Сьогодні все більше полтавців отримують заробітну плату не готівкою, а на пластиковій електронній картці.
Рішення про те, що зарплату співробітники отримуватимуть на пластикові картки приймає роботодавець.
–Вибір банку зазвичай залишається за керівництвом. Переважно, вибирають банк, де найменша плата за розрахунково-касове обслуговування та розвинена мережа банкоматів по місту та країні, – зазначила Наталія Куровцева, економіст з фінансової роботи медійної компанії «Життя і діло».
Переважна більшість банків установлює тариф на обслуговування картки. У кожного він різний: може бути 3 гривні, а може – 20 гривень на місяць. Хто ж сплачує ці кошти? За словами Наталії Куровцевої тут, можливі кілька варіантів.
- Комісію за обслуговування картки сплачує роботодавець.
- Комісію з обслуговування картки сплачує співробітник.
Є невелика кількість банків, де відкриття поточного рахунку безкоштовне та обслуговування картки також безплатне.
Що написано в законі про оплату праці не за місцем роботи
У Законі України «Про оплату праці» від 24.03.1995 вказано, що виплата заробітної плати здійснюється за місцем роботи. Через установи банків, поштовими переказами на вказаний людиною рахунок виплата заробітної плати може здійснюватися лише за особистою письмовою згодою працівника. При цьому оплачувати ці послуги повинен власник або уповноважений ним орган.
Тобто, кожен може відмовитися від зарплати на карточці. Для цього треба написати заяву на ім’я роботодавця з проханням видавати йому зарплату через бухгалтерію. Так само працівники можуть відмовитися від послуг того банку, який їм пропонує роботодавець та отримувати зарплату на картку іншого банку.
На що треба звернути увагу, підписуючи договір про зарплатну картку
*Банк підписує договір про відкриття банківського картрахунку та обслуговування платіжної картки індивідуально з кожним співробітником підприємства.
*Зарплатну картку оформлять лише після того, як працівник надасть паспорт та ідентифікаційний код.
* Чи є комісія для співробітників при зніманні грошей з картки.
* Яку мінімальну суму можна зняти із картки.
* Чи немає не знижувального залишку.
– Деякі банки вимагають у власників зарплатних
карток, при зніманні готівки, залишати на рахунку певну суму, наприклад, 10 гривень. Ці гроші йдуть, як відсоток на банківський рахунок, – каже Наталія Куровцева.
* Перед підписанням договору уважно ознайомтеся у банківському відділенні з умовами обслуговування картки – у них детально вказано всі тарифи банку.
*Скільки треба платити за повідомлення, які можуть приходити працівникові на телефон, при кожному зняття грошей із картки.
– СМС повідомлення надходять лише за згодою співробітника. За це з його зарплати знімають щомісяця певну суму. Тариф установлює банк. Зазвичай він коливається у розмірі від 3 до 10 гривень на місяць. Поки людина не активізує цю послугу, з неї гроші не знімаються, – говорить Світлана, бухгалтер однієї із полтавських фірм.
*Уважно загляньте у свій конверт із карткою і подивіться чи немає там іще кількох «турботливо» нав’язаних банком карточок, приміром кредитних, накопичувальних, депозитних тощо. Пам’ятайте, ви маєте право від них відмовитися.
Банк оформив кредитку без попередження
Найбільші проблеми із зарплатними картками пов’язані із оформленням овердрафтів (кредитів). За бажанням працівника на зарплатну картку банк може відкрити овердрафт.
Переважно розмір овердрафту дорівнює 3 – 6 місячному окладу. Видається він під певні відсотки. Якщо не внести щомісячний мінімальний платіж, банк може оштрафувати. Тут у кожного банку своя політика. Банки можуть встановити підвищені процентні ставки на прострочену заборгованість, або пеню за кожен день прострочення платежу. Працівник може попросити у банка виписку, в якій будуть вказані виплати непогашених зобов’язань перед банком.
–Зазвичай банки автоматично овердрафт не встановлюють, а лише за бажанням клієнта. При цьому укладається договір між банком та співробітником на оформлення кредиту, – зауважила Наталія Куровцева.
Але трапляється й так, що на працівника оформляють та відкривають кредитну картку без попередження. Так а історія трапилася із полтавкою Лілією Гнатенко.
–Я влаштувалася на роботу і пішла в банк отримувати зарплатну картку. Але разом із нею мені видали ще 2 пластикові картки – кредитну та накопичувальну. Виходить, що їх автоматично оформили на мене, без моєї згоди, – розповідає Лілія. – Відмовитися від кредитки дуже важко, банківські працівники її буквально нав’язують тобі, розповідаючи про фантастичні переваги картки. Але я твердо стояла на своєму і написала заяву-відмову від кредитки. Та спочатку мені довелося її активувати (відкрити рахунок). Після цього працівник банку повинен її заблокувати та при клієнтові перерізати. Проте у банкові була велика черга і я повірила «чесному слову» банкіра, що все так і буде. Та через деякий час зайшла на сайт цієї банківської установи і побачила, що рахунок на мою кредитку відкритий. Довелося йти в банк «розбиратися», щоб кредитку остаточно заблокували.
Важливо! Звільняючись з роботи переконайтеся, що зарплатна картка не залишилася активованою і банк не продовжує її обслуговувати. За обслуговування картки банк може нарахувати пеню і вам доведеться її сплатити.
Переваги зарплатних карток для підприємства
–Зменшення об’ємів роботи з готівкою. Тобто не треба перевіряти достовірність банкнот, бухгалтер не повинен їздити в банк, щоб зняти готівку і відповідно підприємству не треба турбуватися за безпечну доставку цих коштів на місце роботи .
–Тарифи на обслуговування карток обходяться підприємству дешевше, ніж знімання грошей із особистого рахунку.
–Банк частину роботи робить за підприємство. Бухгалтер лише нараховує зарплату і передає відомість у банк, який і перераховує їх на картки працівників.
Переваги зарплатних карток для співробітників
– Зняти гроші в банкоматі банка, який видав картку, можна безкоштовно і будь-коли.
– Якщо ви загубили зарплатну картку, рахунок можна заблокувати і ваші гроші не пропадуть.
– Можна швидко перераховувати кошти на інші рахунки.
– Конфіденційність при отриманні зарплати.
– Нею можна розраховуватися в магазинах, аптеках, інших торговельно-розважальних закладах.
До теми:
Полтавського чиновника можуть засудити за невиплату зарплат
Завод «Знамя» почав виплачувати полтавцям заборговану зарплату