На чому економлять полтавці: дослідження «Кола»

Гроші
Валентина Зайченко12 листопада 2012 о 10:452020 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 На чому економлять полтавці: дослідження «Кола»
У рамках місячника економії "Коло" пропонує дізнатись наскільки полтавці економні, від чого можуть відмовитися, а що дозволити собі.
Із 31 жовтня до 30 листопада у світі відзначають місячник економії. Вперше до нього долучиться й Україна.













Інфографіка Юлії ДеркачІнфографіка Юлії Деркач















З’їсти і побалувати себе на середньостатистичну зарплату

Для дослідження економії журналісти взяли прибутки полтавської пенсіонерки, молодого лікаря після інтернатури та електрогазозварювальника.

Прибуток пенсіонерки – 950 гривень пенсії,

заробіток лікаря – 1500 гривень,

робітник отримує 3000 гривень.

За даними Держстату, українці в середньому в місяць витрачають на їжу половину заробітку. Враховуючи, що людина повинна щодня споживати м’ясо, клітковину, жир, вуглеводи тощо, ми розрахували приблизну «дієту» бабусі, молодого лікаря і робітника.

Пенсіонерка може дозволити собі на харчування в місяць витратити 475 грн і 16 грн  на день, лікар – 750 грн і 25 грн, а елекрозварювальник – 1500 грн і 50 грн на день.

До теми - Через які пастки в супермаркетах полтавці спустошують свої гаманці: перелік секретів

Для бабусі: 5 грамів сала і огірок

За нинішніми цінами ми вирахували, що бабуся на свої 16 грн на день може собі дозволити трохи більше ніж по 250 г хліба та картоплі, по 5 г сала та крупи, більше або менше 10 г масла та сиру, 25 г ковбаси на бутерброд, шматочок м’яса на 50 г, менше 400 мл молока, близько 20 г риби, яйце і невеликий помідор чи огірок.

Молодий спеціаліст без шкідливих звичок харчуватиметься краще

Раціон сучасного молодого лікаря, щойно з інтернатури, частково може складатися з цигарок і пива, що забирає з 25 грн на день десь половину. На ті 12 грн, що залишилися, він вже не купить собі молока, риби або м’яса. Ось і виходить раціон із бутерброда, каші або картоплі з овочами.

Електрозварювальник, крім борщу з м’ясом, дозволить собі і десерт

При зарплаті у 50 грн електрозварювальник може дозволити собі на день вже не 50 г м’яса, а добрий борщ із чималим шматком. Власне, дієти з високим вмістом білка вимагає фізична праця. Дозволяє йому заробітна платня і випити, і покурити без шкоди для харчування. І солодкого можна дозволити. Наприклад, цукерок 200 г за 5 грн на день.

За твердженням Держстату, до щоденного споживчого кошика українців входять м’ясо, картопля, крупа, масло, молоко, хліб, ковбаса, риба, яйця, сир, сало. Наведена нами дієта наповнена всіма необхідними компонентами для здоров’я, але мало можлива до виконання.

До теми – Довідка «Кола»:

Міжнародний день економії заснували 1924 року на першому Міжнародному конгресі ощадних банків у Мілані представниками 29 країн. Офіційно закріплений директивою ООН 1989 року

Як виживають герої – реальні історії













Фото news.rambler.ru    Фото news.rambler.ru















Любов Потакова, пенсіонерка, 67 рокі

У мене пенсія 1099 гривень на місяць. У нас сім’я – 4 людини, тому все витрачається на їжу. Купити собі зайві шкарпетки я не можу. Із пенсії чоловіка ми платимо за квартиру і він дає ще 700 гривень на їжу. Виходить, 1800 гривень на місяць ми витрачаємо на їжу. У сина зарплата – 1750 гривень, з яких він значну частину витрачає на дітей.

Із пенсії я купую м’ясо. Виходить, десь 200 гривень на півмісяця. Потім приходить друга половина пенсії чоловіка ,і я купую масло, крупи, яйця, макарони, олію. Олію стараюся брати 3-літрову, бо по літрі невигідно.

По 12 гривень крупи не беру. Часто купую вівсянку, гречку, пшоно. Коли була дешева гречка в супермаркеті, закупила її до 10 кілограм, і ми її їмо вже півроку. Намагаюся вишукувати, де дешевше, але тих виробників, яких знаю. Наприклад, вермішель дніпропетровську, а не ту, яку кинеш у воду, і клейстер виходить.

Щодо масла, молока, сметани, сиру, то не беремо з рослинним жиром,  хоча,  хто мені скаже, натуральне воно насправді чи ні зараз.

Не можемо відмовитися і від ковбаси, бо м’яса не вистачає все одно. Постійно ж робимо бутерброди до чаю із сиром та ковбасою. Беру її в магазині від заводу з мого рідного села під Полтавою, бо знаю, що там її не припинили із м’яса робити. Та і, в принципі, не буває в нас такого, щоб їли весь тиждень одну картоплю.

Овочі свої є. Донька із зятем картоплю привозять, капусту. Нічого взимку не купуємо. Влітку обов’язково закриваю багато томату, варення, мед закуповуємо у знайомих. Кожного дня взимку до каші або картоплі із м’ясом у нас свої консервовані овочі. На цьому виграємо.

На свята – окрема тема. Зараз особливо не посвяткуєш. Застілля називаю покращеним обідом. Заздалегідь до свята намагаюся купити м’ясо, рибу, поки дешевше і не такий ажіотаж. Холодильник дозволяє все це скласти і зберегти.

Олексій, електрогазозварювальник, 34 роки, зарплата 3000 гривень.

– На продуктах зекономити вдається не дуже, адже ціни ростуть, сезонні подорожчання також б’ють по кишені суттєво. Зелень купуємо у бабусь на, так би мовити, стихійних ринках, на зупинках. Жмуток кропу чи петрушки обійдеться 1-2 гривні, а смак не зрівняти зі смаком зелені з магазину чи супермаркету.

Усе інше з рук буде дорожче, як от молочна продукція, смачніше, але гарантій, що безпечно – немає.

У моїй родині існує правило: вийшов із кімнати – гаси світло. Спочатку дратувало, потім звикли. Усі лампочки економні. Одна коштує 30-35 гривень, але воно того варте – у кімнатах світло завжди, що потрібно не лише нам, а й кімнатним квітам. Гарантія на таку лампу – рік, іноді й 2, а працюють вони більше 3 років.

Телевізорів у нас 2, але в основному дивимось один, новий і економний, комп’ютер вимикаємо, коли не потрібен, бо навіть у режимі очікування він «тягне» енергію. Воду на чай та каву гріємо чайником – він багато споживає електрики, але швидко.

А от мікрохвильову піч, яка також «тягне», як і чайник, найбільше серед електроприладів, використовуємо рідко. На родину із трьох осіб гріти нею довго,  а час дорогий.

Натомість маємо холодильник і морозильну камеру, котрі класу А і АА (найменше беруть електроенергії).

Купили морозильну камеру, але на оплаті за світло це відбилось кількома гривнями (5-10 гривень).  Морозильна камера зекономила кошти за газ, металеві кришки, мій час. Усі овочі й фрукти цього літа морозили свіжими – зберігаються корисні речовини у продуктах і часу витрачається менше на заготівлю. Але ж при цьому за камеру віддати слід 2,5-3,6 тисячі.

М’ясо купуємо в селі живою вагою. Так роблять чимало моїх знайомих, котрі хочуть купувати продукт без хімії (без прискорювачів росту) у знайомих. За раз треба віддати, приміром, за свинку, 2,7 тисячі гривень (17-20 гривень за кіло живої ваги). У магазині готову свинину купуємо ж по 55-62 гривні. Тобто на гроші, які ми тратимо на купівлю домашньої свинки (близько 135 кг живої ваги), у магазині б купили близько 45 кіло м’яса. Ну і, звісно, далі – у морозильну камеру, м’ясо зажди під рукою.

Варення перестали заготовляти так багато, як раніше. Лише з полуниць і джем із сирої перетертої малини. Іноді кілька банок абрикосового.

Моя сусідка Тетяна, технолог харчової промисловості, економить теж: купує продукти, коли сезон чи знижки, і кладе в морозилку (у неї їх дві). Гості на порозі – пані Тетяна зажди має з чого приготувати.

Зі свіжих фруктів, які були заморожені, вона готує желе чи повидло, подрібнюючи блендером ягоди.

Студенти економлять на їжі та пиві











Фото reporter.cv.uaФото reporter.cv.ua













Костя, студент одного з полтавських вишів. Хлопець навчається на бюджеті і отримує 721 гривню стипендії на місяць. Також  Кості допомагає грошима мама. Зокрема, вона платить за гуртожиток (більше двох тисяч гривень), бо там треба сплатити всю суму за один раз. Крім того,  батьки майже щотижня дають хлопцеві гроші та складають сумку.

– Стипендія – це мої кишенькові гроші. Їх я витрачаю на гуляння, їжу та одяг. Колись півроку ходив до басейну, платив за абонемент сам. Не можу ж я просити в мами гроші на пиво чи на квіти дівчині. Плюс бувають різні форс-мажорні обставини, коли терміново потрібні кошти. Приміром, я захворів посеред тижня, грошей, які дали батьки вже не було, а от стипендія, ще залишалася. Її я й витратив на ліки, – каже студент.

Костя – п’ятикурсник, тому багато коштів витрачається на університетські потреби та підготовку до випускного. Тож багато на чому доводиться економити.

– Економлю здебільшого на їжі, приміром, беру в їдальні обіди без м’яса чи салатів. Крім того, коли йду гуляти з друзями в бар чи на дискотеку, не беру із собою картку, а лише небагато готівки, щоб не витратити всі гроші за один раз. Тому часто мені цілком вистачає 7 гривень на пляшку пива. Розповім ще один студентський секрет: аби витрачати менше грошей на відпочинок, студенти часто збираються в когось вдома чи в гуртожитку, куди приносять їжу  і «скидаються» лише на спиртне. Та коли йду на побачення з дівчиною, то, стараюся  викластися сповна, аби не здаватися скупердяєм. За рахунок такої економії та допомоги батьків, наприкінці місяця в мене інколи  ще й залишаються гроші, – зазначив студент.

Найцінніші речі, які хлопець придбав із стипендії – шкіряні кросівки і мобільний телефон.

Економія на комуналці: полтавці вимикають світло, мерзнуть і топлять дровами

До теми - Комунальні послуги можуть зрости в ціні приблизно на третину

За дослідженнями державної служби статистики, родина на комунальні послуги витрачає до 11% сукупного доходу. Про те, як середньостатистичній родині наблизитися до цього показника, розбиралося «Коло».

До здорожчання послуг ЖКГ потрібно готуватися

Про це днями заявив Анатолій Близнюк, міністр регіонального розвитку. За його словами, з врахуванням росту мінімальних зарплат і пенсій та незмінності тарифів в середньому по Україні розмір оплати за послуги ЖКГ знизився до 11% сукупного доходу громадян. Підвищити тарифи рекомендує Міжнародний фонд, дослухатися до порад якого уряд країни не готовий, проте українці потроху починають готуватися

Селяни переходять на опалення дровами, бо неспроможні платити за газ













Фото Юлії ДеркачФото Юлії Деркач















Мешканці сіл міняють газові котли на такі, що опалюються і газом, і дровами. У селах ті, хто мали опалювану раніше газом літню кухню, змушені перейти на дрова. У Шишацькому районі було заведено не мати в будинках кухні. Це  була окрема, опалювана газом будівля. Так повелося з 80-их, коли провели газ, і це благо було  доступне за ціною.

Нині ж, розповів пан Володимир із Шишацького району, опалювати будинок 100 квадратів і ще й флігель газом його родина не в змозі. Бо за опалення лише хати іде понад 700 гривень, а у домі не жарко. Тому в кухні лише газова плита, де готують їжу. Довелось відновити грубу, яка топиться дровами. Протоплюють , аби не мерзнути. Дрова заготовляють у лісі, платять лише за доставку.

Де негазифіковані райони, постачальники пропану (газ у балонах для газових плит) постійно накручують ціну.

– Уже балон коштував 180 гривень (для приготування їжі його вистачає на місяць – півтора), – каже Лідія Гетьман із Семенівського району.  – Але перед виборами нам привозили і по 130.

Машина дров у селі коштує 2 тисячі. Їх самих вистачає на опалення невеликої хати. Якщо дім більший – треба ще й тонн 2 вугілля (1050 грн. за тонну).

Якщо вдається десь самим заготувати дров, то і буде економія 2 тисячі. Але в селах, де немає лісів, усе, що можна, уже вирубали на дрова. Тому купують привізні.

На плашку

Як допомагає Верховна Рада

На початку листопада збільшилася «дірка» у держбюджеті на 7,7 мільярда гривень.

Верховна Рада підтримала закон про «Державний бюджет на 2012» відносно погашення заборгованості по різниці у тарифах на теплову енергію для населення. Закон збільшив дефіцит держбюджету до 38 мільярдів гривень.

Щоб зекономити на електроенергії поміняйте лампи та установіть тепловий насос

– Аби менше платити за освітлення власного житла, але отримувати гарну світлову віддачу, замініть лампи з ниткою розжарювання контактними люмінесцентними лампами (КЛЛ), – радить Микола Мазоха, інженер-електрик.

На чому економимо

Лампа розжарювання у 100 Вт служить тисячу годин, а КЛЛ 24 Вт, дає таку ж освітлюваність, як 100 Вт лампа, але служить до 12 тисяч годин.

КЛЛ в 4 – 5 разів менше споживає електроенергії, при цьому не втрачає яскравості освітлення.

Ціна – у середньому 20 гривень.

Ще вигідніші світлодіодні лампи, в яких термін служби до 50 тисяч годин. При цьому економлять вони удвічі менше електроенергії, ніж КЛЛ, але коштує вона значно дорожче – до 200 гривень, – зазначив Микола Мазоха.

Замініть короткохвильові обігрівачі на довгохвильові

У осінньо-зимовий період чимало людей використовують електричні обігрівачі. Для того, щоб витрачати менше електроенергії, спеціалісти радять купувати довгохвильові інфрачервоні обігрівачі.

– Такі обігрівачі комбіновані, тобто обігрівають і повітря, і поверхні, на які направлені, – прокоментував інженер-електрик.

На чому економимо

На 30 – 40 % спалює менше електроенергії, ніж короткохвильові обігрівачі конвекційної дії.

Ціна – від 700 гривень.

Теплові нососи для обігріву приміщення і подачі теплої води

Традиційні джерела енергії вимагають великих фінансових витрат. Для того, щоб зекономити на обігріві будинку, використовують тепловий насос. Але в наших умовах установити його можуть лише власники приватних будинків.

– Як правило, колектор теплового насосу установлюється неподалік будинку під землею. На глибині температура землі постійна і не змінюється навіть у холодну зиму. Постійна температура грунту створює основу для високої ефективності перетворення низькопотенційного тепла для обігріву та гарячого водопостачання приміщень. Так само колектор може бути опущений в розташовану поруч з будинком водойму, – каже спеціаліст. – Працює такий насос за принципом холодильника, але тепло від нього йде в будинок, а холодні випари залишаються в землі.

На чому економимо

– Для того, щоб обігріти будинок не треба використовувати газ, а лише електроенергію, що економить майже половину коштів;

–Повна відсутність викидів CO2;

–Немає необхідності в обслуговуванні газового котла та контролі якості палива;

–Не потрібен фільтр для відпрацьованого палива;

–Не використовується фреон і вогнетривкий холодоагент.

–Але тепловий насос – це досить дороге задоволення: коштує від 3 до 5 тисяч доларів, плюс іще половину від цієї суми треба заплатити за його установлення. Але, якщо порахувати всі витрати, то  за 3 – 4 сезони він окупляється.

Сонячні колектори

Сонячний колектор – прилад, який призначений для перетворення сонячної енергії в теплову з метою заощадження витрат на опалення та підігрів води для побутових потреб.

– Сонячні колектори можна установити в приватних будинках на даху або в багатоквартирних будинках на балконах, які виходять на південний бік. Працює такий колектор завдяки сонячному світлу,  – зазначив інженер-електрик.

На чому економимо

– Витрачається мінімум електроенергії;

– Може працювати понад 20 років;

– Можна комбінувати роботу сонячного колектора із газовим котлом. Наприклад, газовим котлом опалювати приміщення вночі.

Мінуси сонячного колектора

– Не працює, коли температура повітря нижче – 25 градусів;

– Вночі працює на залишковому теплі.

Коштує від 14 тисяч гривень. Окупляється за 2 – 3 сезони.

Запрлата знизилася, а люди економлять

У вересні середня зарплата знизилася порівняно з серпнем на 0,3%, або на 9 гривень до 3,064 гривень на місяць. Про це йдеться у повідомлені Державної служби статистики.

Найвищий рівень зарплат зафіксований у Києві, де середня зарплата становить 4 592 гривні на місяць.

Українці відкладають в середньому 500 гривень на місяць

Такі результати дослідження Незалежної асоціації банків України, яке проводилося у серпні й вересні цього року.

Лише 30 відсотків українців намагаються регулярно відкладати певну сумку коштів. В середньому це сума не більше 488 гривень

67 % українців відкладають на чорний день

45 % - на ремонт або дорогі покупки

30% – на відпочинок

20%  – на пенсію

8% – економлять на інвестиції у власний бізнес

Підготували Тетяна Цирульник, Ніна Король, Ольга Правденко, Ольга Матвієнко

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter