У Полтаві гниють два мільйони бюджетних коштів

Ситуація
Ніна Король21 березня 2011 о 14:311223 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 У Полтаві гниють два мільйони бюджетних коштів
Унікальну установку зі знешкодження отрутохімікатів у Полтаві роз’їдає іржа і полощуть дощі. Під відкритим небом пропадають бюджетні гроші – більше двох мільйонів гривень.

Установка зі знешкодження отрутохімікатів. Фото 2009 рокуУстановка зі знешкодження отрутохімікатів. Фото 2009 року Три роки тому ЗМІ  Полтавщини та всеукраїнські видання повідомляли про те, що в Полтаві знешкодять усі отрутохімікати.

Полтавська влада пафосно заявляла про те, що всі пестициди та інші отрутохімікати, що раніше використовувались у сільськогосподарських роботах, а потім залишились на покинутих хімскладах, знешкодять.

Це мріяли здійснити за рахунок коштів обласної ради і унікальної установки-машини, яка б переробляла хімікати на нешкідливий субстрат. Планували, що за годину чудо-машина перероблятиме 50 кілограмів отруйних речовин, причому без шкідливих викидів в атмосферу. Про це заявляв Михайло Андрусенко, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Полтавської ОДА.

Машину демонстрували міністру МНС Володимиру Шандрі влітку 2008-го, а ще відразу на презентації у лютому того ж року Юрію Лузану, першому заступнику Мінагрополітики.

Та за ці три роки установка так і гниє, залишається бездіяльною.

Нині вона знаходиться на полігоні СВАРЧ (спеціальної воєнізованої аварійно-рятувальної частини), під відкритим небом, підтвердив Павло Парницький, заступник командира частини. Хоча пару років тому їй планували звести гараж.

Суть проблеми в тому, що два мільйони гривень обласна рада витратила на проект та будівництво унікальної установки. Розробники провели випробування недалеко від Полтави, навчали персонал із числа бійців МНС, а машина вийшла з ладу при пуско-налагоджувальних роботах.

Поблизу Диканьки влітку 2009 навіть розкинулося наметове містечко, де рятувальників навчали, як поводитися з машиною і переробляти пестициди. Та віз, як то кажуть, і нині там: близько 700 тонн хімікатів на складах області чекають свого часу.

Конструктори з Харкова (харківський центр «Енергосталь») просили ще коштів на удосконалення машини, але в бюджеті області на це фінансів не знайшлося. Оскільки чиновники не бачили кінця-краю «витягуванню» грошей на поліпшення машини.

– Область мріяла, щоб право власності було саме за Полтавщиною, адже саме на кошти обласної ради розробляли машину, а виявилось що право інтелектуальної власності матиме лише завод, –  розповів Анатолій Шкарбан,  екс-голова екологічного комітету при облраді.– А ще ми хотіли, щоб конструкторами була точно вказана сума потрібних коштів.

Альтернатива установці – вивезення хімікатів за межі області, можливо, й за кордон

Раніше небезпечні речовини для утилізації з Полтавщини та інших областей возили в Шостку Сумської області на спеціальний завод. У 2008 році вартість переробки однієї тонни хімікатів там сягала 14 тисяч гривень. За допомогою установки Полтава намагалась захистити людей від отрути, яка просочується в ґрунт з хімскладів. Інші області України з очікуванням дивились в бік Полтави, щоб запозичити передовий досвід.

Протягом трьох останніх років в області лише частково розглядалась альтернатива чудо-машині. Райони маленькими партіями вивозили хімзасоби на утилізацію.

– Минулого року в області вели перемовини з киянами, які пропонували співфінансування і вивезення хімікатів за кордон, – додає Анатолій Шкарбан (до виборів 31 жовтня 2010 він очолював згаданий комітет).

Нині пан Шкарбан – знову депутат облради. Але, як каже, звичайних депутатів не питають думки стовно проблем екології, поки був керівником комісії, радились.

Анатолій Шкарбан бачить вихід для області: кошти екологічного фонду обласні пустити на вивезення пестицидів для подальшої утилізації. Виконавча влада (ОДА) може внести пропозицію, а обласна рада ухвалити відповідне рішення.

– Одним розчерком пера вже треба нарешті це вирішити, – говорить депутат. – Адже лише цього року маємо приблизно 20 мільйонів у цьому фонді (на вивезення хімії  піде близько 15 мільойонів – рахували). У наступні роки буде значно менша сума в фонді, у зв’язку зі змінами в законодавстві.

Та Михайло Андрусенко підтвердив, що цього року, через пару місяців, на Полтавщині планують вивезти близько 200 тонн пестицидів. На це підуть кошти екологічного фонду (близько 4 мільйонів гривень), а ще сподіваються на фінансову допомогу держави. Та виконання цього рішення залежить від обласної екологічної комісії.

До речі, найбільше отруйних речовин у покинутих хімскладах лежать в Хоролі – близько 450 тонн.

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter