Тільки під водою, в оточенні незайманої природи, можна відчути потужнийд адреналіну. А ще це незабутні відчуття перебування неначе в космосі, в повній невагомості, ніби на іншій планеті. Особливо, коли занурюєшся в води Червоного моря.
Про особливості підводного відпочинку Колу розповів полтавський підприємець Юрій Бойко, який вже 4 роки займається дайвінгом.
У кожного дайвера свій інтерес
Занурюються в морські глибини з різних причин. Одні - щоб вполювати морську «дичину», інші - помилуватися підводною флорою і фауною. Є й любителі поплавати серед уламків затонулих кораблів. Останні називають «реками». Головне - бажання відчути підводну атмосферу. Та не треба забувати про те, що дайвінг – задоволення не з дешевих. Але воно того варте, говорить Юрій Олександрович:
- Дайвінгом почав займатися 4 роки тому, в Криму. Найкраще місце для дайверів – це мис Тарханкут. Туди їдуть з усього СНД. Там є на що подивитися. Також південніше Оленівки є маяк, поблизу якого дайвери створили унікальний музей «Алея вождів». А взагалі, біля кримського узбережжя, багатого історією, є чимало затонулих суден, до яких варто пірнути.
Довідка «Коло»
Юрій Бойко – сертифікований дайвер-любитель. У світі існує декілька федерацій дайверів-любителів, філії яких діють в різних країнах, в Україні в тому числі. Мати посвідчення дайвера-любителя потрібно і корисно: у будь-яких дайв-центрах світу радо допоможуть здійснити підводну мандрівку.
- Одного разу друзі порадили зробити занурення в води Червоного моря. Я не вагався, адже ціни у Криму іноді нагадують єгипетські, а от сервіс… - говорить Юрій Олександрович. – Описати те, що відчуваєш під час занурення неможливо. Ти наче в космосі, в повній невагомості. Видимість – метрів 30 в усі боки, нагорі видніється сонце, а внизу – вода темно-блакитного кольору. Це треба тільки бачити.
Довідка «Кола»
Найбільш розповсюджена безпечна і дозволена для дайверів-початківців глибина занурення - до 20 метрів. Але підвищуючи свій дайверський рівень, збільшують і глибину Наприклад, Юрій Бойко на свій 50-річний ювілей, який відсвяткував нещодавно, занурився на глибину 55 метрів і пробув там 26 хвилин.
Принади і небезпеки Червоного моря
Геологічний розлом, що простягнувся від Лівану до Африки, робить Червоне море унікальним. По-перше, завдяки йому море досягає справді океанських глибин – місцями до 3000 метрів. По-друге, уздовж кордону розлому із земної мантії виходить магма, нагріваючи воду до температур, зовсім не характерних для таких глибин. Наприклад, на глибині 1000 метрів температура води складає 21 градус. Середня температура ближче до поверхні – +22 +28 і так цілий рік.
Кількість видів риб, що мешкають в цих водах, більше 1000 і частина з них є ендеміками тобто зустрічається тільки тут. Близько 150 видів м'яких і твердих коралів так само є досить вагомим аргументом, що б вибрати для дайвінг-турів саме Червоне море.
Червоне море одне із найбільш солоних у світі морів. Солоність води становить 41 проміле. Для порівняння в Чорному морі - 18.
Крім загальновідомих хижаків, таких як, наприклад, акули, в Червоному морі варто побоюватися і скатів-хвостоколів, і крилаток, і непримітну рибу-камінь, надзвичайно уважно ставитися до коралів і молюсків, які можуть бути дуже отруйні. Загалом, найбільш правильно і розумно буде не торкатися руками ні до чого, а просто насолоджуватися виглядом прекрасного підводного світу.
Ганявся за акулою і тікав від мурени
Під час дайвінг-турів було чимало цікавих історій. Деякі з них Юрій Бойко розповів «Колу».
- На минулому тижні я за рифовою акулою погнався, - продовжує розповідь Юрій Олександрович. – Здорова була, 2 з чимось метра. Вона лежала на дні. Я до неї, вона – відпливає. Я знову за нею. Але вона дала знати, що краще від неї відчепитися. А іншого разу вирішили з другом вполювати рибу на обід. Процес підводного мисливства завершився вдало, і ми пливемо вздовж рифа і тут я помічаю величезну чорну мурену. Вона висовує свою пащу і до мене. Ніби і не їсть дайверів, але коли вона поряд, то досить страшно. Паща з гострими зубами, довжина тіла до 2 метрів. Ще й звивається як гадюка. Я розгубився на мить, але потім згадав, що у товариша риба мертва і кров тече. Обертаюся в різні боки, а товариша немає. А він вже на поверхні, бо мурену раніше побачив. І я швидко рвонув нагору,бо глибина ж була до 10 метрів.
Тиждень ходили в Червоному морі під червоним прапором
- І ще одна історія цікава була. В минулому році вирішили відсвяткувати 7 листопада. Не те, щоб ми прихильники комуністичної ідеї чи тоталітаризму. Просто всі народилися в СРСР і таким чином вирішили урізноманітнити відпочинок. Взяли червоний прапор, банку кільки, сало, старі газети, коротше кажучи всі атрибути епохи. А прапор почепили на флагшток яхти, замість єгипетського. Так і плавали 7 днів. Одного разу росіяни до нас підпливли і, коли дізналися, що ми з України, запитували чи чого не сталося в країні?
Рас –Муххамед і острів Забаргад – місця, які неможливо забути
Особистою Меккою, як для драйвера, Юрій Бойко вважає єгипетський національний парк Рас –Муххамед. Він знаходиться на Сінайському півострові, неподалік від Шарм-ель-Шейху. Це перший морський заповідник Єгипту, створений в 1983 році. Тут можна побачити неймовірної краси рифи з коралами, розмаїття рослинності та різнокольорових риб. На території парку діють суворі правила – нічого не можна чіпати і забирати з собою. Навіть мертву живність.
Вражає своєю красою морський світ поблизу вулканічного острова Забаргад. Поблизу море синє, блакитне, салатове, в залежності від глибини. А перед островом лагуна, оточена кільцем коралових рифів. А сам острів пустельний, нічого немає. Хіба що можна побачити місця кладки черепах.
Затонулі кораблі – особлива сторінка підводної історії
Природний ландшафт дна Червоного моря формувався в тому числі і людиною. Чимало кораблів знайшли тут свою останню стоянку. На «реки» подивитися завжди цікаво. Особливо запам’яталися Юрію Олександровичу залишки парому «Салем Експрес». Він 14 грудня 1991 року йшов з Саудівської Аравії в Єгипет з паломниками після Хаджу. Корабель налетів на риф і за 20 хвилин затонув. Врятувалося тільки 180 людей. Загинуло, за різними даними, від 600 до 1000. Верхній край затонулого судна знаходиться на глибині 15 метрів. Та треба спускатися ще глибше, до 30 метрів, щоб оцінити розміри корабля. На дні лежать шлюпки, що не встигли спустити, особисті речі, сміття…, а навколо блакитна напівтемрява. Стає трохи моторошно, адже це – місце трагедії.
Коли їхати і скільки це коштує
Юрій Бойко радить вирушати в дайвінг тур в Єгипет в квітні, а потім в жовтні-листопаді. Все через температуру повітря. Влітку, вона наприклад сягає 50 градусів тепла. Звісно ж, їдучи на Мальдіви, або на Кубу теж треба підбирати пору року. Адже там може бути сезон тропічних дощів або штормів.
Обрати собі дайвінг-тур на Червоному морі можна із трьох варіантів:
1. Ви домовляєтеся з дайв-клубом і там для групи таких же підводників зафрахтують яхту – трипалубне судно класу люкс у варіанті «все включене». Тут ви і житимете, і їстимете, і пірнатимете. Таке задоволення коштуватиме від 1300 доларів.
2. Можна поселитися в готелі на узбережжі. Майже в кожному такому «санаторії» є дайв-гіди, або дайв-центри, які допоможуть вам з прокатом човна і необхідного обладнання. Навіть навчать пірнати і видадуть відповідне посвідчення. Ціна питання – від 1500 доларів на двох. За навчання ще 300 доларів.
3. І нарешті, варіант «кримсько-червономорський». Жити в кемпінгу для дайверів у будинках без кондиціонерів. Вбиральня і душ – надворі, загальні для всіх. Їсти в «ресторані» під пальмами. Справжній «бюджет» - від 400 євро. Плюс авіапереліт – ще 350 доларів туди і назад.
Довідка «Кола»
Екіпіровка дайвера складається з маски, трубки, ластів, мокрого гідрокостюма, компенсатора плавучості, вантажів, регулятора акваланга і балонів з повітрям. Бажано мати й персональний комп’ютер у вигляді наручного годинника. Дайвери, які серйозно захоплюються підводним світом ніколи не беруть спорядження «на прокат». «Довіряй тільки своєму» - такий своєрідний девіз. Приблизна ціна спорядження – 15 тисяч гривень. Його вага до 20 кілограмів.
Головне пам’ятати, що під час дайвінг турів ви ризикуєте не тільки власним здоров’ям, але і життям. Тому треба мати хорошу фізичну підготовку і ніколи не перецінювати свої сили. Саме для безпеки дайвери «виходять в море» тільки по двоє. Адже товариш завжди готовий прийти на допомогу і поділитися повітрям.