Якщо природний зуб втратили з якоїсь причини, то це вихід. Ідеальний варіант також для тих, хто відчуває дискомфорт від потреби носити зубні протези. Про процедуру імплантації та догляд за штучними зубами розповіла полтавський лікар-стоматолог Світлана Радченко.
– Імплантацією у медицині називають процес вживлення металевого імпланта у кістку щелепи для подальшого протезування одного чи кількох зубів, – пояснює Світлана Анатоліївна. – Відбувається своєрідна заміна природних зубів на штучні.
Зовні вони нагадують здорові природні зуби. Виготовляють імпланти з титану і його сплавів, вживлюють у кістку щелепи на місце природного зуба. Але за умови, якщо металевий імплант повністю прижився.
Довідка «Кола»
Штучні зуби роблять із пластмаси, металокераміки, кераміки, золота – за побажанням пацієнта. Частіше використовуються металокерамічні коронки, як говорить лікар.
Штучні зуби виготовляють з титану, процес вживлення триває до півроку
Титанові елементи добре приживаються в біологічних тканинах, мають форму у вигляді гвинта чи пластини. Як пояснює стоматолог, металеві імпланти виконують своєрідну роль опори для зубних протезів, або як їх ще називають – коронок. Штучні зуби здатні оберігати природні від сточування. При необхідності можна замінювати всі природні зуби на штучні. Наприклад, якщо пацієнт носить вставну щелепу, а це викликає незручності.
Як розповіла лікар, імплант – металевий «корінь» майбутнього штучного зуба – приживається індивідуально, залежно від імунітету пацієнта. У деяких випадках на цей період для попередження ускладнень призначаються антибіотики, вітаміни Е, С.
Операція по вживленню імпланта проходить із урахуванням особливостей організму, як розповіла лікар. Але не менше години. Використовують місцеву анестезію, тобто знеболювання. Після завершення процедури пацієнт уже може повернутися додому.
Процес заживання ясен після хірургічного втручання триває від трьох (для нижньої щелепи) до шести місяців (для верхньої щелепи). У цей час потрібно дотримуватися спеціальної дієти, яку призначає лікар, уникати навантаження на імпланти. Споживання твердої їжі в цей період може зашкодити, тому лікар рекомендує пацієнтам їсти більше рідких страв. Після того, як імплант «приживеться», проводять процедуру по встановленню коронки. Це займає приблизно півгодини.
Лікарі намагаються зберегти природний зуб, якщо це можливо
Сучасні лікарі схиляються до думки, що пошкоджений зуб краще відновити, а не видаляти. Якщо відновлення неможливе, тоді зуб видаляють і замінюють на штучний. Для цього роблять рентгенографію. Її ж рекомендується систематично проводити й після успішного вживлення імпланта.
Довідка «Кола»
Не варто проводити будь-яке лікування зубів у період вірусних інфекційних захворювань, загострення гіпертонії чи хронічних захворювань серця. Краще почекати, поки стан організму нормалізується.
Протипоказано видалення зубів тим, хто має порушення згортання крові, новоутворення в області зуба.
Імплантація зубів протипоказана при ендокринних та серцево-судинних захворюваннях
Протипоказання для імплантації зубів:
– захворювання серця
– хвороби ендокринної системи
– незгортання крові
– хвороби центральної нервової системи
– злоякісні новоутворення
– ревматичні захворювання
– цукровий діабет
– туберкульоз
– запалення тканини навколо зубів
– патологічні прикуси
Незадовільна гігієна порожнини рота може бути перешкодою для штучних зубів.
– Не менш вагомою перешкодою може стати вік. – каже Світлана Анатоліївна. – У досить похилому віці імпланти не рекомендуються, бо можуть погано прижитися, викликаючи запалення.
Догляд за штучними зубами: систематичний огляд у стоматолога, полоскання відварами лікарських рослин
Пані Світлана розповіла, що за умови якісно проведеної операції догляд за штучними зубами майже не відрізняється від звичайного.
– Використовуються звичайні зубні пасти. – каже стоматолог – Індивідуально для кожного пацієнта призначають препарати для догляду, їх можна придбати в аптеці.
Варто проходити медичний огляд у лікаря-стоматолога один раз на півроку. Якщо виникають неприємні болісні відчуття, краще відразу звернутися до спеціаліста, радить пані Світлана. Корисно полоскати рот відварами лікарських рослин, зокрема, ромашкою й шавлією.
Довідка «Кола»
Вперше операцію по вживленню штучних зубів провели у 1965 році, у Швеції, професором Інгварем Бранемарком.
Довідка «Кола»
За статистикою, коронки, установлені на імпланти, слугують на 30-40 відсотків довше, аніж коронки, поставлені на пролікований природний зуб.