Де і яку роботу пропонують українцям? Скільки потрібно витратити та скільки потім можна заробити? Відповіді на всі ці питання шукала журналіст «Кола».
За даними різних соціальних компаній, найбільш затребувані за кордоном – українські ІТ-спеціалісти (системні адміністратори та програмісти). Проте їм необов’язково виїздити в іншу країну, аби працювати на іноземні компанії. Також потребують наших медиків, вчених та інженерів. В Інтернеті ж найбільше вакансій робітничих професій.
Журналіст провела власне невелике дослідження щодо пропозицій із працевлаштування за кордоном для українців.
Нині найбільше пропозицій для нас у Польщі
У сусідній із нами країні пропонують роботу як сезонну, так і на тривалий період року.
Польща
Затрати: близько 3 тисяч гривень.
Заробіток: від 5 тисяч гривень у місяць.
Вакансії: домогосподарка, прибиральниця, швачка, фасувальники, різноробочі. Найчастіше пропонують роботу на заводах та фабриках.
– Потрібні різноробочі на метало-пластиковий завод, – говорить Степан Степанович, посередник. – Заробітна плата у місяць – близько 700 доларів. Житлом забезпечує підприємство, а от харчування – за свій кошт. Або ж на м’ясокомбінат – сортувальником. Там двічі на день і харчуватимуть. За місяць можливо заробити до 900 доларів. Можете поїхати на півроку. Якщо сподобається – домовитесь і повернетесь на довший строк потім.
Працевлаштовують і сімейні пари
– Для сімейної пари нині є вакансії – чистити свинячі шлунки (робота на конвеєрі, видається спецодяг). Поселять в одну із кімнат 3-кімнатної квартири. Харчування безкоштовне. Платитимуть по 8 тисяч гривень на місяць. Робити потрібно позмінно, по 10-12 годин на день, – зазначила жінка, яка розмістила таке оголошення в Інтернеті.
До речі, на багатьох польських заводах, як розповідали в кадрових агенціях, вихідний тільки в неділю, субота – напівробоча. Дехто із посередників, які пропонують роботу в Польщі, запевняв, що їхня послуга безкоштовна. Інші називали суму від 2,5 тисячі гривень за оформлення документів, візу, запрошення від роботодавця. Дехто обмежувався 200 гривнями, при цьому зазначав:
– 520 гривень за запрошення від роботодавця та 100 гривень за саму вакансію, плюс – оформлення візи та на дорогу (до Львова та зі Львова до Польщі – близько 300 гривень), а ще взяти з собою якісь кошти до першого авансу. Тож вам знадобиться від 2,5 до 3 тисяч гривень, але за 1-й місяць вам це вдасться відпрацювати, – розповіла Ольга Іванівна, представниця компанії, яка працевлаштовує в Європі.
Сезонні роботи влітку:
Крим
Витрати: до 1000 гривень (на квитки та послугу посередника).
Заробіток: в середньому близько 10-15 тисяч гривень за сезон.
Тривалість сезону: 3-4 місяці.
На збір врожаю
Вік: від 18 до 55 років
Сезон у розпалі і вже закінчується, але ті, хто пізно схаменувся, ще можуть влаштуватися на роботу. У Криму в серпні та вересні потрібно ще зібрати виноград та яблука. Житлом та харчуванням обіцяють забезпечувати. Заробітна плата – від 3 до 5 тисяч гривень.
– Ви берете свою санітарну книгу, купуєте квиток і приїжджаєте у Сімферополь, де ми вас зустрінемо. Ми зводимо вас із роботодавцем, і тільки за фактом вашого працевлаштування оформляємо з вами договір. Наша послуга коштує 650 гривень.
Робота в курортних містах Криму
Вік: від 18 до 35 років
Вимога: обов’язкова наявність санітарної книги.
Вакансії на сезонні роботи у Криму: повар, кухар, посудомийка, прибиральниця, бармен, офіціант, продавець, мангальщик та аніматор.
Курортний сезон триває до жовтня. Тому в кадрових агентствах переконують, що у населених пунктах поблизу моря і в серпні реально влаштуватись офіціантом або різноробочим.
– Потрібен персонал в один із пансіонатів, – запевняє пані Світлана. – В офіціанта заробітна плата буде від 3 тисяч гривень у місяць, плюс – чайові. У різноробочого – теж 3 тисячі, але вже без чайових.
Узагалі подбати про своє працевлаштування у Криму рекомендують ще навесні. Адже сезон починається у травні-червні, і робітників турбази, пансіонатів та готелів шукають до цього періоду.
До Туреччини, ОАЕ та Єгипту:
У ці теплі країни запрошують на роботу як влітку, так і впродовж року.
До теми - Азаров пообіцяв доплачувати випускникам, які працюватимуть в селах
Аніматором:
Вік: від 18 до 30 років.
Тривалість робочого сезону: 4-6 місяців
Затрати: до 4 тисяч гривень.
Заробіток за сезон: 12-18 тисяч гривень (без витрат на проживання та харчування).
Вимога: базове знання англійської мови (італійська, німецька та турецька також вітаються)
– Нині потрібні аніматори до Єгипту, а саме аніматори зі спорту, танцю та дитячі, – розповідає Олена Олегівна, представниця одного із анімаційних агентств. – Від вашого рівня знання іноземної мови залежатиме і ваша зарплата. Якщо рівень базовий, то це 300-400 доларів у місяць, тобто близько 3 тисяч гривень. Але аніматори ще заробляють на продажі квитків на дискотеки та кіно, це ще плюс кілька тисяч гривень у місяць. Хто гарно володіє мовою, у того заробітна плата буде вищою. Усе вирішить роботодавець після співбесіди з вами. Робота надається на 4-6 місяців. Щоб виїхати, вам потрібно мати закордонний паспорт. А також придбати квиток на літак в одну сторону – це 180 доларів (до 1,5 тисячі гривень). Оформлення візи в аеропорту вам обійдеться в 20 доларів (160 гривень), за вакансію – 1000 гривень. Плюс взяти з собою гроші на якісь витрати. Хто їздив, говорить, що вистачить до 1000 гривень. Адже проживання та харчування – за рахунок готелю. У цілому на таку поїздку вам знадобиться до 4 тисяч гривень.
Танцівницею:
Для українок в Інтернеті чимало вакансій танцівниць. Найбільше сумнівних пропозицій у Туреччині.
Вік: 18-33 роки
Термін роботи: 6-12 місяців
Заробіток: близько 14 тисяч гривень у місяць
– У нічні клуби міста Анкара запрошуються: дівчата з приємною зовнішністю, шоу-балети та соло-танцівниці (східний танець, танець біля жердини, будь-який яскравий номер). Оплата праці на місяць – 1700-1800 доларів (до 14 тисяч гривень у місяць). Нараховується доплата за спілкування із клієнтами за столиком. Час роботи в клубі: з 22.00 до 5.30. Витрати на переліт, оформлення робочої візи, медкарти, аналізів кредитуються роботодавцем, йдеться в оголошенні.
Збирати ягоди за кордоном – до Швеції або Фінляндії
Витрати: до 13 тисяч.
Заробіток: до 50 тисяч гривень за сезон.
Тривалість сезону у Швеції: 2 місяці.
Подавати заявку на такі роботи рекомендують навесні. Адже, наприклад, в Швеції сезон починається із липня і триває до вересня.
Раніше всіх ягід у цій країні дозріває морошка. Її збір закінчується до середини серпня (з 20 липня до 10 серпня). Морошка збирається руками і приймають її тільки в чистому вигляді, без листя і гілок.
Другою дозріває чорниця. Її збір триває до початку вересня (з 1 серпня до 10 вересня). Чорниця збирається гребінкою і приймають в такому вигляді, у якому ви її зібрали, перебирати ягоду не обов’язково.
Останньою дозріває брусниця: збір ягоди триває до приходу холодів. Брусниця збирається як чорниця, її теж не потрібно перебирати.
Жити доведеться у будиночках, де є двохярусні ліжка, холодильник та плита. Постіль потрібно брати з дому. Вартість такого проживання – 60 крон за добу (близько 25 гривень).
Для такої роботи потрібна медична страховка, дощовик, гумові чоботи, теплий одяг та взуття, кілька відер та гребінка. А також автомобіль. Якщо його немає, можна орендувати машину за 180 євро, але її ще потрібно заправляти.
Послуга фірми, яка організовує таку поїздку (без витрати на виготовлення візи) – 2000 гривень. Тож у цілому, якщо ви не маєте свого автомобіля та візи, вам знадобиться близько 12-13 тисяч. А ще ж харчування за власний рахунок. Проте організатори таких поїздок запевняють, що за два місяця на ягодах можна заробити близько 50 тисяч гривень.
– Наприклад, якщо ви збираєте в середньому 50 кілограм чорниці в день, і це помножити на 60 робочих днів, здаєте ягоду за середньою ціною 15 крон, то в підсумку отримуємо 45000 крон або 5240 євро за 2 місяці. Навіть якщо вирахувати від цієї суми витрати на поїздку, проживання та харчування, то в підсумку залишається близько 3500-4000 євро, йдеться на сайті фірми, яка організовує поїздки українців до Швеції на збір диких ягід.
У Фінляндії обіцяють від 8 до 12 тисяч гривень за місяць роботи.
За добу проживання в орендованому будиночку доведеться викладати по 20-30 гривень.
До теми - Знайти у Полтаві роботу в 50 років: експеримент журналіста «Кола»
Про сезони:
Збір полуниці – з червня до липня,
збір малини – кінець липня-серпень,
збір огірків – у другій половині липня.
Неприємність, яка може виникнути:
Фірми-посередники, які організовують такі поїздки, попереджають:
будь-яка сезонна робота залежить від погоди, і сказати точну дату початку робіт неможливо. Тому працівники повинні розуміти, що дата в запрошенні фермера може не збігатися із початком роботи. Тобто може бути так: вас запросили приїхати на початок червня, а робота з’явиться лише у кінці місяця.
Також рекомендують не набирати багато продуктів із України, оскільки у Фінляндії вони можуть коштувати дешевше.
Узимку запрошують на роботу в гірськолижні бази
Інструкторами в Австрію
Заробіток: від 10 тисяч гривень
Сезон: грудень-квітень
Зарплата в перший рік роботи: 1100 євро (близько 10 тисяч гривень), на руки ж – 965 євро з податками. Житлом забезпечують. Робочий день – 6 годин, вихідний один.
Вимоги: знання англійської або німецької.
За кордон на постійну роботу
До Чехії
Затрати: близько 7 тисяч гривень
Заробіток: близько 9000 гривень у місяць
Термін: на 2 роки
Вакансії: медичні працівники (лікарі, медсестри, фельдшери) та програмісти, різноробочі, будівельники, домогосподарки, доглядальниці.
Вимоги до всіх робітників: відсутність шкідливих звичок та досвід не менше 3 років.
Вік: 22-55 років
Журналістка «Кола» представилась посереднику філологом, яка разом зі своїм хлопцем, теж педагогом, шукають роботу в Чехії. Ось що їй запропонували:
– З вашою педагогічною освітою ми не підберемо вакансій за фахом. Можна працевлаштуватись у супермаркеті: хлопцю – вантажником, вам – прибиральницею. На оформлення документів знадобиться 350 євро, плюс ще 350 євро нам із першої зарплатні. У цілому – більше 7000 гривень. Але це відпрацюєте менше ніж за місяць. Адже ви отримуватиме 900 євро, а ваш коханий – 1000 євро.
Щодо проживання, то більшість роботодавців надає житло. Харчування найчастіше – за власний рахунок.
Російська Федерація
Затрати: до 2 тисяч гривень.
Заробіток: від 8 тисяч гривень у місяць.
Вакансії: будівельники, домогосподарки.
Вік для жінок: 26-45 років
Вік для чоловіків: 23-55 років
Перевага в тому, що вам не потрібно оформляти візи, аби в’їхати до цієї країни.
Посередники, які пропонують вакансії, за свою послугу хочуть отримати від 650 до 1000 гривень, без оплати за проїзд. Сам залізничний квиток до Москви коштує приблизно 500-800 гривень, залежно від класу потяга та вагона.
Будівельникам пропонують заробітну плату від 8 тисяч гривень. Житло надають, харчування – за власний рахунок.
Вимоги: без шкідливих звичок.
Домогосподаркам обіцяють зарплатню від 10 000 гривень. Житло та харчування – разом із родиною, яка вас бере на роботу.
Вимоги: гарний вигляд, уміння готувати та сервірувати стіл.
Робота за кордоном – нині чимало українців міряють про неї.