Недотримання порядку агітації, використання адмінресурсу, підкуп виборців – такі факти порушень фіксують спостерігачі та громадські активісти напередодні парламентських виборів-2012.
Яка ситуація з ходом передвиборчої кампанії на Полтавщині, дізнавалося «Коло».
Покладання квітів у Полтаві перетворилось на несанкціонований мітинг (фото)
Агітація забороненим способом
На автобусах маршруту «Кільцевий» у Полтаві в вересні плакати розвісила Партія регіонів. Незабаром після публікацій у пресі рекламу зняли, а регіонали у аналогічному вчинку вгледіли своїх конкурентів – комуністів. Ті «прикрасили» маршрутки «Південний вокзал – мікрорайон Огнівка». Траплялися у місті й випадки агітації представниками партій і кандидатами-самовисуванцями під час офіційних заходів.
– Це однозначно є порушенням. Під час заходів, які відбуваються за державні кошти, здійснювати агітацію заборонено, – вважає Сергій Приходько, політолог.
Прямий і непрямий підкуп виборців
В Україні заборонено проводити передвиборчу агітацію, що супроводжується наданням виборцям, організаціям коштів або безкоштовних, або ж на пільгових умовах товарів (крім тих, які не містять партійної символіки і вартість яких не перевищує 3% мінімальної заробітної плати). Водночас напередодні виборів до Верховної Ради, партії та кандидати-мажоритарщики на Полтавщині дарують студентам білети у кіно, громадська організація, представники якої балотуються у парламент, роздає подарунки дітям та продуктові набори пенсіонерам. Вважати такі дії підкупом чи ні – політологи дають неоднозначну відповідь.
– Підкуп – це надання послуг із вимогою голосувати за того чи іншого кандидата або партію. Наприклад, коли дають гроші в обмін на пустий бюлетень – це точно буде підкуп. Якщо мова йде про якісь подарунки, ніхто з дарувальників не перевірить, голосувала за нього людина чи ні. Це вже на совісті електорату, брати чи ні й робити вибір, за кого їй голосувати, – говорить Сергій Приходько, політолог.
Олександр Удовіченко – 7-ий у рейтингу очільників ОДА за рівнем впливу на виборчий процес
Громадянська мережа ОПОРА склала рейтинг порушень виборчого законодавства за спостереженнями представників організації у регіонах.
Голова Полтавської державної адміністрації разом з колегою з Хмельниччини Василем Ядухою опинився на 7 місці у рейтингу з 11 можливих. Із 30 липня – 15 вересня у діях губернатора Полтавщини активісти вбачають 6 прикладів впливу на хід виборчого процесу.
– Голова Полтавської облдержадміністрації Олександр Удовіченко залучає кандидатів від Партії регіонів та присутній у агітаційних матеріалах цієї політичної сили. У соціальній рекламі, присвяченій державним та місцевим святам, разом із посадою Удовіченка вказується його приналежність до Партії регіонів, – надруковано на сайті ГМ «ОПОРА».
До теми: На порушення передвиборчої кампанії можна поскаржитись он-лайн
Скарги несуть до міліції – порушення є
Порівняно з іншими областями, на Полтавщині виборча кампанія-2012 проходить біль-менш спокійно. У загальнонаціональному розрізі серед усієї кількості повідомлень про порушення під час виборчого процесу відсоток порушень у Полтавській області – лише 2,1 (найбільше порушень у Київській області – 17,3 відсотка). Заяви про факти зловживань по всій Україні збирають у міліції. Тут створили штаб моніторингу та оперативного реагування на порушення під час виборчого процесу.
– Зараз від суб’єктів виборчого процесу до обласного управління МВС надійшло близько 300 заяв. Переважна більшість їх стосується агітаційної продукції – відсутність на ній реквізитів або вказування неправильних даних. Слідчо-оперативна група перевіряє подану інформацію. Левова частка викладених фактів у ході перевірок не підтверджується. Якщо ж порушення мають ознаки адміністративних протиправних дій, правоохоронці складають протокол та передають його у районні суди, де виносять вирок у 3-денний термін. Коли ж справа належить до компетенції прокуратури або територіальних виборчих комісій, матеріали направляються туди для подальших перевірок,– розповів Юрій Сулаєв, керівник прес-служби Полтавської обласної міліції.
Крім фіксації дрібних порушень, правоохоронці вже порушили 2 кримінальні справи: щодо крадіжки банера одного з кандидатів-самовисуванців по 144 округу Полтави та пошкодження біг-борду однієї з політсил у місті Кременчуці.
До теми:Позначення:
Категорії:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter