Сьогодні, 28 серпня, православні та греко-католики святкують Успіння Пресвятої Богородиці.
Ще це свято називають Перша Пречиста.
Раніше від Першої Пречистої дівчат звільняли від важкої господарської роботи. Вони починали готуватись до весіль.
Починаючи від першої Пречистої і аж по Другу Пречисту (21 вересня - Різдво Пресвятої Богородиці) у кожній українській козацькій родині, де ще були дівчата на виданні, намагались вдосталь заготовити пурпурових калинових пучків. Це була певна прикмета для сватів. Адже споконвіку так велося – коли під стріхою білої української хатини рясно висіли стиглі калинові кетяги – можна засилати сватів до цієї господи, бо тут мешкає дівчина на виданні, - пишуть на ridnamoda.com.ua.
В цей період відбувалися «зговори», «оглядини», «заручини». Їх з нетерпінням чекали наші прабабусі, коли були ще дівками (весілля справляли лише після Покрови – 14 жовтня).
Невипадково в обіг увійшли крилаті афоризми наших прадідів: « Старости на Пречисту – в хаті речисто», або ж «Як прийде Пречиста – стане дівка речиста(говірка)». А ось як казали, коли нелюб засилав сватів: «Прийшла Пречиста – сватів несе нечиста».
До речі, в цей день традиційно починається і посів озимини. Початку засіву народ надає особливого значення, це стосується як весняного так і осіннього засівів.
Довідка "Кола": Перша Пречиста належить до переліку дванадцяти найбільших свят церковного року, під час якого згадують упокоєння, воскресіння та прославлення Матері Божої. Друга Пречиста - 21 вересня - це Різдво Пресвятої Пречистої Богородиці, а Третя Пречиста - 4 грудня - Введення ( за даними musart.org.uа).
Нагадуємо, що у Полтаві після закінчення посту - бум весіль.