Кальцій належить до тих мінеральних речовин, яких найбільше в організмі людини.
Його брак може призвести до багатьох хвороб як у дитячому віці, приміром, рахіту, так і в старшому, найчастіше це остеопороз. Що сигналізує про нестачу кальцію в організмі, в яких продуктах його найбільше та скільки коштують штучні суглоби для тих, хто потребує заміни своїх, читайте далі.
Роль кальцію в організмі
В організмі людини знаходиться майже півтора кілограми кальцію. Він – основний структурний елемент кісток і зубів, входить до складу нігтів, волосся, м’яких тканин, позаклітинної рідини і плазми крові. Кальцій – важливий компонент системи згортання крові, він підтримує правильне співвідношення солей в організмі. Забезпечує скорочення м’язів, впливає на проникність клітин тканин для калію і натрію.
Організм людини засвоює близько половини кальцію, що надходить з їжею. Джерело кальцію – харчові продукти.
Ознаки нестачі кальцію
– крихкість кісток і біль у них. Навіть при незначному падінні людина може зламати руку чи ногу;
– ламкість нігтів, волосся, захворювання зубів (кришаться, з’являються тріщини на емалі);
– дратівливість, швидка стомлюваність, тривожний стан;
– часті судоми, особливо проявляються під час занять фізкультурою;
– гіпертонія, параліч лицьового нерва і навіть передчасна сивина можуть бути ознаками нестачі кальцію;
– шкіра стає сухою та зів’ялою.
Через брак кальцію літні люди страждають від остеопорозу, а діти хворіють на рахіт
До 30-35 років кістки здорової людини міцні, мають високу щільність. Після 35 років починається втрата кісткової тканини, яка відбувається повільно і поступово. Людина втрачає майже 0,3% кальцію на рік. З віком знижується і можливість засвоєння кальцію, тож у старості потреби в цій речовині збільшуються. Через брак кальцію у людей старшого віку розвивається остеопороз – знижується щільність та міцність кісток, посилюється їхня крихкість та підвищується ризик переломів. Підступність цієї хвороби полягає в тому, що вона може протікати непомітно і проявлятися тільки при переломах.
Примітно, що у літніх жінок остеопороз буває значно частіше, що пов’язано з відсутністю жіночого гормону естрогену, після менопаузи.
Особливо небезпечний брак кальцію у дітей. Дефіцит кальцію в дитячі роки може призвести до такого захворювання, як розсіяний склероз у старшому віці.
Якщо в дитячому організмі не вистачає кальцію, то можуть відбутися порушення формування кісток, зубів, патологічні зміни кришталика ока, нервові розлади, збудливість, судоми, у них порушується постава, розвивається сколіоз і плоскостопість. Через нестачу цього елемента в дітей може розвинутися рахіт. Діти, в організмі яких не вистачає кальцію, можуть почати їсти крейду.
За штучний суглоб у Полтаві доведеться заплатити від 10 до 20 тисяч гривень
Часто люди, які не отримували достатньо кальцію протягом життя, у старшому віці після переломів, осболиво шийки стегна, потребують заміни суглобів на штучні. Уже 7 років операції із заміни природних суглобів на штучні роблять у Полтаві. Проводять такі операції щодня у залізничній лікарні обласного центру.
– Тому черги, як такої, на ці операції немає, – каже Микола Кислий, лікар-травматолог, завідувач травматологічним відділенням залізничної лікарні міста. – Проводимо операції як мешканцям міста, так і області. Але суглоб пацієнт купує власним коштом.
Віддають перевагу німецьким та американським штучним суглобам. Хоча виготовляють їх і в Україні – у Дніпропетровську та Запоріжжі, але вони не такі досконалі і менше служать.
Держава, щоправда, виділяє невелику кількість суглобів безкоштовно для всіх категорій населення, але черга на них дуже велика.
Крім того, операції зі заміни суглобів роблять ще в двох полтавських лікарнях – обласній та 1-й міській клінічній. До речі, у чергу на безкоштовні штучні суглоби можна стати саме в обласній лікарні.
Ціни на штучні суглоби
– безцементні: колінний – 22 тисячі гривень, тазостегновий – 21 тисяча гривень;
– цементний – майже 10 тисяч гривень.
Протипоказаннми для встановлення штучних суглобів можуть бути психічні захворювання, різні соматичні патології, зокрема захворювання серцево-судинної системи.
– Саме тому перед тим, як робити операцію, пацієнт проходить повне обстеження у терапевта, кардіолога, ендокринолога, – наголосив лікар.
Найчастіше штучні суглоби, за словами Миколи Кислого, ставляють людям після травматичних ушкоджень, літнім, у яких відбуваються дегенеративні зміни в суглобах, зокрема тим, хто страждає на остеопороз.
Рекомендовані ВООЗ добові норми споживання кальцію
• Діти до 3 років – 600 мг
• Діти від 4 до 10 років – 800 мг
• Діти від 10 до 13 років – 1000 мг.
• Підлітки від 13 до 16 років – 1200 мг
• Вік від 16 до 25 років – 1000 мг
• Дорослі від 25 до 50 років – від 800 до 1200 мг
• Вагітні та жінки, котрі годують груддю, а також люди старші 50 років – від 1500 до 2000мг
Вміст кальцію у продуктах харчування (у 100 грамах продукту)
Швейцарський сир – 850 мг
Твердий сир ( приміром, еддам, чеддер) – 750 мг
Халва – 670 мг
Сардини в олії (з кістками) – 500 мг
Білий шоколад – 280 мг
М’який сир – 260 мг
Мигдаль – 230 мг
Рис (варений або тушкований) – 230 мг
Молочний шоколад – 220 мг
Йогурт ( натуральний) – 200 мг
Білий хліб – 170 мг
Шпинат (смажений) – 145 мг
Молоко і кисломолочні продукти – 120 мг
Чорний хліб – 100 мг
Консервований лосось (з кістками) – 85 мг
Печені боби – 55 мг
Яйце 1 середнє – 55 мг
Концентрований апельсиновий сік (без цукру) – 35 мг
Показники за інформацією з сайту narod.ru
До теми: Поцілунки покращують настрій, сприяють схудненню та лікують від депресії