Полтавський ботанік: вишні-близнята безпечні й не пов’язані з радіацією

Дозвілля
30 червня 2011 о 14:041420 Kolo.poltava.ua (Новини Полтави) Полтава, вул. Фрунзе, 65 +380532613245 Полтавський ботанік: вишні-близнята безпечні й не пов’язані з радіацією
Цьогоріч чимало людей звернули увагу, що чудернацьких подвійних вишень та черешень на деревах аж надто багато.




Коли раніше на дереві достигала лише невелика кількість таких плодів, то нині, якраз у черешнево-вишневий сезон – їх маса. Розібратись у чому секрет масових «двійнят», журналіст попросила допомогти відомого в Полтаві ботаніка, людину знану своїми працями в цій галузі Віктора Самородова.

– Я помітив це, і мої колеги також звернули увагу на таке явище, – говорить доцент кафедри екології та ботаніки Полтавської державної аграрної академії. – Щоб розвинувся такий подвійний плід, треба, щоб був вплив певних кліматичних чинників. Бруньки на майбутній урожай кісточкових закладаються ще минулого року, тож сукупність кліматичних факторів ще 2010 року і призвела до появи «двійнят» (так назвали це явище і  фахівці – авт.).

Ботанік каже, що такі вишні й черешні цілком безпечні, вони такі ж, як і звичайні, і якщо квітці вистачило сили і необхідних речовин щоб сформувалось два повноцінних плоди, то все гаразд.

Один із колег Самородова припустив, що «двійнята» у вишень та черешень могли з’явитись через радіацію. Та Віктор Миколайович заперечує це, адже вибух на Фукусімі-1 (Японія) стався цієї весни, а брунька майбутьої квітки закладалась ще минулого літа. Тож радіація тут ні до чого, на цій стадії, весною, аж ніяк радіація не могла призвести до подібних змін.

Плоди-«двійнята» можуть з’являтись у різних рослин, не лише в кісточкових, додав ботанік.

Вишні-«двійні» різного походження: одна статева, утворилась від заплідненої клітини, інша – розвинулась із якихось елементів квітки.

– Така масовість подвійних плодів вишень та черешень буває раз на 50 років, – стверджує Олександр Горб, доцент кафедри селекції, насінництва й генетики.

За свої 70 років викладач переконався в цьому.

Забобони, пов’язані з плодами-«близнюками»

– Мені в дитинстві бабуся не дозволяла їсти такі вишні, щоб у мене не народились близнята, коли я виросту, – розповіла Юлія, полтавка. – Адже в народі чомусь вважалось, що споживання таких подвійних плодів вплине на народження близнят. А тоді медицина була не так розвинута, і багатоплідна вагітність була нелегкою й часто призводила до смерті мами чи й дітей.

– Тому таким чином бабуся мене берегла, – додає Юлія.

НІНА КОРОЛЬ

Позначення:

Категорії:

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter