Вони запевняють, що загрози українцям це не становить.
Раніше у всеукраїнських ЗМІ повідомлялося, що радіоактивна хмара якщо і дістанеться України, то тільки після того, як обігне всю земну кулю. Адже за повідомленнями спеціалістів з різних країн, хмара пішла над Тихим океаном, в протилежну від України та Росії сторону. Деякі українські спеціалісти сумнівалися, що радіоактивний пил взагалі долетить до країни. Але про те, що прибори зафіксували нові радіоактивні речовини в повітрі, нещодавно все ж таки повідомили на офіційному сайті МНС України.
У зверненні йдеться, що у повітрі над Україною концентрація радіонуклідів, викинутих з аварійних реакторів АЕС Фукусіма, складає долі відсотка від допустимих рівнів, встановлених МОЗ України. Максимальні концентрації зафіксовані в період з 29 по 31 березня. Починаючи з 31 березня спостерігається суттєве зниження забруднення до 02 квітня, але вже 03 квітня в наслідок специфічних умов атмосферної циркуляції над територією України (вторгнення циклону з півдня) концентрація радіоізотопів дещо підвищилась, однак це підвищення було не довгостроковим (тривалістю 1-2 доби), після чого спостерігається зниження забруднення до теперішнього часу. Спостереження тривають, повідомляють у МНС.
Така невисока концентрація радіоактивних речовин не несе ніякої загрози ні здоров’ю людей, ні природі
У повітрі зафіксували низькі концентрації йоду-131, а також цезію-137 і 134, що мають походження з викидів аварійної АЕС Фукусіма.
– За кожну добу ми прокачуємо через спеціальний прилад 50 тисяч кубів повітря. Потім на гама спектрометрі дивимося, що там є. 25 березня ми зареєстрували йод-131 та цезій-137 та 134. Цезій-137 міг залишитись ще від Чорнобильської аварії. А ось інші речовини точно мають походження з японської АЕС, бо, наприклад, йод-131 має період напіврозпаду 8 діб. Це говорить про те, що ці радіонукліди свіжі, – розповів журналісту Валерій Гірій, начальник відділу радіаційного та екологічного контролю Центральної геофізичної обсерваторії Національної гідрометеорологічної служби МНС України. – Але ті концентрації, які були зафіксовані, менше встановленої норми у 100 тисяч разів. У піки найбільшої концентрації все одно були менше норми у тисячу разів. Після 5-го квітня концентрація все менша. І такі дані нам надходять з усієї України. Це просто залишки або сліди. Така мала кількість цих речовин не несе ніякої загрози населенню України. З дощем, звичайно, цей пил може потрапити у ґрунт. Але це не вплине на рослини, не потрапить до кореневої системи, у продукти споживання. Хвилюватися немає чого.
До речі, 12 квітня рівень небезпеки аварії на АЕС Фукусіма-1 підняли до найвищого рівня – з п`ятого до сьомого за оцінками міжнародної шкали ядерних подій. Такий рівень мала тільки аварія на Чорнобильській АЕС. Підняли рівень небезпеки до найвищого рівня після останніх замірів біля АЕС у Японії, повідомляють світові та українські ЗМІ.
Довідка
Аварія на АЕС у Японії стала наслідком потужного землетрусу 11 березня, внаслідок якого вийшли з ладу системи охолодження реакторів.
Нагадаємо, 12 квітня журналіст "Кола" вимірював разом зі спеціалістами рівень радіації у Полтаві.
Схема розповсюдження радіоактивних речовин по земній кулі (Фото з panick.me)Радіоактивна хмара дісталася України, повідомляють спеціалісти.