– На астенопію можна захворіти у будь-якому віці, – розповідає Тетяна Федорівна. – До нас звертаються чоловіки, жінки, люди похилого віку. Часто батьки приводять дітей. Передумовою хвороби може стати багатогодинна робота за комп’ютером, водіння авто у нічний час. Довге читання, непрофесійно підібрані окуляри, неправильне освітлення у приміщенні теж негативно впливають на очі.
Якщо не зважати на постійну втому очей, може розвинутися запалення повік. Це у свою чергу призводить до погіршення зору. Рідко, але бувають випадки виникнення катаракти і глаукоми. При найменших симптомах астенопії варто звернутися до лікаря-офтальмолога. Лікар призначить загальнозміцнюючу терапію, комплекс вітамінів, спеціальні краплі для очей.
– Причиною втоми очей може бути загальна перевтома організму, стреси, нервове перенапруження і виснаження організму, – говорить пані Тетяна. – У хворих на гіпертонію й діабет теж часто спостерігаються симптоми астенопії.
Не рекомендується займатися самолікуванням. А перед використанням рецептів народної медицини треба проконсультуватися з лікарем.
Утому очей називають «комп’ютерним синдромом»
– При довготривалій роботі за комп’ютером розвивається порушення зору, – каже лікар. – У медицині це називається «комп’ютерним синдромом». Погляд фіксується на моніторі, частота кліпання різко зменшується, це призводить до пересихання поверхні очей.
Як говорить Тетяна Калініченко, з’являється дискомфорт, так зване відчуття піску в очах. Очі швидко втомлюються, зір затуманюється.
Тетяна Федорівна радить проводити профілактику виникнення комп’ютерно-зорового синдрому.
– Монітор повинен бути на відстані 50-70 сантиметрів від очей, при цьому центр екрану має бути не нижче 10-15 сантиметрів від рівня очей, – радить лікар – Кожні тридцять-сорок хвилин роботи на комп’ютері необхідно робити п’ятихвилинну перерву. Достатньо буде просто відвести погляд на вікно, наприклад, поспостерігати за польотом птахів у небі.
Для профілактики астенопії лікарі радять носити спеціальні захисні окуляри
Важливо уникати прямого потрапляння світла в очі. Варто уникати різких перепадів світла, приміром, роботи у темній кімнаті за яскраво освітленим монітором комп’ютера.
Лікування полягає в корекції за допомогою спеціальних корегуючих окулярів, які можна придбати в оптиці. Лікар-офтальмолог Тетяна Калініченко радить мамам регулярно приводити дітей на медичний огляд до офтальмолога. Нелікована астенопія як у дітей, так і в дорослих може перерости у далекозорість чи короткозорість.
Вправи для профілактики зорової втоми
– Закрийте очі, розслабте брови. Повільно переведіть очі у крайнє ліве положення, потім у праве. Намагайтеся не примружуватись. Вправу повторити десять раз.
– Подумки перерахуйте кути монітора або телевізора і переміщуйте погляд по десять разів за схемами: 1-2-3-4, 1-3-4-2, 1-2-4-3, 4-3-2-1. Голову тримайте прямо, м’язи обличчя і шиї повинні бути розслаблені. – Зробіть глибокий вдих, зажмурте очі якомога сильніше. М’язи обличчя й шиї повинні бути напружені. Затримайте дихання на десять секунд і, не розслабляючи м’язів, швидко зробіть видих. Вправу треба повторяти п’ять разів. У такому разі покращується кругообіг, м’язи очей максимально розслаблюються. – Покладіть кінчики пальців на скроні, десять раз моргніть з максимальною швидкістю. Під час виконання вправи не повинно відчуватися руху м’язів під пальцями. Повторіть три рази.