Найбільше випадків лептоспірозу в нашій області зафіксовано у 2005 році. Тоді їх було 40, з них 4-ри – смертельні. В обласній санепідстанції на літо-осінь 2011 року прогнозують несприятливий період по лептоспірозу.
Довідка «Кола»:Лептоспіроз - гостре інфекційне захворювання, що супроводжується гарячкою, симптомами загальної інтоксикації, ураженням нирок, печінки, серцево-судинної, нервової систем. А іноді призводить до смерті.
Джерелом інфекції для людини є дикі і свійські тварини. Серед яких мишовидні гризуни, свині, корови, вівці, собаки, кози.
- Хворі гризуни, тварини (чи здорові носії) виділяють лептоспіри з сечою, - розповів кандидат медичних наук Валентин Шаповал, завідуючим відділом особливо небезпечних інфекцій Полтавської обласної СЕС . - Нею вони забруднюють довкілля, відкритті водоймища, питну воду, харчові продукти. Це і є основні шляхи передачі інфекції. Збудником інфекції є різні серотипи патогенних лептоспір. Вони стійкі до дії низьких температур. Тривалий час зберігають життєдіяльність у водії (2-3 тижні), в ґрунті (до 3 місяців), на продуктах харчування (кілька діб).
Природним осередком лептоспірозу в області визначені басейни річок Сула, Псьол, Ворскла.
- Загостренню епідситуацію з цієї інфекції сприяє спека, що спонукає людей, особливо дітей, купатись у відкритих водоймах, - продовжує Валентин Шаповал. - А при цьому ще пірнати і ковтати забруднену мікробами воду. Спалахи лептоспірозу можливі під час проведення різних сільськогосподарських робіт в даний період. Це косовиця, меліоративні та іригаційні роботи. Або ж під час догляду за хворими тваринами, їх забиття та обробка забрудненої лептоспірами сировини. Валентин Федерович також зазначив, що небезпеку становлять подряпини на шкірі та слизових оболонках. Адже лептоспіри можуть потрапити в кров. Лептосперемія триває 5-6 діб. Потім збудник потрапляє в печінку і нирки, де інтенсивно розмножуються. Інкубаційний період триває 6-14 діб, а іноді до 20 діб. Хвороба починається раптово. Температура підвищується до 40 градусів, людину морозить. Тому помилка людей, в цей період, що вони сприймають цю хворобу за грип чи ГРВІ. Наявна у них лихоманка не викликає стурбованість і вони не звертаються за допомогою до лікарів. Тож при появі ознак лептоспірозу необхыдно не займатися самолікуванням, а негайно звертатися до лікаря. У хворого на лептоспіроз може жовтіти шкіра та відбуватися крововиливи. - У хворого з’являється загальна слабкість, головний біль, біль в попереку, суглобах. Ще буває біль у правому підребер’ї, під грудьми. Виникає кон’юнктивіт (запалення слизової оболонки ока). У розпалі хвороби, залежно від тяжкості її перебігу, приєднується нудота, блювання (часто з домішками крові), марення. Безсоння, кровотечі з носа. У тяжких випадках, приблизно на 4-7 день хвороби, зі зниженням температури з’являються жовтіння шкіри та білкової оболонки очей. А також можливі крововиливи в шкіру й слизові оболонки. Повне одужання настає на 6-12 тижні Як уберегтися від даної інфекції? - Серед профілактичних заходів лептоспірозу важливе значення має знищення гризунів. Особливо в житлових будинках, дитячих, навчальних, лікувально-профілактичних закладах, об’єктах торгівлі, громадського харчування та інших, де є умови існування гризунів. - Необхідно захищати харчові продукти від гризунів. - Молоко та молочні продукти вживати після кип’ятіння. - Фруткти та овочі – після їх промивання проточною водою. - Купатися та відпочивати на паспортизованих пляжах. - Під час робіт в заболочених місцях , де реєструється захворювання лептоспірозом, працюючі мають одягати спецодяг. - Не менш важливим є раннє виявлення, лікування та ізоляція хворих тварин. - Запобігання забруднення водних джерел виділеннями тварин. - Недопущення засмічення території населених пунктів, бо смітники завжди збуджують гризунів. Нагадуємо, що полтавські медики не рекомендують вживати ранні кавуни ти дині.