Пов’язано це з тим, що підрозділи Мін’юсту (РАЦСи) для реєстрації новонародженого громадянина країни керуються випискою з лікарні, а не довідкою від педіатра та заявою двох свідків, що можуть підтвердити появу дитини на світ, як було раніше. Тож пологи вдома ускладнюють процедуру оформлення маленького громадянина.
Детальніше про це можна дізнатись у «Правилах державної реєстрації актів цивільного стану в Україні», затверджених Мін’юстом 24.12. 2010 року (розділ 3, глава 1,пункт 2 . А також у Законі України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», що чинний від 27.07.2010, стаття 13, пункт 4.
Як повідомили в Октябрському відділі РАЦС Полтави, з початку цього року на 16 березня працівники установи зареєстрували 282 дитини. Проблем із відсутністю документа з лікарні про факт народження дитини цьогоріч не мали жодного разу.
Полтава наразі немає прецеденту, коли б малюка не реєстрували за відсутністю виписки з лікарняної установи – пологового відділення чи пологового будинку (в інших областях такі випадки вже є).
Батьки полтавських малят без винятку мають на руках потрібні документи, коли ідуть у відділи РАЦС, щоб отримати свідоцтво про народження дитини.
Зареєструвати дитину слід у місячний термін з дня її народження. Про це є інформація на бланках виписки з пологового.
– Якщо документа з лікарні (медичного свідоцтва про народження дитини) немає, то батькам доведеться доводити через суд, що саме ця жінка народила цю дитину, – каже Любов Висоцька, начальник Октябрського відділу РАЦС Полтави.
– Якщо без поважних причин батьки не зареєстрували маля протягом місяця, то мусять сплатити штраф – 17 – 51 гривню, –говорить керівник згаданого РАЦС.
Наявність відповідних документів та поінформованість батьків має прямий зв’язок із лікарською допомогою, що надається вагітним.
Однак пологи вдома чи в дорозі на Полтавщині трапляються.
Довідка
Якщо дитина з’явилась на світ на кораблі чи в літаку, її реєструють за довідкою від капітана судна.
Хоч народила вдома – їдь до лікарні
В області 2010 року за межами лікарень народили 24 жінки. Це 0,2% від усіх пологів (14300). Такі дані обласного управління охорони здоров’я.
– Але в усіх випадках породіллі з немовлятами були доставлені до лікарень, у більшості випадків каретами «швидкої», – каже Людмила Іванова, акушер-гінеколог, головний спеціаліст згаданого управління. – Це роблять для безпеки мами й новонародженої дитини, аби уникнути ускладнень в обох після пологів.
Частіше всього на Полтавщині народжують удома жінки:
– соціально неадаптовані (зловживають спиртним, наркотиками, без постійного місця проживання) і не стояли на обліку в лікаря з приводу вагітності;
– ті, що народжують повторно, і пологи в них розвиваються стрімко;
– ті, хто не встигли доїхати до лікарні через інші причини (заметілі, кучугури на дорогах, надто пізній виклик «швидкої» тощо).
Минулого року в області через величезні снігові замети в кількох районах жінки народжували в дорозі. Їх доставляли навіть пожежні машини до лікарень, бо інша техніка не могла дістатись населеного пункту.
Довідка
Модна європейська тенденція народжувати вдома під наглядом запрошеного лікаря для області не характерна. Можливо, є поодинокі випадки, але їх не афішують.