Другий популярний варіант - ковтання бензину при його відсмоктуванні через шланг. В обох випадках агресивна рідина потрапляє в глотку, а потім в стравохід і шлунок, і призводить до хімічного опіку слизових оболонок.
Крім того, через сильне слиновиділення і дисфункції надгортанника, хімічна речовина може потрапити в дихальні шляхи і викликати рефлекторну зупинку дихання (або викликати запалення і набряк легенів, що призводить до удушення). Всмоктуючись в кров (в шлунку) хімікат може зруйнувати еритроцити - червоні кров'яні тільця і порушити перенесення кисню кров'ю. А це призводить до гіпоксії мозку і зупинки серця.
Через деякий час може розвитися гостра ниркова недостатність. Після проковтування хімічної речовини у людини виникає сильний біль у роті, верхній частині живота, біль при ковтанні, болючий кашель, нудота, блювота (іноді з кров'ю), втрата свідомості. З рота потерпілого може пахнути хімічною речовиною.
На сайті обласних рятувальників опублікували поради, як надати першу допомогу при отруєнні побутовою хімією
Якомога швидше викличте швидку допомогу! З хімічними отруєннями дуже складно боротися без медичного зонда.
Якщо хворий у свідомості, то слід негайно змусити його прополоскати рот водою або молоком. Ні в якому разі не можна відразу ковтати воду/молоко, тому що буде проковтнута і та кількість хімікату, яка була в роті. До того ж, можливо, постраждалий і не проковтнув хімічну речовину.
Потім (якщо усе ж таки речовину було проковтнуто) необхідно змусити хворого випити склянку води або молока, щоб розбавити концентрацію хімічної речовини. Молоко також обволікає слизові оболонки харчових шляхів.
Не можна викликати блювоту при проковтуванні кислот, лугів, бензину, скипидару, фенолу, пінних рідин та інших речовин, що ушкоджують слизові оболонки. Токсична речовина на «зворотному шляху» знову може обпалити слизові, а тому обпалений надгортанник може функціонувати неправильно - може навіть потрапити в органи дихання і викликати задуху.
Якщо блювота виникла спонтанно, перекиньте потерпілого через коліно обличчям вниз, щоб попередити вдихання хімічних речовин з блювотних мас. З тієї ж причини не можна робити клізму - можливий хімічний опік кишечника, і через кишечник хімікат швидше вбереться в кров.
Краща тактика - це нейтралізувати хімікат в шлунку. Наприклад, кислоту можна нейтралізувати лугом або навпаки. Але якщо ви не розбираєтеся, де кислота, а де луг - краще обмежитися водою і молоком. А нейтралізацією займуться вже лікарі швидкої.
Тому важливо визначити, чим людина отруїлася і зберегти для лікарів швидкої допомоги зразок хімічної речовини. Якщо ж потерпілий уже встиг вирвати і надихатися хімікатом, і через це не дихає - проведіть штучне дихання і масаж серця.
Читайте також