Робота в охороні: трудові будні та надії на новий закон

Новини
Валентина Зайченко22 жовтня 2012 о 18:002957 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Робота в охороні: трудові будні та надії на новий закон
Про зміни у законодавстві та про особливості роботи у охороні представників охороних служб Полтавщини запитували журналісти «Кола».


Охоронці отримають більше повноважень

У приватних фірмах задоволені новим законом про охорону, але знаходять в ньому і мінуси.

– Із новим законом  про охорону, нам, звісно, буде легше працювати, – розповів Михайло Манойло, начальник служби безпеки приватної охоронної фірми. – Адже до цього  жодного нормативного документу, який би регламентував хто такий охоронець, не було. А тепер ми побачимо,  продовжувати нам діяльність чи згортати її (посміхається, – автор). Важче стане в тому плані, що необхідні будуть додаткові кошти на навчання наших працівників. Але тепер, дивлячись, який в нас буде об’єкт, вирішуватиметься питання і з оснащенням охоронців зброєю. Тобто: якщо це буде об’єкт підвищеного ризику (банківські структури чи ювелірні магазини), буде потрібна зброя. Ми будемо, фактично, як міліціонери. До цього охоронцям приватної фірми ми  не могли навіть гумової дубинки видати. Раніше травматичну зброю могли мати лише міліціонери та журналісти. На мій погляд, видавати зброю охоронцям, які працюють у гіпермаркетах, де велике скупчення людей, недоцільно. І брати на роботу в охорону потрібно справжніх фахівців, а не дідусів. Але тут виникає інша проблем – таким хлопцям відповідно потрібна і більша заробітна плата.

Фото Ніни КорольФото Ніни Король

Влаштуватися охоронцем допоможуть довідки, а не армія

Влаштуватись на місце охоронника може будь-хто, головне зібрати всі необхідні довідки.

– Аби влаштуватись охоронцем –  армія не обов’язкова, – на правах анонімності розповів начальник зміни охоронників одного з торгових центрів Полтави. – Але якщо на одну вакансію претендуватимуть колишній військовий (чи юнак, який служив у армії) і юнак  без військового досвіду, то пріоритет, звісно, першим. Проте обов’язковим при працевлаштуванні є пакет документів, без якого точно не візьмуть в охорону. Кандидат на посаду має принести: довідку про несудимість, довідку з психо- та наркодиспансерів. Коли нова людина приходить на роботу, для неї проводять звичайний інструктаж щодо її обов’язків, техніки безпеки. Ніяких прийомів чи трюків не показуємо, оскільки на цій посаді це не знадобиться. Адже максимум, чим може запобігти охоронник діям зловмисників – зробити зауваження.

Більш широкі повноваження мають представники державної служби охорони. Відмінність приватної від державної охорони у тому, що працівники ДСО мають право затримувати правопорушників, проводити огляд особистих речей підозрюваного, застосовувати вогнепальну зброю та спецзасоби.

Згідно Постанови Кабміну № 615 від 10 серпня 1993 року:
Працівники Державної служби охорони під час виконання
службових обов’язків мають право:
– вимагати від працівників підприємств, що охороняються, додержання встановлених пропускного
та внутрішньооб’єктового режимів, громадського порядку;
– затримувати і доставляти в службові приміщення охорони для встановлення особи та складання протоколу про правопорушення на осіб, які вчинили правопорушення чи знаходяться без належних підстав на території об’єкта, що охороняється, у необхідних випадках передавати їх до органу внутрішніх справ для прийняття відповідного рішення;
– проводити в установленому законом порядку з метою
запобігання розкраданню майна особистий огляд громадян, які перебувають у приміщенні чи на території об’єкта, що охороняється, або поблизу нього за наявності законних підстав для затримання, які скоїли правопорушення безпосередньо на території об’єкта, а
також огляд речей, тимчасово вилучати документи і предмети, які можуть бути речовими доказами, або використані на шкоду здоров’я громадян;
– проводити огляд транспортних засобів і перевіряти
відповідність товарно-транспортним документам матеріальних цінностей, які вивозяться за межі території об’єкта, що охороняється;
– складати відповідно до законодавства і передавати на
розгляд уповноважених законодавством органів протоколи про адміністративні правопорушення на осіб, які вчинили дрібні крадіжки з об’єктів охорони;
– застосовувати до правопорушників заходи фізичного впливу, спеціальні засоби та зброю у випадках і порядку, передбачених законодавством.

Покупці вимагають у охоронців гроші

Про боротьбу з порушниками словами а не діями розповів і колишній охоронець.

– В обов’язки охоронців входить небагато, – розповів полтавець, який раніше працював охоронником в торгових центрах. – На такій посаді боротись з порушниками ми могли лише зауваженнями та викликом правоохоронців. За спробу ж власноруч затримати зловмисника, охоронця можуть покарати, оскільки це мають право робити лише міліціонери. Ми ж повинні були слідкувати за порядком в торгівельному центрі на своєму посту. Один був диспетчером, слідкував за відвідувачами на камерах. Якщо помічав підозрілих осіб або людей, які порушували правила торгового центру, то передав охороннику по рації, на чиєму поверсі пересувався порушник. Після цього охоронник повинен був пильніше спостерігати за вказаною собою, а якщо ж відвідувач чинив порушення, то зробити йому зауваження. У разі, якщо людина не реагувала на зауваження, – викликати правоохоронців. Ми нібито і повинні докладати зусилля, аби порушник не втік, але не застосовуючи силу, що фактично не реально. За викрадений товар в магазині ми не відповідали, єдине чим могли зарадити – викликати міліціонерів.

– Я колись працював на території продуктової бази, – розповів журналісту Микола, охоронець одного з торгових центрів. – Дуже важко було довести провину працівників, коли вони щось крали. Уявіть: зима, під полами довгого пальто жінка проносила кілька кіло фаршу. Коли я попросив її пройти у охоронне приміщення, вона викинула фарш у сніг і почала кричати, що я її домагаюся.

За словами приватних охоронців, вони повинні:

– спостерігати за відвідувачами на місцях посту та на камерах  відеоспостереження;

– повідомляти про порушення міліцію;

– слідкування за справністю сантехніки (у випадку протікання викликати сантехніка), ліфта та ескалатора, якщо вони наявні в торговому центрі (викликати у разі несправності ліфтерів, а, якщо застрягла людина, то зупинити техніку та викликати еменесників);

– слідкувати, аби до приміщення не забігали тварини;

– викликати міліціонерів, якщо продавець одного з магазинів торгового центру повідомить про крадіжку;

Серед претензій до відвідувачів охоронники в основному називають розпивання алкоголю та куріння в приміщенні.

Вимоги до охоронців у кожної охоронної служби свої. Пропонуємо ознайомитися з критеріями відбору до державної служби охорони:

– армія,

– стан здоров’я, фізична підготовка,

– проходження військово-лікарняної комісії та психологічних тестів,

– вік від 18 до 55 років,

– відсутність судимості.

Думки охоронців:

Сергій, управляючий розважальним закладом у торговому центрі:

– Найкраща охорона та, яку ніхто не бачить. Ось приміром ізраїльські авіалінії «ЕL AL» мають охоронців, що літають у кожному рейсі під виглядом пасажирів. Компанія пішла на цей крок заради безпеки. У великих банках охоронці також не помітні., тобто вважаю, охорона повинна бути ненів’язливою. Випадок у «Каравані» показав, що люди у формі – не завжди ефективна охорона. У нашому закладі при загрозі з боку клієнтів, коли ті перебрали зайвого і починають дебоширити, ми викликаємо співробітників ДСО (Державна служба охорони). Охоронці прибувають за кілька хвилин і забирають порушника до Київського райвідділу міліції Полтави. Таке трапляється щотижня, хоча в більшості випадків намагаємось залагодити конфлікт самотужки, таки до ДСО звертаємось – ми не маємо права затримувати порушника чи застосовувати до нього силу.

Є такі, що постійно норовлять конфліктувати, спричинити скандал.  А які у нетверезих відкриваються таланти, вони наступного дня самі дивуються, не пізнають, себе і не ймуть віри, що так поводились вони. Тож у нас є список небажаних гостей (із фото), ми повідомляємо клієнтам, що вони небажані у нашому закладі. Таких відвідувачів ми не пускаємо, постійно моніторимо цю ситуацію.

Рятує відеокамера, бо траплялось, що люди зчиняли скандал, мотивуючи, що їм видали не те взуття, чуже. При цьому 3 година ночі. Оскільки я привчив, що мені телефонують за будь-яких ексцесів у закладі, то і в цьому випадку подзвонили. Клієнта, який не хотів забирати взуття, відпустили у нашому, спортивному. На другий день телефон невдоволеного клієнта не відповідав, а потім приїхала його дружина і почала вимагати компенсації за черевики та моральної компенсації. Я перед цим уже передивився відео: на 99% чоловіку віддавали його туфлі, а він відмовлявся їх визнати.  Тож я запропонував усе оформити документально через заяву, із міліцією, відеодоказом. Дружині скандального клієнта раптом треба було вже їхати по дитину в дитсадок, а потім вона захотіла забрати ті туфлі, які не визнавав за свої чоловік. Із нас хотіли «збити» грошей.

Валерій, адміністратор, що виконує функцію і наглядача у розважальному центрі:

– Оскільки ліцензія на право охорони в закладі дуже дорого коштує, не всі власники ідуть на найм охоронців. Тож ми викликаємо з мобільного співробітників ДСО, якщо виникають конфлікти. Найактивніші клієнти, котрі випили зайвого, з півночі до 2 ночі. О 3 годині вони уже сумирні, хочуть спати. Коли відвідувач стає некерований і поводиться загрозливо для персоналу та клієнтів, намагаємось його умовити, випровадити із закладу. А коли це не допомагає, дзвонимо бійцям ДСО. Прибувають співробітники ДСО: і знаєте, вигляд форми на порушників порядку діє заспокійливо, пристрасті часто вщухають.

Роман, керівник служби безпеки торгового центру:

Щоб спитати дозволу, чи можна розповісти журналісту про особливості роботи охорони, телефонує в Київ керівництву. Але на іншому кінці дроту будь-що розповідати забороняють.

– Це приватна територія, тож розповідати про особливості не можу. Нам заборонено розголошувати, які межі нашої компетенції та що робимо, коли стається порушення.

При цьому чоловіки – охоронці забезпечені раціями та мають бейджі на темній формі – на них не одразу прочитаєш, що то охорона.

До теми: Вступив у дію новий закон: охоронцям надали більше прав

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter