Різноманітні газовані напої є досить популярними серед українських споживачів. Та далеко не кожному відомо про їх вміст, і чим вживання таких напоїв може загрожувати здоров’ю людини.
Спочатку журналіст звернулася до Інституту екогігієни і токсикології імені Л. І Медведя, щоб з'ясувати чи є у складі напоїв відомих брендів речовини, що шкодять здоров'ю людини?
- Усі рецептури погоджені МОЗ України й дозволені до використання. Але у вказаному дозуванні. На упаковках таких напоїв виробники зазначають рекомендовану дозу добового вживання. Перевищення її може мати не передбачувані наслідки, - повідомила Юлія Єловікова, прес-секретар Інституту екогігієни і токсикології імені Л. І Медведя.
Але такі напої можуть зашкодити організму людини не тільки при передозуванні. Адже вони містять у своєму складі цукор, що швидко потрапляє в організм. При вживанні газованих напоїв людина отримує величезну кількість цукру, що є причиною розвитку таких захворювань як карієс, ожиріння, а також хвороб серцево-судинної системи і навіть цукрового діабету.
- У складі відомих газованих напоїв, є цукор, який людський організм дуже швидко всмоктує, - розповідає Ельвіра Кайдашева, лікар-ендокринолог. - Він засвоюється організмом, тільки потрапивши в ротову порожнину людини. І відразу підвищує цукор в крові. Узагалі є три групи вуглеводів: «миттєвий цукор», «швидкий цукор» та «повільний цукор». «Миттєвий» - це той, що потрапляє у кров відразу, ще під час вживання продукту. «Швидкий» - коли підвищення цукру йде через 10-15 хвилин після вживання. Він теж несе різкий характер. І «повільний цукор», після потрапляння в організм якого підвищення цукру в крові починається через 20-30 хвилин. Тобто той, до якого організм людини встигає адаптуватися. Різноманітні "коли" мають у своєму складі вуглеводи групи «миттєвий цукор». Тому хворим на цукровий діабет ми категорично забороняємо вживати такі напої. Здоровій людині я теж би не рекомендували їх пити. Адже нічого корисного після вживання таких напоїв вони не отримають. У крайньому разі, вітамінів там точно не має.
Також лікар-ендокринолог Ельвіра Кайдашева зазначила, що значний вміст цукру в газованих напоях може негативно відобразитися на людях, які схильні до швидкого набирання ваги.
Довідка:
У 100 мл газованих напоїв зазвичай міститься 40-50 ккал, забезпечених легкозасвоюваними вуглеводами. Приблизно стільки ж міститься в стакані з п'ятьма ложками цукру. Газовані напої мало хто п'є по 100-200 мл, вони споживаються літрами, особливо в спеку. Довідка за матеріалами сайту «Споживач.info».
До речі, нещодавно, журналісти американського сайту Thisamericanlife.org, зявили, що їхній редакції вдалося знайти копію оригінального рецепту Coca-Cola, напою, секрет приготування якого ретельно охоронявся протягом 125 років. Згідно з цим рецептом, до складу популярного напою входить екстракт коки, лимонна кислота, кофеїн, цукор, вода, сік лайма, ваніль, карамель, алкоголь, апельсинове масло, олія лимонна, олія мускатного горіха, коріандр, неролі, кориця (про це пишуть на сайті tsn.ua).
Напої, які вміщують ортофосфорну та лимонну кислоти за твердженнями стоматологів, негативно впливають на здоров’я зубів та кісток.
Довідка «Кола»: Лимонна кислота (Е330) здатна впливати на емаль зубів. Карієс, вона, звичайно, не викличе, проте сприятиме ряду захворювань зубів і у ряді випадків провокувати больові напади у людей з підвищеною чутливістю зубів і при деяких формах карієсу.
Фосфорна кислота (Е338), здатна приєднувати іони кальцію. Перш за все, вона зв'язує кальцій, що міститься в слині. Експерти встановили, що при систематичному попаданні в організм ортофосфорна кислота здатна вимивати кальцій з кісток, що призводить до розвитку остеопорозу, при якому виникає підвищена ламкість кісток навіть при мінімальних навантаженнях (за даними spojivach.info).