Фото. Нещодавно дах будівлі СБУ, що на Жовтневій, 39, привернув увагу полтавців та гостей міста своїм яскравим кольором. Багато кому така гама здалася недоречною.
– Цей колір взагалі не підходить до такої гарної будівлі. Він дуже якийсь сучасний, і не для вулиці. Здається, будівлю просто зіпсували, – висловила свою думку Інна, яка приїхала до Полтави з Києва на кілька днів. – Можливо, полтавці звикли, але мені відразу це кинулося в очі.
Такої ж думки й інші опитані полтавці.
Крім цього, чиновники, відповідальні за культурну спадщину області, також не зрозуміли новий колір даху будівлі СБУ.
– Ця будівля – пам’ятка архітектури національного значення. Я також обурююся разом з полтавцями щодо перефарбування в такий колір. На мою думку, він не притаманний полтавській історії. Дозвіл на перефарбування повинні були брати у Києві, в Державній службі охорони культурної спадщини України. Реставрація не повинна змінювати вигляд таких будівель, – розповіла Валентина Вождаєнко, начальник відділу охорони культурної спадщини та культурної політики управління культури Полтавської облдержадміністрації. – Наприклад, коли у будівлі міської ради міняли дерев’яні вікна на пластикові, то форма була спеціально погоджена. Вікна там не звичайної форми, а відповідають старовинним.
Можливо, помилилися будівельники, вважає Валентина Вождаєнко.
– Коли реставрували пам’ятник Шевченку, то пофарбували сірою фарбою. А наступно дня ми ледь не втратили свідомість, коли побачили, що пам’ятник, коли висох, став блакитного кольору. Довелося терміново перефарбовувати. Можливо й тут будівельники помилилися з відтінком, – говорить Валентина Вождаєнко.
В СБУ запевняють, що погодили перефарбування
– Колір був погоджений у відповідних органах, що відповідають за культурну спадщину.. Ця фарба – спеціальна, гумова, для дахів. Колір максимально підібрали під той, який був при побудові будівлі, – відповів Олексій Скрильник, керівник прес-служби СБУ у Полтавській області.
Дійсно, на старих фото будівля СБУ також має дах зеленого кольору. Але не такий яскравий. В СБУ сказали, можливо й цей колір вигорить і потускніє.
Довідка
Будівля Дворянського та Селянського банку (нині будівля СБУ).
В наслідок проведення аграрної реформи періоду столипінської Росії в губернських центрах з’являються банківські установи, що регулювали попит та пропозицію на землю. В межах Полтавської губернії такою установою стає Дворянський та Селянський банк, зведений протягом 1906-1909 років полтавським інженером С. Носовим за проектом київського архітектора О. Кобелєва. Двоповерхова будівля з декоративної червоної цегли містить елементи давньоруської (московської) архітектури і відповідає загальному спрямуванню стилю модерн початку XX століття. В оздобленні фасадної частини будівлі застосовані мозаїчні панно, різнокольорові керамічні вставки. Головний вхід прикрашає двоскатне стрілчате крильце, в нішах якого розміщені статуї птиці-фенікс — давньосхідні символи відродження. З 1937 року будівлю займає обласне відділення Комітету державної безпеки (КДБ), 1991 — регіональне відділення Служби безпеки України (СБУ).
Нині будівля відноситься до рідкісних зразків архітектури російського модерну та є пам’яткою архітектури національного значення.