Пожежа може статися у кожного. І досить часто вона виникає, наприклад, через недбалість сусідів. А от відшкодовувати все доводиться іншим жителям будинку.
- Шість років тому у моїх сусідів, що живуть на 5-му поверсі виникла пожежа, - розповіла Ірина Дмитрівна, полтавка, у сусідів якої сталася пожежа. - У них загорівся телевізор – почав стріляти. Летіли іскри всюди. Постраждав майже весь під’їзд - почорніли стіни. Мусили перебілювати. Моя квартира – на 4-му. Усе було в чорному нальоті - сажі. На прибирання пішло чимало часу. А запах диму не виводився, мабуть, рік. Чим ми його не виводили – ніщо не допомагало. І освіжувач повітря купували, і дезодоранти, і різними миючими засобами чистили – безрезультатно.
Інших сусідів Ірини Дмитрівни ще й затопило.- Наші сусіди, квартира яких знаходиться прямо під житлом винуватців пожежі, постраждали більше за всіх. Їх ще й затопили, після того, як пожежники погасили пожежу. Вони мусили перклеювати шпалери, робили ремонт навіть на балконі .
За словами жінки, самі ж винуватці пожежі упродовж 6-ти років так і не змогли відновити своє житло.
- У них постраджала квартира повністю: викидали всі меблі, палатси, ковдри. І на скільки мені відомо, вони і досі повністю її не відремонтували.
Щоб не потрапити в таку ситуацію можна застрахувати своє житло. Але при оформленні договорів з страховиками треба бути дуже пильними, аби не стати їх заручниками.
- Якщо ви хочете застрахувати своє житло, вам необхідно заключити договір, - повідомили в одній з місцевих стахових компаній. - Для цього потрібно принести паспорт і довідку-опис (про найменування, ціну і оцінку квартири БТІ). Різниці в тому чи є ваше житло приватизованим чи ні – немає.
В інших полтавських страхових компаніях говорили, що документи не потрібні або взагалі, або ж тільки паспорті дані. А всю іншу необхідну їм інформацію, таку як адреса квартири чи будинку, їх розташуваня, вони дізнаються в ході розмови з клієнтом.
Сума відшкодування страховими компаніями не може бути більшою за страхову суму.
- У разі пожежі, якщо ви застрахували у нас свою квартиру, ми наймаємо незалежного інспектора, - повідомили в одній з страхових компаній Полтави. – Він проводить експертизу, оцінює збитки і видає довідку. Також ми звертаємося до працівників пожежної служби, з’ясовуємо у них усі деталі, в тому числі, причину пожежі. Тому що, якщо ви самі спричинили пожежу – відшкодовувати вам збитки ніхто не буде. Сума відшкодування може бути різною, в залежності від збитків, яких зазнало ваше житлове приміщення. Але не більшою за ту суму, на яку ви застрахували квартиру чи житло.
Коли ви вказуєте суму, на яку ви плануєте застрахувати вашу квартиру, вам вираховують ту суму, яку ви маєте вносити щороку. Так в одній такій компанії, наприклад, якщо ви застрахуєте свою квартиру на 100 тисяч гривень, то вам необхідно буде палатити в рік по 200 гривень.
Для отримання відшкодувань необхідні такі документи (даний перелік вказали лише в одній зі страхових компаній міста): - заява від людини, чиє майно постраждала, - копія або ж оригінал договору зі страховою компанією, - довідка від незалежного експерта (експертиза), - довідку (висновки) від пожежної установи. Довідка «Коло»: На що звертати увагу при виборі страхової компанії та заключенні з нею договору.У першу чергу слід ураховувати обсяг відповідальності страхової компанії (тобто та сума, яку можна буде одержати при настанні страхового випадку). По-друге, перелік страхових ризиків (тобто тих випадків, при настанні яких можна розраховувати на відшкодування збитку). По-третє, строки й порядок розгляду страхових випадків (тобто, скільки і яких саме документів потрібно буде надати для одержання виплати) - donlcc.com.
При укладаннi договору страхування квартири необхiдно визначитися зi страховою сумою: вона може бути фiксованою або сумою, що дорiвнює ринковiй вартостi квартири. Мiнусом першого варiанту є те, що страховi компанiї навряд чи погодяться на значну фiксовану страхову суму, наслiдком чого може бути неповне вiдшкодування можливих збиткiв власника квартири. Другий варiант передбачає проведення незалежної оцiнки нерухомого майна, що страхується, як правило, за рахунок власника квартири.
Також, важливим є при укладеннi договору страхування звернути увагу на розмiр франшизи – частини збиткiв, що не вiдшкодовується страховою компанiєю згiдно з договором страхування. Чим бiльше розмiр франшизи, тим менше коштiв отримає власник квартири для вiдшкодування своїх збиткiв.
Також загальною порадою є уважне вивчення всiх пунктiв договору страхування, який пропонується до пiдписання страховою компанiєю, особливо щодо пiдстав для страхової компанiї вiдмовити власнику квартири в страховому вiдшкодуваннi, - etag.com.ua.