Ще тиждень тому вони стверджували, що їхні пацієнти будуть помирати в муках, адже Кабмін заборонив для використання наркозний препарат, що містить кетаміну хлорид.
Довідка «Кола»
Кетамін – галюциногенна психотропна речовина, яка використовується в медицині, а також у ветеринарії як засіб для неінгаляційного наркозу швидкої та нетривалої дії.
Нагадаємо, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 4 від 5 січня 2011 року, кетамін, що входить до складу препаратів для проведення загальної анестезії, які широко застосовуються у ветеринарній практиці, віднесено до групи препаратів списку «Психотропних речовин, обіг яких обмежено».
І вже зараз ветеринари таки говорять про обмеження. Утім, обмеження, як стверджують деякі фахівці, може потягти за собою підвищення цін на ветеринарні послуги. Адже, аби застосовувати у лікувальній практиці препарат з кетаміном, необхідно отримати ліцензію на діяльність, пов’язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
– Говорять, що ліцензія коштуватиме 15 тисяч гривень, – розповів кореспонденту kolo.poltava.ua власник однієї з престижних клінік Полтави. – Крім цього, потрібно буде пройти безліч усіляких атестацій, навіть у МВС. Зобов’яжуть у клініці обладнати окрему кімнату ґратами, встановити сейф для зберігання кетаміну. Усі ці перепони для регіональних клінік непосильні… Однозначно виростуть ціни на послуги більше, ніж удвічі. Адже клініка повинна тепер заробляти у день на 500 гривень більше. А для невеликого міста це великі кошти. Наприклад, у нас у день роблять дві кастрації. Така процедура коштувала 150 гривень, тепер буде коштувати 400.
Зараз громадська організація Асоціація спеціалістів ветеринарної медицини України готує відкритий лист до Президента України та Кабінету Міністрів з проханням переглянути постанову щодо застосування кетаміну у ветеринарній медицині. Ветеринари оголосили з 14 лютого всеукраїнський страйк через заборону кетаміну: на період страйку всі ветклініки, як повідомила через центральні ЗМІ Асоціація спеціалістів ветеринарної медицини, відмовляться від проведення оперативних втручань на тваринах.
У Полтаві ветеринари не страйкують
В обласному центрі все спокійніше. 15 лютого журналіст «Кола» як власник тварини зателефонувала в ту саму, престижну, приватну клініку, господар котрої в Полтаві підняв питання кетаміну і попередив про вимушене здорожчання операцій у майбутньому через це. У клініці повідомили, що операції роблять. Наприклад, кастрацію, яку, як пояснили в клініці, можна провести без кетаміну, застосовуючи інший наркозний препарат.
Про те, що в багатьох ветклініках Полтави вже кілька років як відмовилися від кетаміну, говорить начальник ветеринарного управління міста Віктор Пальчик.
– У ветеринарії застосовували досі два препарати, що містять діючу речовину кетаміну гідрохлорид, – говорить Віктор Іванович. – «Кетамідор» та «Каліпсовет плюс». Це гарні наркозні препарати, м’якіші за інші та зручні для роботи. Утім, у багатьох клініках уже давно використовували й інші препарати аналгетичної дії, наприклад, «Ксілізін».
Власне, я великої проблеми не бачу, адже препарати не заборонили, а лише зробили їх суворо підконтрольними. І для приватних клінік, вважаю, не проблема витратити гроші, аби обладнати і спеціальну кімнату для зберігання препарату, і купити ліцензію. Наприклад, ліцензія для використання підконтрольних припаратів для нашої ветлабораторії коштувала 340 гривень. Єдине, що мене засмучує в цій ситуації, всього цього ажіотажу навколо кетаміну можна було уникнути, аби лікарів попередили раніше про кроки, які планував вжити Кабмін.
У держкомнаркоконтролі говорять, що невинні
Державний комітет України з питань контролю за наркотиками на офіційному сайті від 10 лютого розмістили роз’яснення для ЗМІ стосовно ситуації з кетаміном. Якщо коротко, то комітет запевняє, що не у них прийняли таке рішення, але контролювати його дотримання вони будуть. Обмеження кетаміну, як запевняють у комітеті, зініціював Міжнародний комітет з контролю за наркотиками ООН. Улипні 2010 року він офіційно звернувся до урядів усіх країн-учасниць Конвенцій ООН (Україна їх ратифікувала) з проханням невідкладно розглянути це питання, порушене ще в березні 2006 і 2007 років. Рішення щодо внесення змін до списку речовин, які підлягають ліцензуванню, Держкомнаркоконтроль одноосібно не приймає. У випадку з кетаміном це зроблено за наполяганням правоохоронних органів. Проект постанови попередньо пройшов обов’язкове погодження з усіма заінтересованими центральними органами виконавчої влади, зокрема з МОЗ, МВС, СБУ, а також правову експертизу в Міністерстві юстиції України. Заклади ветеринарної медицини, надавши необхідні документи в Держкомнаркоконтроль, можуть одержати ліцензії на роботу з цією речовиною. Жодних заборон для законного використання кетаміну після його ліцензування не існує.
Міліція ветеринарів не займає, поки що
Подібна ситуація з кетаміном була в Росії в 2003-2004 роках. Там цей препарат заборонили у ветеринарії взагалі. Коли кілька лікарів потрапили під слідство за незаконне використання препарату, їхні колеги пішли на пікети. Вони таки відстояли препарат, його дозволили, але зробили підконтрольним.
У Полтаві поки що ветеринарів не займають. Про це повідомили журналісту «Кола» у відділі по боротьбі з незаконним обігом наркотиків (ВБНОН) УМВС України в Полтавській області. Чекають, доки Міністерство охорони здоров’я встановить так званий «мінімум» препарату, котрий незаконно зберігати та використовувати. І от коли кетамін буде внесений до таблиць «Невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, що перебувають у незаконному обігу» до наказу МОЗ №188 «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу», правоохоронці будуть діяти рішучіше. Але це настане не раніше, ніж місяця через три, за інформацією тих же правоохоронців.
– А доки ми не знаємо, що з цим робити, – повідомило джерело з ВБНОН. – Адже неясно, скільки потрібно вилучити того кетаміну, аби через три місяці кримінальна справа не розпалася.
Ветеринари бояться, але оперують
– Зміни в законодавстві стосовно ветпрепаратів, що містить кетаміну гідрохлорид, доведені до всіх практикуючих ветлікарів Полтави під розписку, – запевнив журналіста Віктор Пальчик, – адже міліція вже почала проводити перевірки.
Зателефонувавши в кілька клінік міста, журналіст отримав таку ж інформацію. Та те, що препарати з кетаміном кращі для анестезії в клініках підтвердили теж. А ще полтавські лікарі запевнили, що операції для порятунку своїх пацієнтів будуть робити, але з іншим, не таким зручним аналгетичним препаратом. Бо саме сама процедура оформлення ліцензії займає майже півроку.