Розмір та ціна пасок різна. Зокрема, в «Екомаркеті» маленькі паски (приблизно як «200-грамовий» стакан) коштують 4 гривні, а великі (десь 500 грам) - по 10 гривень. Але вони не запаковані.
У всіх інших супермаркетах міста паски продають запаковані у прозору обгортку.
У «Сільпо» ціна на великодню випічку коливається від 12.74 гривні (300 грам) до 18.94 гривні (459 грам).
У «Велмарті» 7.80 гривень коштує 250-грамова паска, 11.50 гривень – 350-грамова, 23.68 гривень – 500-грамова.
На Центральному ринку Великодню випічку поки що не продають.На Центральному ринку в Полтаві продають паперові форми для пасок. Їх ціна від 1 гривні 50 копійок до 2 гривень 50 копійок.
Сьогоднішні ціни (на 19 квітня) на наклейки для яєць. Упаковка (на 7 штук): «Екомаркет» - 2 гривні 24 копійки, «Універсам Полтава» - 1 гривня 98 копійок, «АТБ» - 1 гривня 69 копійок, «Сільпо» - 2 гривні 34 копійки, «Велмарт» - 1 гривня 62 копійки. На ринку без упаковки, але теж сім штук коштують 1 гривню. Ціни на присипку для паски. На Центральному ринку – 75 копійок, у «Велмарті» - 1 гривня 75 копійок, «Сільпо» - 1 гривня 16 копійок, «АТБ» - 89 копійок, «Екомаркет» - 75 копійок, «Універсам Полтава» - 97 копійок. Ціни на барвники для яєць.На Центральному ринку упаковка з 5-ма фарбами коштує 2 гривні 50 копійки. Упаковка з одним кольором – 50 копійок.
Упаковка з 5-ма кольорами: у «Велмарті» - 3 гривні 4 копійки, «Сільпо» - 2 гривні 94 копійки, «АТБ» - 1 гривня 99 копійок, «Екомаркет» - 2 гривні 65 копійок, «Універсам Полтава» - 2 гривні 89 копійок.
Довідка «Кола»: Та якщо ви не бажаєте витрачати гроші на те, щоб прикрасити пасхальні яйця, можна це зробити і безкоштовно - в домашніх умовах.
Найдоступніший і найвідоміший спосіб – у цибулинні. Залежно від концентрації відвару, яйця будуть від жовтого кольору до червоно-коричневого. Цибулиння варто відварити завчасно й дати настоятися. Вимиті яйця опустити в киплячий відвар і варити 10–30 хв. (Щоб був візерунок – приклейте який-небудь листочок, наприклад петрушку. І опустіть яйце у воду з цибулинням. Тоді у вас вийде білий листочок на червоно-коричневому фоні – авт.)
2. Березовим листям. Відвар можна готувати як з сухого, так і з зеленого листя. Прокип’ятити листя 15–20 хв, відставити на півгодини. Яйця відварити, як у попередньому рецепті. Вони набудуть жовтого кольору.
3. Соками різних овочів. Для цього способу треба брати відварені яйця натирати буряковим, морквяним соком або ж соком із листя шпинату чи кропиви. До відварів додавати чайну ложку оцту. Після фарбування гарячі яйця протерти полотнинкою, змоченою в олії. Щоб колір був насичений, яйця у посудині з відваром можна поставити на ніч у холодильник.
Натуральні барвники: світло-червоний – столовий буряк або чорниці; помаранчевий – цибулиння; світло-жовтий – морквяний сік, шкаралупа або ж листя волоських горіхів; світло-зелений – листя шпинату або кропиви; блакитний – листя червонокачанної капусти; бежевий або коричневий – кава.
4. Яйця в цятку: для цього мокрі яйця обкачати в рисовій крупі, загорнути у марлю й щільно зав’язати кінці, щоб рис прилип до шкаралупи. Відварити у вибраному відварі.
5. Мармуровий ефект: обгорнути яйця цибулинням і зверху зав’язати ниткою. Потім опустити у відвар.
6. Фарбування різнокольоровими нитками: обмотати яйця різнокольоровими нитками й опустити у відвар – вам неодмінно сподобаються веселенькі геометричні малюнки.
7. Фарбування в шовкових клаптиках: відварити яйця у воді з содою, загорнути в різнокольорові шовкові клаптики, перев’язати нитками. Знову прокип’ятити у цій воді, остудити й зняти клаптики. Довідка підготовлена, використовуючи матеріали сайту: simya.com.ua.