Урожай 2013 на Полтавщині: збитки через рекорди

Статті
Надія Труш5 жовтня 2013 о 10:043522 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Урожай 2013 на Полтавщині: збитки через рекорди
В Україні цьогорічний збір врожаю був рекордним. Серед аграріїв-лідерів – Полтавщина.


фото з сайту glavpost.com.uaфото з сайту glavpost.com.ua

Попри те, що збір вповні ще не завершений, область уже можна назвати однією із найбагатших. Однак рекорди ризикують перетворитися на збитки.

Рекорд №1. Полтавщина – лідер із вирощування соняшника

Полтавська область уже кілька років поспіль лідер на ринку вирощування соняшнику. Особливо врожайними були 2008 і 2011 роки. Проте цьогоріч полтавські аграрії фіксують найвищий показник врожайності цієї культури.

– Середня врожайність, 30 центнерів із гектара, для соняшнику – дуже добре, раніше у нас було 23-25 центнерів. Наш цьогорічний показник найвищий в Україні, – повідомив Сергій Фролов, директор департаменту агропромислового розвитку Полтавської облдержадміністрації.  – Соняшник на Полтавщині уже зібрали на понад 22 тисячі га, тоді як площі під рослиною складають майже 250 тисяч га.

Станом на кінець вересня урожай соняшнику в області становить 89 тисяч га (це 35,6% зібраного врожаю). Намолочено 259 тис. тонн, середня врожайність склала 28,8  ц/га. У порівнянні з минулим роком урожай збільшився на 6,9 центнерів з гектара.

За прогнозами, полтавці будуть з олією. фото infocompany.biz За прогнозами, полтавці будуть з олією. фото infocompany.biz 

Урожай – гарний, підвищення ціни на олію не прогнозують

Порівняно з іншими олійними культурами, соняшник дає найбільший вихід олії з одиниці площі (750 кг/га в середньому по Україні, за даними Міністерства агропромислу). За статистикою, на виготовлення соняшникової олії припадає 98% зібраного врожаю. Підвищення цін на олію цього року на Полтавщині не очікують. Нині ціна коливається від 13 до 15 гривень за літр олії. Україна посідає друге місце у світі з вирощування соняшникового насіння, поступається лише Росії.

Рекорд №2. Уже зібрано понад 1,5 мільйона тонн зернових, а замахнулися на 5



Полтавщина – у першій п’ятірці областей України  за обсягом урожаю ранніх зернових.

– Намолочено понад 1 мільйон 550 тисяч тонн зерна, середня урожайність складає 38,7 центнера з гектара, – такі дані озвучили на прес-конференції в облдержадміністрації. – Зокрема, озимої пшениці намолочено 1 мільйон 165 тисяч тонн при середній урожайності 46,8 ц/га. Валовий збір зерна ранніх зернових та зернобобових культур у порівнянні із роком попереднім збільшився  на 480 тисяч тонн. Наразі активно йде збір пізніх культу. Найбільше до обмолоту – кукурудзи.

– Якщо говорити про минулорічні показники, то було намолочено 3,6 мільйона тонн зерна, кукурудзи на зерно намололи 2,5 мільйона тонн, – розповів Володимир Замикула, заступник голови Полтавської облдержадміністрації. – Та найбільше минулого року зібрали цукрових буряків (2,9 мільйона тонн) та сої (258,5 тисячі тонн). Завдяки рекордному врожаю буряків полтавські аграрії посіли перше місце в державі, а зі збору врожаю соняшнику – друге. Минулорічний урожай зернових має третє місце в Україні.

До слова, Україна суттєво збільшила експорт зерна. Обсяги експорту зерна збільшилися на 28% і становлять майже 4 мільйони тонн зернових культур.

Рекордні урожайні роки на Полтавщині

Рекордний урожай Полтавщини був 2011 року. Хлібороби намолотили 5 мільйонів тонн зернових. А 2010 року на Полтавщині зібрали урожай гречки в 1,5 разу більший, ніж потрібно на ринку області (5 тисяч тонн). Для порівняння: щоб забезпечити населення області на рік, потрібно 3-3,5 тисячі тонн цієї культури.

Рекордний врожай зернових ризикує стати збитковим



Під час рекордного врожаю зернових можливе різке падіння закупівельних цін на зерно, що залишить фермерів без прибутку та засобів для наступної посівної 2014 року – так вважають у Всеукраїнській Асоціації фермерів та землевласників.

– З того часу, як в Україні почали збирати зерно нового врожаю, ціни на нього стрімко падають. Якщо ще у квітні тонну зерна можна було продати за 1700-1800 гривень, то зараз фермерам за неї пропонують тільки близько 1100 гривень, – зазначав на офіційному сайті Асоціації Іван Томич, голова фермерів та землевласників України. – Частково така ситуація склалася через очікування рекордного врожаю цього року, які звучали ще з зими. 2013 рік дуже тяжкий для аграріїв.

Аграрії – проти урожаю

Собівартість зерна у більшості областей держави – 4000-5000 грн/т, закупівельна ціна  –1300-1400 грн/т. За словами фермерів, при середній собівартості зерна 1600-1650 грн/т аграрії не можуть навіть покрити затрати на вирощування. Але змушені продавати задешево, оскільки зберігати врожай ніде. Кажуть, наступного року ставку фермери на зернові уже не робитимуть.



фото etnocook.com.ua фото etnocook.com.ua



Картопля вродила, однак різко підскочила в ціні

Врожай картоплі на Полтавщині – 8997,6 тисячі центнерів – такі дані нещодавно оприлюднили у Головному управлінні статистики в Полтавській області.

На початку вересня ціна за кілограм «другого хліба» складала 2-4 гривні. Але уже за місяць ціни зросли. Відтепер картоплю продають за 3.50-4.50 гривні за кілограм.

Політики ж запевняють, що завдяки рекордному урожаю картоплі (приблизно 2 річні запаси) її вистачить, і дорожчати вона не буде.

– Зараз картоплі вже зібрано майже 20 мільйонів тонн, а валовий збір прогнозується в обсязі 22 мільйонів, що майже на рівні минулого року, – пояснював у Всеукраїнських ЗМІ Микола Азаров, Прем’єр-міністр. – На споживання населенням потрібно в рік 6,3-6,5 мільйона, на насіння – 6 млн тонн. Тому картоплі у країні більше, ніж достатньо.

Попри обіцянки чиновників, що ціна залишиться незмінною, вона все ж збільшується. У столиці на деяких ринках за кілограм коренеплоду просять навіть 6-8 кілограм.

Довідково: АФЗУ – це  Асоціація фермерів та приватних землевласників України. Одна з перших і найбільших асоціацій в агропромисловому комплексі, яка об’єднує понад 43 тисячі фермерських та майже 4 мільйони селянських господарств.





фото з сайту www.umhoz.comфото з сайту www.umhoz.com



Зварити борщ із нового врожаю коштуватиме дорожче, ніж торік

Ціни на овочі так званого борщового набору на Полтавщині перевищують середні українські. В області з початку вересня вартість зросла майже на всю городину, враховуючи  й рекордний врожай картоплі.

За інформацією начальника відділу цінової політики Департаменту економічного розвитку облдержадміністрації Лариси Антонець, подешевшав лише буряк (на 4,3%).

За капусту полтавці тепер мають викласти на 16,1% більше.

Морква обходиться  дорожче на 12,1%.

Картопля –  на 16,1%.

Ціна на цибулю зросла на 33,9%.

За рівнем цін, Полтавська область потрапила  у другу десятку рейтингу  регіонів  України (11-18 місця). За вартістю картоплі – на 22-му місці (хоча коренеплоду в області цього року накопали на 35% більше, ніж минулого, тож, відповідно, ціна не має бути високою – прим. авт).

Урожай на Полтавщині

  • Гречка. Зібрали 4,7 тис. га. Планували 6,4 тис. га.

  • Просо. Зібрали 2,3 тис. га. Планували 2,8 тис. га.

  • Кукурудза. Обмолочено 40 тис. га (6,7%), намолочено 259 тис. тонн, середня врожайність – 64,8 ц/га, більша за минулорічну на 23,8 ц/га.

  • Соя. Зібрано 61,7 тис. га (38,5%), намолочено 112,9 тис. тонн, середня врожайність – 18,3 ц/га, більша за минулорічну на 4,9 ц/га.


Урожай 2014-го: очікують рекордний врожай кукурудзи та соняшнику



Полтавська область почала сівбу озимих культур під урожай 2014 року. Їх на Полтавщині уже посіяли 97,7 тис. га (35% за прогнозом), з них – 90,3 тис. га пшениці, 5,3 тис. га жита та 2,1 тис. га ячменю. Крім того посіяно 14,9 тис. га озимого ріпаку, це 92% за прогнозом.

За словами Сергія Флорова, очільника Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА, засіяти озимими планують близько 280 тис. га. За його словами, прогнозовані обсяги підготовки ґрунту під сівбу озимих культур урожаю 2014-го складають 280 тис. га , в тому числі озимої пшениці на зерно – 242 тис. га, ріпаку –16 тис. га. Збір кукурудзи на силос – 42,5 тис. га , кукурудзи на зерно – 594 тис. га , цукрових буряків – 31,7 тис. га , соняшнику – 250 тис. га, сої – 166 тис. га.

Ріпак – ідея, що не прижилася



Під урожай 2013-го було засіяно 17,3 тис. га озимого ріпаку. Торік через засушливу погоду у серпні-вересні, а в південних і центральних регіонах також і в жовтні, господарства не змогли своєчасно посіяти озимий ріпак, що зумовило пізні та зріджені сходи. Не виняток й Полтавщина. В області кілька років тому активно впроваджували програму з біопалива, саме ріпак планували використовувати як складову альтернативного палива. Однак очікування не дали запланованих результатів. Цього року під Полтавою відкрили потужний насіннєвий завод, який займається також й насінням якісного ріпаку. Тож, як очікують полтавські аграрії, з часом вирощування ріпаку в області може стати рекордним.

В Україні площі під ярий ріпак майже вдесятеро менші порівняно з посівами озимого. У світі ж більшу частину товарного насіння цієї культури становить вирощене саме з ярих форм ріпаку. Окрім передової Канади з площею ярого ріпаку майже 8 млн га, найбільшими виробниками також є Австралія, Індія та Китай.

Читайте ще

Українці зможуть купувати дешеві персики

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter