Фото з сайту fakty.ictv.ua
Інформація про те, що у Полтаві на 15% скоротили штати дитячих позашкільних закладів, поширилася містом наприкінці 2012 року.
Говорили про це як самі освітяни, так і депутати міської ради. Офіційна влада запевняє, що грошей у 2013 році на дозвілля дітей навпаки виділили більше. У ситуації розбирався журналіст «Кола».
24 грудня 2012 року на позачерговій сесії міської ради Полтави ухвалили нові штатні розписи 4 позашкільних комунальних навчальних закладів та 6 дитячих спортивно-юнацьких шкіл. Скоротили 57 посад у цих установах із існуючих 417 на початок грудня. Влада запевняє, що педагогів з роботи не звільнятимуть, а фінансування дозвілля полтавських дітей у 2013 році навпаки збільшили. По-новому позашкільні заклади у місті працюватимуть з березня.
Позиція влади: штати «оптимізували»
Рішення депутатів міської ради відчутно вплинуло на зайнятість співробітників Палацу дитячої та юнацької творчості та Центру позашкільної освіти Полтави. У кожному з цих закладів «урізали» понад 10 штатних посад. Центр дитячо-юнацьких клубів за місцем проживання та табір «Супутник» втратили лише по 1 штатній одиниці. Наталія Дорохова, начальник міського управління освіти, пояснює вимушеність такого кроку.
– У державі немає єдино затвердженого фінансування позашкільних навчальних закладів, тому вони утримуються переважно за рахунок міського бюджету. Щоб не піти шляхом інших міст, де дитячих клубів за місцем проживання немає взагалі, та зберегти мережу позашкільних навчальних закладів у Полтаві, було прийняте рішення дещо скоротити, насамперед, чисельність адміністративного і технічного персоналу цих установ. Тим більше, з кожним роком зростає заробітна плата педагогів і вартість енергоносіїв, і на це теж потрібно шукати додаткові кошти, – говорить Наталія Дорохова.
Найбільше з волі місцевих обранців не пощастило басейну «Дельфін» (ДЮСШ№3 з плавання), який підпорядкований управлінню у справах сім’ї, молоді та спорту: там під скорочення підпали одразу 20 штатних посад. Чи означає це неминуче звільнення частини персоналу, в профільному управлінні міськвиконкому коментувати усно це питання відмовилися і порадили написати офіційний запит.
У Палаці піонерів звільнили бібліотекаря, гуртки не чіпали
Полтавський палац дитячої та юнацької творчості відвідує понад 1800 вихованців, які займаються у 58 різнопрофільних творчих об’єднаннях. У закладі, більш відомому як Палац піонерів, у 2013 році взагалі зникла посада бібліотекаря, якого довелося звільнити. Також там скоротили 3 ставки керівників гуртків, по посаді завідувача відділу, гардеробника, робітника, прибиральниці та по 0,5 посад акомпаніатора, касира, діловода, секретаря, комірника та двірника – усього 11 штатних одиниць. Керівництво закладу стверджує, що на роботі гуртків та відвідування їх дітьми ці зміни ніяк не позначаться.
– Групи не скоротяться, діти, які навчалися в Палаці, так далі й навчатимуться, – переконує Валентина Дрозд, директор Палацу дитячої та юнацької творчості.
Полтавський центр позашкільної освіти позбувся «непопулярних» гуртків
На сьогодні у Полтавському центрі позашкільної освіти існує 50 гуртків, де займаються 1809 дітей. Новим штатним розписом скорочення торкнулося наступних посад у закладі: 6 керівників гуртків, 2 завідувачів відділами, інженера-електроніка, 1,9 посади сторожа, по одній посаді спеціаліста, двірника та по 0,5 посад бухгалтера, діловода, водія та секретаря – разом це 14,9 посад. На думку керівника центру, деякі з цих посад були дійсно зайвими.
– Автотранспорту власного у нас немає, орендувати його також немає можливості. Відтак потреба у збереженні посади водія відсутня. Інженер-електронік займався ремонтом комп’ютерів, але техніку часто доводиться все одно відвозити в майстерню, - зазначила Лариса Семеняка, директор закладу.
Щодо скорочення посад керівників гуртків управління освіти визнає, що навантаження деяких педагогів Центру дійсно довелося зменшити. Години забрали у «непопулярних» гуртків при школах на околицях міста, які відвідували по 2-3 дитини.
Думка колективів освітян
Не всі педагоги позашкільних закладів міста нововведення депутатського корпусу та вищого керівництва освітян сприймають оптимістично. Зокрема, активіст та член ради трудового колективу Полтавського центру позашкільної освіти Василь Хоружий побачив у діях міської влади приховані наміри з часом взагалі закрити їхню установу.
– Починаючи з 2005 року, Центр з регулярністю намагаються знищити, – вважає Василь Тимофійович. – Спочатку було зроблено все, щоб відібрати у закладу базове приміщення по вулиці Головка, 20, яке в 2005 році хотіли передати Ленінському райсуду Полтави. У 2010 році заклад планували роздробити та передати з балансу міста в область у якості філій до обласних дитячих закладів, але знову в ситуацію втрутилася рада трудового колективу та громадськість. Навесні 2012 року прокуратура на підставі рішення суду проводила тотальні перевірки у нашому закладі. Вилучалися документи через відкриту кримінальну справу про поставки у дошкільні заклади міста неякісного масла, тоді як у нашому Центрі взагалі немає їдальні. Згодом вже за іншою підозрою проти директора була порушена кримінальна справа, через що вона у жовтні 2012 року вимушено звільнилася. Зараз склалася наступна ситуація: новим директором у людей відібрані заяви на звільнення та зменшення педагогічного навантаження. 10 працівників під натиском адміністрації уже звільнилися. За цим нескладно передбачити занепад закладу.
В міському управлінні освіти слова Василя Хоружого стосовно зазіхань на приміщення Центру позашкільної освіти називають вигадками.
– Позашкільний дитячий заклад не може бути перетворений на іншу установу, крім дитячого. Ніхто не збирається закривати чи забирати цей заклад, – запевнила Наталія Дорохова.
Мер Полтави не хоче допомагати дитячим гурткам з власної кишені
Подібна ситуація у Полтаві не вперше. У газеті «Перша Полтавська» від 20 травня 2010 року у статті «Лише спільними зусиллями врятуємо позашкільну освіту» затрачували тему намірів влади на чолі з Андрієм Матковським, колишнім мером, скоротити чисельність дитячо-юнацьких клубів за місцем проживання з 24 до 14. Олександр Мамай, тоді – кандидат у мери, давав поради чинному міському голові, де взяти гроші на утримання цього позашкільного закладу та інших гуртків. Як варіант, бізнесмен Олександр Мамай пропонував владі звернутися до нього за спонсорською допомогою. Також він наполягав, що додаткові джерела доходів для міста знайти нескладно: наприклад, перевести зовнішню рекламу у комунальну власність міста і з цього отримувати прибуток.
Нині мер Полтави Олександр Мамай просить журналістів не робити трагедії з приводу скорочення штатів міських позашкільних закладів. У грудні в телефонній розмові з журналістом «Кола» Олександр Мамай запевнив, що дітей та педагогів на вулицю ніхто не виганяє. Економили на дозвіллі дітей з мінімальними втратами.
– Жодного гуртка ми не закрили, педагогів також не звільняли. Лише скоротили зайві посади. Наприклад, у деяких позашкільних закладах є ставки водія, коли взагалі немає автомобіля. Тому діти як ходили на гуртки, так і будуть це робити, – у грудні 2012 року повідомив мер.
Довідка «Кола».
Фінансування позашкільних навчальних закладів Полтави з міського бюджету у 2012 році - 7 мільйонів 96 тисяч 867 гривень
Заплановане фінансування позашкільних навчальних закладів Полтави з міського бюджету у 2013 році - 7 мільйонів 297 тисяч 603 гривні.
Фінансування спортивних шкіл з міського бюджету в 2012 році - 8 мільйонів 615 тисяч 184 гривні
Заплановане фінансування спортивних шкіл з міського бюджету в 2013 році - 8 мільйонів 814 тисяч 20 гривень.