1 квітня – день, який в жодному календарі не виділений червоним кольором, як святковий.
Проте в усьому світі його по праву вважають Днем сміху або Днем дурня, в кого як заведено. Веселі розіграші з однаковим успіхом влаштовують в Україні, Росії, Німеччині, Англії, Франції, США, країнах Скандинавії, і навіть на Сході. Як виникло – це свято жартівників та веселунів читайте далі.
У Стародавньому Римі День сміху присвячували божеству, а в Британії існувало місто дурнів
Про виникнення першоквітневої традиції веселитися, жартувати та обманювати один одного існує чимало різних гіпотез, що сходяться в одному: коріння її глибоко сягають у середньовічну європейську культуру. Але дехто з дослідників взагалі говорить, що 1 квітня відзначати почали ще в часи античності на фестивалі Деметрія. Фестиваль відбувався на початку квітня, в його основі лежала легенда про викрадення богом підземного світу Аїдом доньки богині Деметри – Прозерпіни. Пошуки доньки ні до чого не призвели – адже її крики були лише обманною луною.
У Стародавньому Римі в середині лютого відзначалося свято дурних. Історик Апулей вважав, що обман був пов'язаний зі святом на честь божества Сміху. Інші стверджують, що це свято зародилося ще в Індії, де 31 березня щороку відзначали свято жартів. Ісландські ж саги говорять, що звичай обманювати 1 квітня, був введений богами на згадку про Скадею, дочку бога Тіасса. У британському фольклорі походження 1 квітня пов'язують із Готамом (Gotham) – легендарним Містом Дурнів, розташованим десь у графстві Ноттінгемширі. За переказами за давніх часів в Англії існував такий звичай: якщо король проїжджав по якій-небудь дорозі країни, вона ставала державною власністю. Жителі міста Готама хитрістю зробили так, щоб король відмовився від відвідування їхнього міста. Після того, як монарх довідався про витівку, він розсердився і повелів покарати підступних підданих. Однак, в'їхавши в Готам, королівські посланці побачили, що люди займаються дуже дивними справами: хтось намагається зловити гусака на вудку, інші – палять рибу в річці. Збентежені гінці доповіли про побачене королю, і той вирішив, що городяни ідіоти, а тому карати їх немає за що. Британці вважають, що саме з того часу почали святкувати День дурня. При цьому спочатку його відзначали, як свято обману багатих бідними. Пізніше в історію увійшов розіграш, який влаштувала лондонська газета в 1860 році. Редакція розіслала кілька сотень запрошень англійським джентльменам, в яких було написано, що об 11 годині 1 квітня в Тауері відбудеться щорічна церемонія вмивання білих левів. Як це не дивно, але більшість із запрошених з'явилися в призначений час при повному параді, чим неабияк повеселили оточуючих людей. Цікаво, що через сторіччя інша лондонська газета повторила розіграш, який також увінчався успіхом.
Є також версія про походження традиції з подій, що описані в Євангеліє від Матфея. За цією версією, у день, що відповідає сучасному 1 квітня, відбулося Воскресіння Христове, а римські солдати, які вартували могилу Христа, поширили неправдиві чутки про те, що тіло було вкрадене учнями Ісуса тому, стали зачинателеми звичаю поширювати в цей день брехню та плітки.
У Франції на спину дурника чіпляли паперову рибину
Та найпоширеніша теорія говорить, що до 1582 року у Франції (яка в ту пору жила по юліанському календарі) Новий рік відзначали навесні – з 25 березня по 1 квітня. Потім французи запровадили новий календар – григоріанський і новорічні свята перенесли на звичний для нас час – 1 січня. Однак, через погано розвинені комунікації, звістка про це дійшла не до всіх, і в глухих закутках країни продовжували відзначати Новий рік весною. Згодом тривалий час – Новий рік зустрічали весною з упертості та через забобони, тому ті, хто були освіченішими завели звичай знущатися з невігласів. Найпопулярнішим жартом було непомітно причепити до спини бідолахи паперову рибину й дражнити його Poisson d' Avril (квітнева риба). Також існувала весела традиція (вона жива й нині) посилати довірливого простака куди-небудь з безглуздим дорученням.
Звичай прикрашати спину «дурня» паперовою рибою пояснюють тим, що навесні у водоймах Франції з'являлося багато молодої риби. Голодний та нерозумний молодняк сам кидався на крючки. Тому жертв першоквітневих жартівників почали називати дурними квітневими рибами.
Прямим прототипом сучасного 1 квітня можна також вважати середньовічне свято Бенкет Дурнів. Відзначали його у Франції навесні, жартівники обирали серед своїх Папу Римського та глузували над церковними ритуалами.
Читайте також: Полтавській «Карлюці» вже 13 років, а глядачів прийшло немало.Фоторепортаж
У Російській імперії День сміху запровадив Петро І
У Росію День дурня прийшов за часів імператора Петра І, коли жителів Петербурга підняли першого квітня набатом, що сповіщав про пожежу. Як з’ясувалося – це був перший першоквітневий розіграш. На той час День дурника широко відзначали в багатьох європейських країнах. Про звичай сміхотворно знущатися з людей в цей день писав у своїх віршах ще Олександр Пушкін.
Нині в нашій країні на честь Дня сміху, щороку 1 квітня в Одесі влаштовують гуморину, а ще за статистикою понад 70% людей розігрують кого-небудь із своїх знайомих. Тому будьте обережні, запасіться відчуттям гумору, набором свіжих жартів і забавних віршів, на жарти не ображайтеся, а відповідайте ними ж.
Кращі європейські масові розіграші в ЗМІ: «Пізанська вежа таки впала», «НЛО приземлилося в Лондоні (Парижі, Петербурзі)», «Фоторепортаж про літаючі пінгвінів», «Ми переходимо на десяткову систему відліку часу», «Значення числа Пі тепер не 3,14, а 3,0» та інші.
СМІЙТЕСЯ НА ЗДОРОВ’Я
Професор Стенлі Теп із інституту здоров’я в Окхерсті (Каліфорнія, США), стверджує, що 30 хвилин сміху на день дозволяють пацієнтові, котрий переніс інфаркт міокарду, уникнути повторного нападу в найнебезпечніший період – перші півроку після хвороби, – і потім жити повноцінним життям.
Дослідження доводять, що чим частіше ми сміємося й посміхаємося, тим щасливішими себе відчуваємо! Сміх – нормалізує тиск (10 хвилин сміху знижують підвищений тиск, а знижений – підвищують), знімає біль, тому хворі, які сміються, набагато швидше видужують. Здоровим же людям сміх подовжує життя на роки, а то й на десятиріччя.
До теми: Полтавці стали менше жартувати на 1 квітня