– Після закінчення будівництва, тобто після завершення виконання всіх робіт, передбачених проектною документацією, об’єкт будівництва необхідно здати в експлуатацію, – розповіла Олена Ткаченко, начальник Інспекції ДАБК у Полтавській області. – Прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів здійснюється шляхом або реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації, або отримання сертифіката.
Якщо ваш будинок чи дача, що побудовані до 31.12.2009 без дозволу на виконання будівельних робіт, то для прийняття в експлуатацію будинку чи дачі потрібно просто подати заяву до Інспекції ДАБК не пізніше 31.12.2012.
Обов’язковою умовою прийняття об’єкта в експлуатацію є наявність документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій він розміщений.
Замовнику будівництва або його уповноваженій особі необхідно особисто подати чи надіслати рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції заяву про прийняття в експлуатацію об’єкта за відповідною формою, до якої додати:
- два примірники заповненої декларації;
- звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об’єкта з висновком про їх відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації;
- засвідчену в установленому порядку копію документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об’єкт;
- засвідчену в установленому порядку копію технічного паспорта, виданого бюро технічної інвентаризації.
Водночас, відповідно до п. 3.8. «Порядку…», Інспекція, при прийнятті зазначених об’єктів в експлуатацію, розглядає справи про адміністративне правопорушення за самовільне будівництво і накладає адміністративні стягнення відповідно до ст. 96, 97 КУпАП.
Інспекція розглядає подані документи протягом тридцяти календарних днів. Реєстрація декларацій проводиться Інспекцією безкоштовно. У разі прийняття рішення про реєстрацію, один примірник зареєстрованої декларації повертається замовнику будівництва, інший залишається в Інспекції.
Дата реєстрації декларації є датою прийняття в експлуатацію об’єкта будівництва.
Замовник будівництва зобов'язаний протягом 7 днів із дня прийняття в експлуатацію об’єкта подати копію декларації місцевому органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням об’єкта для подання такими органами інформації про прийнятий в експлуатацію об’єкт до органу державної статистики за формами, передбаченими звітно-статистичною документацією.
За самовільне будівництво, якщо правопорушення здійснено фізичною особою, передбачена відповідальність у вигляді штрафу згідно зі статтями 96, 97 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Сума штрафу встановлюється у розмірі від дев’яти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 153 до 850 гривень).
У тому випадку, коли самовільне будівництво здійснила юридична особа, то відповідальність встановлюється відповідно до ЗУ «Про відповідальність підприємств, їх об’єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування», що передбачає застосування до порушників штрафів у розмірі п’ятдесяти відсотків від вартості виконаних будівельних робіт.
Інспекція ДАБК у Полтавській області приймає в експлуатацію лише ті об’єкти, які розміщені на території області.
Довідка «Кола» 25 липня 2011 року набрав чинності наказ Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України за № 91 від 24.06.2011 «Про затвердження Порядку прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків І та ІІ категорії складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж».