продукції в роздрібній торгівлі та різкого зростання цін на неї. Крім того, прогнозується різке зниження доходів виробників внаслідок зниження кількості покупців і відповідного зниження обсягів виробництва вже в 2011 році (а значить чергового витка зростання).
Прийняття Кодексу також спровокує зростання обсягів імпорту і зниження обсягів споживання овочів і фруктів внаслідок їхнього подорожчання, яке, як правило, призводить до погіршення здоров'я населення країни. Скоротяться також доходи бюджету.