Один з розробників кодексу Олександр Мазурчак, що виконує зараз обов'язки замголови КМДА, заявив, що необхідність ухвалення нового документу замість Житкодексу УРСР, що діє з 1983 року назріла давно, пише newsru.ua
За словами Мазурчака, старий кодекс не відображає змін у сфері житла (у старому ЖК нічого не немає про приватизацію, об'єднання власників багатоквартирних будинків і т. д.).
У новому Житловому кодексі збираються повернути пеню за борги за квартплату, яка складе 0,1% в день від суми боргу, без обмеження терміну дії і розміру пені. Також новий ЖК припускає дозволяти виселення мешканців з будинку у зв'язку з реконструкцією кварталу.
Крім того, новий кодекс припускає можливість вилучення землі, на якій стоїть будинок, у зв'язку з суспільною необхідністю (будівництво доріг, мостів і тому подібне). За словами Мазурчака, без ухвалення кодексу буде складно вирішити проблему із заміною старих будинків, перш за все "хрущовок", на сучасні будівлі.
- Нинішній ЖК не передбачає такого поняття як реконструкція мікрорайонів, тому працювати дуже складно, необхідна згода всіх мешканців. Але передбачено, що власник житла повинен отримати квартиру не гіршу, ніж ту, в якій він проживає, - сказав Мазурчак.
Тих, хто буде проти, за його словами, влада переселить через суд, з наданням рівноцінного житла або виплатою його ринкової вартості.
Раніше розглядалася норма, що реконструкції бути, якщо згодні 70-90% жителів. У проекті, навіть якщо 90% проти, будинок все одно може піти під знос. А тим, хто не згоден на умови компенсації, можуть запропонувати житло згідно з законом "Про примусове переселення при суспільній необхідності" - тобто в межах міста. Тоді як згідним на реконструкцію повинні в тому ж мікрорайоні.
Юрист Василь Мірошниченко у свою чергу відзначив, що забудовник напевно прагнутиме відправити мешканців на околицю, де квартири дешевші, і довести громадянинові через суд свою правоту буде дуже складно.
То ж стосується і виплати компенсацій: рахувати їх будуть за середньоринковою вартістю квадратного метра житла, не враховуючи ні престижність району, ні близькість метро, ні екологію.
- Все це треба прописати в Житкодексі, інакше влада зіткнеться з масовими протестами жителів "хрущовок". Найсправедливіший варіант - селити поряд зі старим будинком, - заявив Мірошниченко.
Нагадаємо, нова редакція цього кодексу вносилася на розгляд парламенту в серпні 2007 року, проте він так і не був прийнятий.