22 березня у одному з під’їздів багатоповерхового будинку по вулиці Калініна, 16, загорівся електрощиток. В результаті займання вийшли з ладу 25 одиниць техніки.
Мешканці будинку, в якому через аварію згоріли електроприлади, не знають, хто відповість їм за заподіяну шкоду
22 березня у одному з під’їздів багатоповерхового будинку по вулиці Калініна, 16, загорівся електрощиток. В результаті займання вийшли з ладу 25 одиниць техніки. Знайти винного, кому можна було б пред’явити претензії та вимагати відшкодування витрат у жителів будинку не виходить. Але ще дужче людей непокоїть, що аварія цілком може повторитися.
Варили двері, поки не спалахнуло «біле світло»
– Уранці у квартирі № 31 робітники почали встановлювати нові двері, – розповідає Тетяна, жителька під’їзду. – Працювали болгаркою, дреллю, підключили апарат для зварювання. Раптом у них там щось бахнуло, спалахнуло яскраве біле світло. Розподільчий електрощиток на поверсі, який знаходився поруч з квартирою, задимівся. Відразу й моя квартира наповнилися їдким смородом. Дитина у той час працювала з ноутбуком, то він задимівся у неї буквально у руках.
В результаті аварії постраждали дев’ять з двадцяти квартир під’їзду. З ладу вийшли дві пральні машини, три холодильники, чотири радіотелефони, музичний центр, мікрохвильова піч та такі «дрібнички» як блоки живлення до комп’ютера та тюнер до супутникової тарілки.
Поки збентежені жителі телефонували до міліції, ЖЕДу та служби 15-80 при міськвиконкомі, робітники швидко завершили роботу та покинули під’їзд. Буквально за кілька хвилин прибув місцевий електрик та відновив подачу електроенергії. Наступного ранку жителі будинку побачили, що електролічильник, який після аварії не працював, також хтось відновив. На цьому ремонтні роботи закінчилися.
Брати відповільність за зіпсовані електроприлади не захотів ніхто
У місцевому ЖЕДі № 2, який обслуговує будинок, постраждалим рекомендують позиватися до фірми, що встановлювала двері.
– Пожежа у електрощитку сталася під час електрозварювальних робіт, які виконувала фірма, – розповіла Любов Манько, виконуюча обов’язки начальника ЖЕДу.– На місці мешканців я б ремонтувала техніку, брала висновок експертів, чому вона вийшла з ладу і з цим документом нагалася б повернути кошти через суд. Взагалі ж, і мешканці будинку винні у тому що сталося. Переріз проводки у будинку не розрахований на таку кількість електроприборів, яку вони використовують, тим більше – на електрозварювальні прилади. Крім того, багато електроприладів у квартирах встановлено без заземлення. Для безпеки можна встановити на вході до квартири «бар’єр» – він коштує близько 50 гривень.
Журналіст дізналася, що електромережа «хрущовки» зведеної у 1967 році ні разу не реконструювалася. За договором її експлуатації, який підписують жителі будинку, споживча потужність не повинна перевищувати двох кіловат. Працівники ЖЕДу зазначають, що того дня вона була більша у кілька разів. Така ситуація з проводкою не тільки у будинку по Каліна, 16 – усього на балансі ЖЕДу № 2 ще 48 багатоповерхівок.
По допомогу жителі будинку звернулися до депутата міської влади, який організував їм зустріч з власником фірми, працівники якої того дня виконувала у під’їзді роботи.
– Ми не вперше надаємо послуги жителям цього будинку, нещодавно міняли у одній з квартир під’їзду вікна. Того дня, коли наші працівники встановлювали двері, вони побачили, що електрощиток іскрить, – розповів Богдан Токар, приватний підприємець, фірма якого виконувала роботи. – Викликали з ЖЕДу електрика, він відкрив щиток, відключив рубильник, побачив оголений дріт, за ізолював його та увімкнув електрику. Я так розумію, ніяких актів про виконану роботу ніхто не складав. Оскільки наші робітники знаходилися поруч, їх пробують звинуватити. Але причина не у нас – просто електромережа будинку в занедбаному стані, її міняти треба. Це не останній такий випадок може бути.
На бік працівників фірми став і сам власник квартири, де проходили роботи. За словами пенсіонера, усі прилади робітники підключали не до електрощитової у під’їзді, а до розетки у його квартирі. Внаслідок вибуху жоден прилад у його помешканні не згорів.
Не збираються брати участь у компенсації матеріальної шкоди і у ВАТ Полтаваобленерго. Як повідомили у прес-службі, те, що сталося знаходиться «не у межах їх балансової належності». Мовляв, після здачі будинку у експлуатацію, за обслуговування електрощитка відповідає місцевий ЖЕД. Щоправда, визнали, що електролічильник на наступний день замінили саме працівники служби обліку приборів обленерго, знову ж таки, «у межах планової перевірки».
Про необхідність реконструкції електричних мереж у старих житлових будинках знають і у міській раді. Суму, у яку це обійдеться, журналісту не називають. Але зазначають, що «велика».
– Крім того, якщо за ремонт під’їздів чи труб мешканці квартир платять ЖЕДам, то електричне обслуговування будинків у квартплату не входить. Хоча поточні обслуговуючі роботи на зразок підтяжки контактних з’єднань у хрущовках робляться весь час, – сказав Валетин Герасименко, заступник міського голови з житлово-комунальних питань.
За пожежу – відповідай! За пожежу – відповідай?
Одноголосно усі причетні до випадку радять жителям будинку вирішувати питання у суді. Там точно знайдуть, у межі чиєї відповідальності лежить провина. Ця тема, до речі, активно обговорюється на різноманітних юридичних форумах. Суть порад споживачам проста: шукайте свідків аварії, збирайте висновки експертів про причину поломки побутової техніки, вимагайте акти про поломку електричного щитка і подавайте у суд на усіх, кого вважаєте причетним. А суд уже розбереться, з кого що стягнути.
У даному ж випадку жодних документів, актів про поломку лічильника, які б служили доказом у суді, мешканцям будинку не надають. Електрощиток працює, електролічильник замінили, а доказом про аварію служать лише зіпсовані побутові прилади. На встановлення причини їх несправності у сервіс центрах просять 35-40 днів.
Аналогічний випадок займання проводки був нещодавно у сусідньому будинку – але зіпсувалося лише кілька приборів. Одна з жительок розповіла, що їй вдалося домовитися про безкоштовний ремонт з ЖЕДом «полюбовно».
Довідка «Кола»
За даними досліджень «Укрметртестстандарт» та науково-дослідного Інституту пожежної безпеки України на першому місці у Топ-10 електропродуктів, які найчастіше викликають займання – електропроводка та електрощити.
ТЕТЯНА ЦИРУЛЬНИК (Фото автора)