Якщо хтось ще не знає, то він не куштував шашлику та соління вірменської кухні від магазину шашлику «Армения»!
Неодноразово чула від полтавців, що купували чи замовляли шашлик – соковитий і смачний – на вулиці Козака. А називали покупці при цьому магазин шашлику «Армения».
Тож власник Саркіс Авакян розповів, у чому секрет популярності закладу, як удома приготувати смачну страву та як уникнути переїдання і зробити так, щоб шашлик пішов на користь організму. А ще експерт повідав, чим пишається сам і його колеги, котрі роками годують жителів України найсмачнішими стравами, рецепти яких зберігаються й передаються вірменськими династіями віками.
Уміння смачно готувати – у Саркіса в крові
Дід Саркіса, якого звали Авакян Саркіс Мелікович, був одним із кращих кухарів у СРСР. Коли у Москві проводилась Олімпіада-80, його серед інших найкращих кулінарів теж запросили до Москви, аби готував смачні страви для гостей і спортсменів-олімпійців. Вірменин передав свої кулінарні секрети нащадкам, серед них і онук Саркіс.
У Полтаві магазин шашлику «Армения» Авакяна годує смакотою поціновувачів вірменської кухні більше півроку, став популярним. У Харкові, де з 90-х живе вірменська родина, Авакяни мають два ресторани «Пірат» і «Арчі», популярні серед харків’ян та гостей міста. А в Полтаві працює теж команда з Вірменії, аби весь процес від початку до кінця проводили й контролювали справжні майстри своєї справи.
– У мене всі, навіть посудомийниці, – перевірені люди, які зарекомендували себе з кращого боку, – розповідає Саркіс Гагікович. – Уся команда – це професори з приготування шашлику, а моє завдання – смачно годувати, пропагувати вірменську кухню.
Секрети смачного шашлику від майстрів
У магазині шашлику «Армения» якість – понад усе. Шашлик, із якого б м’яса він не готувався, завжди однаковий на смак: соковитий, у міру просмажений, а приправи не перебивають смак і аромат самого м’яса.
– Ви щоразу будете куштувати однаковий, відмінної якості шашлик, замаринований за одним і тим же рецептом, – стверджує власник закладу. – А ще вірменській кухні притаманна вірність традиціям, тож і шашлик, і національний хліб – лаваш, і соління – усе готується за одними і тими ж рецептами, перевіреними століттями.
1. Для шашлику можна брати лише свіже м’ясо. Морожене не підходить. Тож у закладі навіть морозильних камер немає, лише холодильники, адже все свіже. Авакяни знають, де вирощене м’ясо для їхньої фірмової страви.
– Ми контролюємо, чим вигодовують тварин, знаємо про специфіку, м’ясо для шашлику беремо лише без хімії, яке вирощене на натуральних кормах, – говорить Саркіс Авакян. – А баранину доставляють із Вірменії.
2. Приправ для шашлику варто брати небагато, аби не перебити смак самого м’яса. Для маринування м’яса для шашлику у вірменській кухні застосовують лише приправи і сіль.
3. Запорука соковитого шашлику – вчасно зняти з вогню.
Смажити шашлик варто 15-18 хвилин. Один шматочок готового продукту важить 100 грамів.
4. Щоб шашлик пішов на користь, краще менше з’їсти, але правильно: запити цілющим напоєм, що зветься «Тан». Тоді м’ясо добре засвоюється.
5. Готувати шашлик повинні лише чоловіки. А жінка – це скарб. Її треба любити й обожнювати.
Що ще пропонують у закладі «Армения»
– Соління – смачні, які не втрачають кольору, яскраві та гарні на вигляд. Овочі вирощені в Україні на власних угіддях родини Авакян. А засолені вони в бочках за вірменськими рецептами, з використанням лише вірменських приправ, що виросли в горах і ввібрали гірське повітря Кавказу.
– Овочі, як приміром картопля, запечена на мангалі. Соковита і пропечена, запашна, вона зберігає максимум вітамінів, доречна до страв, які продають у магазині шашлику «Армения», особливо актуальна в піст.
– Шашлик із риби та морепродуктів – також затребуваний, але його треба замовляти заздалегідь. Це можна зробити по телефону.
– Овочі та гриби, приготовані на мангалі.
– Соуси: аджика, ткемалі, часниковий та інші.
– Хліб вірменський – лаваш-матнакаш.
– Домашні соління.
– Сири різних сортів.
– Солодощі та джеми.
Довідка
У магазині можна купити як готовий шашлик, так і замовити напівфабрикат, який потім приготувати на природі самостійно.
За попереднім замовленням вам приготують і качку, перепілку, нутрію чи кролика на мангалі, і королівські креветки та багато інших делікатесів.
Ціни на шашлик – 15-19 грн за 100 грам (це недорого, на відміну від багатьох закладів Полтави, де ціни іноді вдвічі вищі).
Як смакувати шашлик із користю
Не всім споживання м’яса, я ще якщо застілля було щедрим і від наїдків гнувся стіл, піде на користь. Адже у декого від м’яса з’являється важкість у шлунку та кишечнику. Тож у магазині шашлику «Армения» вам запропонують напій «Тан», що здатен допомогти травленню, його століттями використовують жителі гір як цілющий. Є цей напій і в сухому вигляді – розробка його належить Гагіку Авакяну, академіку, відомому лікарю, батьку Саркіса. А ще в магазині можна придбати віками вивірений «Мацун», якому більше 300 років та секрети приготування та споживання якого знають вірмени й передають із покоління в покоління. Обидва продукти – на основі коров’ячого молока. «Мацун» і «Тан» (який виробляється на основі «Мацуна») – кисломолочні продукти. У жителів гір «Мацун» дають навіть дітям при отруєнні, адже він виводить з організму токсини, оздоровлює.
«Тан» ефективний, коли людині на похмілля.
– Після літра напою похмільного синдрому як не було! – запевняє Саркіс Авакян.
Загалом «Мацун» і «Тан» покращують мікрофлору кишечнику, а, як відомо, імунітет залежить від його стану.
Серед відвідувачів магазину шашлику «Армения» в Полтаві – як студенти та прості робітники, адже ціни доступні, а якість неперевершена, так і чиновники та навіть самі власники полтавських закладів харчування.
Незабаром заклад матиме літній майданчик, де всі бажаючі зможуть скуштувати смакоту вірменської кухні.
Адреса магазину шашлику «Армения»: вул. В. Козака, 10, м. Полтава.
Години роботи: 10.00 – 22.00.
Тел.: (098) 888-88-74, (099) 955-55-84.
Можна замовити доставку продуктів по місту. Вартість послуги – 30 гривень, незалежно від кількості замовленого.
Смакувала, фотографувала й дізнавалась секрети смачної вірменської кухні НІНА КОРОЛЬ