Про ліфти та їх ремонт у Полтаві розповів Валерій Колеснік, директор КП «Ремліфт» Полтавської міської ради.
Більше ніж у 100 ліфтів Полтави закінчився термін експлуатації.- У нашому місті більше 100 ліфтів, у яких вийшов експлуатаційний строк. Тобто, яким уже більше 25 років. Вони потребують експертної оцінки, щоб визначити - замінювати їх чи можливо ремонтувати. Дуже важко підтримувати їх стан. Адже вони зняті з виробництва. Знайти для них запчастини не легко. А їх ціна дорожча, ніж для нових ліфтів, - говорить Валерій Андрійович.
У минулому році в Полтаві КП «Ремліфт» замінило 3 ліфти.- На ремонти і заміну ліфтів у 2010 році було виділено десь 600 -700 тисяч гривень, - розповідає Валерій Колеснік. - Узагалі, на обладнання та весь комплекс робіт, для заміни одного ліфта, необхідно від 160 до 170 тисяч гривень. Ми замінили три ліфти, за адресою Шевченка,73. У цьому будинку ліфти не працювали упродовж 25 років. Про плани у поточному році говорити ще рано. Скільки виділять коштів для наших робіт поки що невідомо. Проте, думаю, що і в 2011 році, замінимо не менше, ніж 2 ліфти. У першу чергу, плануємо робити заміну в будинку, за адресою Курчатова, 20. У цій будівлі ліфти не працюють уже років 14-15.
Основна причина поломки ліфтів – недбале ставлення людей. - Досить часто ламають двері, виламують кнопку виклику або з номером поверху, - продовжує директор КП «Ремліфт». – А прибиральниці, миючи підлогу, полюбляють линути воду, яка потрапляє у шахту ліфту. А там залізні запчастини, які можуть ржавіти – ось і одна з причин поломки. На ремонт ліфтових несправностей необхідно від 2 годин до 4 днів.- Поломки бувають різного характеру. Від цього залежить і час на ремонтні роботи. Якщо зламана кнопка, то на це затрачається десь 2 години. На ремонт двигуна йде 4 дні. Якщо не так щось з кабелем, то потрібно 3 дні, - розповідає Валерій Колеснік.
Жоден виш України не готує спеціалістів ліфтового господарства. Тому в КП «Ремліфт» не вистачає кваліфікованих робітників.- На сьогодні у нас працює 37 електромеханіків. Середній вік працівників 50 років. Робота не з легких. Потрібно бігати по поверхах. Удень наші хлопці до 20 км вдень «намотують». Спеціалістів не вистачає, адже жоден виш України не готує таких фахівців. Тому змушені самі навчати. А на це йде чимало часу, - говорить Валерій Андрійович. - До того ж, професія електромеханіка включає вміння слюсаря, зварювальника, електрика та висотника. Обираючи кандидата на місце електромеханіка, звертаємо увагу на те, чи є технічна освіта. Даємо випробувальний термін. Вони ходять на роботу з нашими фахівцями. Так і навчаються. Та за рік, з 10 бажаючих працювати у нас, залишається троє.
Полтавці, яких рятують із застряглого ліфту, не завжди з радістю зустрічають своїх визволителів .- За день у місті 6-8 звернень щодо випадків застрягання в ліфті. Саме на такі виклики ми реагуємо у першу чергу. Час порятунку пасажирів залежить від того в якому районі вони знаходяться. У середньому на це йде 40 хвилин. Проте бувають і затримки. В основному, коли причиною є несправності електромережі, через що зникає світло в цілому районі. Тоді пасажири застрягають не в одному будинку, - продовжує Валерій Колеснік. – На порятунок йде більше часу. Тож, досить часто, своїх рятівників зустрічають із лайкою. Адже у деяких людей клаустрофобія (бояться замкнутого простору). Або ж застрягають із дітьми, які бояться темряви (при несправності електромережі світла, відповідно, немає і в ліфті).
КП «Ремліфт» планують диспетчерезувати більшість ліфтів у Полтаві. - Поки що у місті таких лише 20, - розповідає Валерій Андрійович. – Та зараз працюємо над тим, щоб диспетчерезувати й інші ліфти міста. Це полегшило б нашу роботу, а пасажири були б спокійнішими. Та на це, звісно, потрібні чималі кошти. Тому це питання ще в перспективі. Довідка «Кола». Диспетчерська КП «Ремліфт» працює цілодобово. Якщо ви застрягли в ліфті або ж ліфт вашого будинку потребує ремонту – дзвоніть 52-43-62. Підприємство обслуговує 800 ліфтів у будинках Полтави (750 з них комунальної власності).