Лікарі б’ють на сполох, адже ВІЛ – це вже давно не хвороба неблагополучних верств населення, а саме поняття «групи ризику» стало розмитим. Практично кожен сотий полтавець, який вирішив пройти тестування на ВІЛ/СНІД, виявляється інфікованим.
Тільки за останні 10 місяців у Полтавському обласному центрі боротьби зі СНІДом поставили на облік 423 людини. Загалом по області – 2585 хворих.
Де і навіщо проходити тест на ВІЛ/СНІД
У Європі активно борються із розповсюдженням ВІЛ/СНІД вихованням у молоді відповідального ставлення до власної безпеки – контрацепції.
– Група ризику – це насамперед всі ми. Наша організація працює із «групами ризику», серед яких раніше найчастіше поширювалася інфекція: ті, хто вживає наркотики, жінки легкої поведінки та ніші. А зараз 8 із 10 наших нових «клієнтів» – люди, які нічим не відрізняються від нас із вами. Основний шлях розповсюдження ВІЛ зараз – незахищений секс, – розповів Сергій Жук, заступник виконавчого директора благодійної організації «Світло надії».
За словами працівників організації, багато людей навіть не підозрюють про інфекцію і про те, що в них була можливість заразитися. До кабінету довіри для проходження тесту вони потрапляють випадково – збираючи різноманітні довідки, проходячи обов’язкове тестування для вагітних тощо.
Тест на ВІЛ/СНІД абсолютно безкоштовний.
Інфекція в організмі людини проходить інкубаційний період – 3-6 місяців. Розрізняють 4 стадії ВІЛ-інфекції. Дуже часто хвороба на ранньому етапі протікає безсимптомно. Вірус розвивається в організмі дуже повільно, поступово знищуючи клітини імунної системи. Виявлення інфекції на ранньому етапі дозволяє розпочати лікування. Тільки тест може підтвердити наявність ВІЛ-інфекції. Крім того, не знаючи про свій ВІЛ-статус, інфікований може заразити інших.
До теми: Полтавців тестували на ВІЛ/СНІД у центрі міста
Де у Полтаві можна зробити тест та отримати консультацію лікаря та психолога:
– провулок Госпітальний, 5-А – Полтавський обласний центр профілактики ВІЛ-інфекції та боротьби зі СНІДом;
– вулиця Артема, 28-А – БА «Світло надії»;
– вулиця Калініна, 36 – кабінет довіри Полтавської міської лікарні №4.
– До нас звертаються люди абсолютно різного віку та соціального статусу. Тестування та консультація абсолютно анонімні. Тест надсилається та перевірку під шифром. Дізнатися результати можете тільки ви особисто у тому кабінеті, де здавали тест, – зазначила Людмила Сулима, психолог-практик кабінету довіри Полтавського обласного центру СНІДу.
До тестування лікар та психолог з’ясовують мету обстеження: чи був ризик зараження, скільки часу пройшло. Під час тестування кров перевіряють на антитіла до ВІЛ. Для точного визначення сучасними тестами необхідне високий рівень концентрації антитіл. Такий в основному накопичується через 6 місяців. Якщо на момент візиту до лікаря не пройшло півроку, тест може бути не зовсім точним або хибним. Період, коли антитіла до ВІЛ ще не можуть бути виявлені, називається періодом «вікна».
– Аби достовірно знати, чи було зараження, людина проходить не один тест. В принципі, попередній аналіз можна отримати через три місяці після ризику. Наступний тест роблять ще через три місяці – загалом через півроку після ризику. А потім ще через три місяці, тобто через дев’ять місяців після ризику, – пояснила Людмила Сулима.
Для тестування використовують експрес-тести та повний тест. Для термінового тесту беруть кров із пальця, або наносять на тест взяту для повного аналізу кров з вени. Експрес-тести дають попередній результат, який може бути неточним. Проте у більшості випадків експрес-тести показують на 99,5% точний результат.
Клінічні прояви ВІЛ-інфекції: часті грибкові та застудні захворювання, важке запалення легенів, безпричинна втрата ваги, тривале підвищення температури. Варто пам’ятати, що перші 5-7 років інфекція себе може не проявляти. У цей час в організмі поступово зменшується кількість клітин імунної системи. На 4-й стадії ВІЛ-інфекції – стадія СНІД – кількість клітин імунної системи (CD4 Т-лімфоцитів) стрімко зменшується до кількох одиниць на мікролітр крові (при нормі для здорової людини – 600-1200 клітин на мікролітр крові).
ВІЛ/СНІД – не вирок!
Якщо тест на ВІЛ/СНІД виявився позитивним – це не вирок. Зараз немає середньої тривалості життя людей із цим захворюванням. Полтавський обласний центр СНІДу існує вже близько 20 років і є пацієнти, які проходять лікування в ньому із перших років його роботи.
– Після отримання позитивного тесту на ВІЛ/СНІД людина стає на облік в обласному центрі СНІДу. Із ним обов’язково працює психолог. Люди абсолютно по різному реагують на таку звістку: хтось впадає в істерику, хтось перебуває у шоковому стані. Робота психологів полягає у тому, щоб пояснити людині, як жити нормально із цим діагнозом, як лікуватися, – розповіла Людмила Сулима.
ВІЛ-інфіковані знаходяться у полі зору лікарів. Аналізи дозволяють визначити рівень клітин імунної системи CD4. Це важливо контролювати, адже саме ці клітини ВІЛ використовує для розмноження. Якщо рівень цих клітин падає в організмі нижче позначки у 350 клітин, хворому, за законодавством України, призначають антиретровірусну терапію (АРТ). Показник нижче 200 клітин CD4 означає, що ВІЛ перейшов у стадію СНІД.
Антиретровірусна терапія надається безкоштовно за державною програмою. Щоденно людина приймає ліки вранці і ввечері.
– Я знаю випадки, коли особа починала застосовувати антиретровірусну терапію, коли рівень Т-лімфоцитів практично дорівнював нулю. Терапія дозволяє підняти імунну систему, – зазначив Сергій Жук.
Оскільки на етапі СНІД імунна система не здатна боротися з інфекціями, можуть виникати одразу кілька супутніх захворювань – грибкових, застудних, запалень, проявляються онкозахворювання. Усі ці недуги лікують без припинення курсу АРТ.
– Антиретровірусна терапія розроблена так, щоб організм, уражений вірусом, не страждав від сильнодіючих ліків. Ця терапія набагато м’якше діє на системи органів. Крім того, медики центру СНІДу підберуть ліки для боротьби із супутніми інфекціями, які можна приймати з АРТ, – пояснила Людмила Сулима. – Але, на жаль, навіть при тому, що лікування зараз дає можливість ВІЛ-інфікованим жити повноцінним життям, воно на все життя.
Головна зброя на сьогоднішній день у боротьбі з ВІЛ/СНІД – знання та вміння не допустити інфікування.
Шляхи передачі ВІЛ:
– через кров;
– статевим шляхом (при вагінальному, анальному, оральному сексі без використання презервативу);
– від ВІЛ-позитивної матері до дитини (під час вагітності, пологів та грудному вигодовуванню).
ВІЛ не передається:
– через повітря: під час чхання, кашлю, розмови;
– під час спілкування, рукостискання, дружніх поцілунках;
– через укуси комах чи тварин;
– під час спільного проживання, навчання, роботи;
– під час користування спільним посудом;
– через їжу, приготовану ВІЛ-позитивною людиною;
– під час користування басейном чи туалетом.
Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІД (фото – www.gazeta.lviv.ua)1 грудня – Всесвітній день боротьби з ВІЛ/СНІД.
Позначення:
Категорії:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter