Полтавські ж спеціалісти знають, як боротися з неконтрольованим використанням хімікатів.
Відомо, що до смертей малюків у минулому році призвели саме пестициди, які були у колодязній воді, з яких молоді мами готували дітям молочні суміші.
Цього року у зерні одного з сільгоспвиробників Полтавської області, яке призначалося для хлібопекарських потреб, виявили значний вміст пестицидів.
Крім цього, останнім часом пестициди знаходять і в цукрових буряках цьогорічного врожаю, і в сої, повідомляють у ДП «Полтавастандартметрологія».
Бочки, у яких пестициди безконтрольно завозять в Україну, потрібно утилізувати, а їх, навпаки, продають для господарських потреб. Про це на прес-конференції повідомив Віктор Мирунко.
– На узбіччях доріг нерідко можна зустріти торговців великими пластиковими бочками. Їх купують для різних господарських потреб, зокрема обладнують літній душ на подвір’ї дачних ділянок або використовують як резервуар для зберігання води тощо. А між тим саме в цій привабливій упаковці, зазвичай і «їдуть» до нас з-за кордону пестициди, – говорить Віктор Мирунко, генеральний директор ДП «Полтавастандартметрологія». – Згідно з нормативними документами, тару, в якій вони транспортуються, необхідно утилізувати шляхом спалення. Натомість «економні» українці продають її, в кращому випадку сполоснувши водою.
Лабораторії не оснащені для дослідження на вміст пестицидів
За даними ДП «Полтавастандартметрологія», в Україні не ведеться контроль за ввезенням на територію добрив та використанням залишків пестицидів. Крім цього, майже немає лабораторій, оснащених для проведення досліджень на вміст пестицидів.
– Для того, щоб проводити дослідження на вміст пестицидів, потрібно мати їх зразки – це більше 250 видів. А у нас лабораторії області ведуть дослідження ще за методом 70-х років. Наше підприємство має найбільші можливості – це близько 60 зразків пестицидів, – говорить Віктор Мирунко. – Тому з’ясувати, наскільки забруднена земля та якими хімікатами, точно неможливо.
Причиною цьому Віктор Мирунко назвав недостатнє фінансування.
Проте, Віктор Мирунко додав, що Полтавщина все ж таки залишається однією з екологічно найчистіших земель України, хоча, безумовно, проблеми звичайно є.
ДП «Полтавастандартметрологія» знає як вирішити проблеми з пестицидами
З пропозиціями Віктор Мирунко звертається до управління екології області.
– Потрібно, щоб були дозволені раптові перевірки підприємств. Крім цього, треба запровадити обов’язкову сертифікацію продукції, ввести реєстрацію та декларування ввезення пестицидів, розробити вимоги, запровадити суворий контроль за поширенням пестицидів, затвердити їх перелік, – говорить Віктор Мирунко.
Сьогодні в Україні не ведуть карти ґрунтів, отже ніхто не знає, на яких ділянках внесення пестицидів буде доцільним, а на яких вони вже й без того «зашкалюють», повідомляють у ДП «Полтавастандартметрологія». В країні відсутня пропаганда органічного землеробства, тобто вирощування садових та городніх культур без залучення отрутохімікатів.
Довідка
Пестициди – це хімічні сполуки, які використовують в сільському господарстві та садівництві. Вони впливають на пригнічення певної групи рослин (бур’янів) та шкідливих комах або тварин (гризунів).
За висновками Всесвітньої організації охорони здоров’я, пестициди належать до особливо небезпечних канцерогенних сполук, що сприяють появі злоякісних пухлин, особливо шлунку й кишечника, ушкодженню печінки та ембріонів.
Пестициди накопичуються в ґрунті, ґрунтових водах, струмках, відкритих водоймах, рослинах. Пестициди знаходять в організмах тварин, птахів, риб.
Різними видами хімікатів обробляють не тільки рослини, що вирощують, а й готову продукцію – овочі та фрукти, щоб ті довше зберігалися при транспортуванні та тривалому зберіганні.
Фото з www.stavropolye.tvУ зерні, сої та цукрових буряках на Полтавщині виявили вміст пестицидів, які, за даними вчених, призводять до погіршення стану здоров’я, тяжких хвороб та навіть смерті.