У поточному місяці на Полтавщині уже сталися три випадки отруєння дітей медичними препаратами.
-11 серпня 2011 року в Кременчуці отруївся медикаментами 3-річний хлопчик, - розповів Віталій Шкаревський, начальник центру пропаганди УМНС Полтавської області. – А ще 12 серпня на Лубенщині до дитячої лікарні районного центру з таким діагнозом потрапили хлопчик 2003 та дівчинка 2005 років народження.
У переважній більшості випадків отруєння медикаментами трапляються по вині дорослих, які залишають ліки у легко доступних для дітей місцях.
Щоб уникнути подібних нещасних випадків, батьки повинні пам’ятати та дотримуватись таких правил:
- зберігати медикаменти в окремому, недосяжному для дитини місці. Якщо дитина повзає - на рівні зросту дорослої людини, якщо ходить - зачиняти медикаменти на ключ;
- не приймати ліки в присутності дитини, тому що вона буде повторювати ваші дії за вашої відсутності;
- використовувати ліки за інструкцією чи вказівками лікаря, ні в якому разі не перевищувати призначену дозу препарату;
- не зберігати медикаменти із закінченим строком використання.
До речі, зашкодити можуть не лише таблетки, а й вітаміни, мікстури від кашлю та навіть краплі в ніс.
Симптомами отруєння дитини ліками є: блювота, пронос, млявість та сонливість малюка. Або ж навпаки - різке збудження, напруженість. Можуть бути розширені зіниці, горіти щоки, рясне потовиділення. Обов’язково потрібно звернути увагу на дихання - дитина може часто та поверхнево дихати або навпаки - дихання стає рідкісним і глибоким.
Якщо ж ви помітили такі симптоми у свого чада – негайно викликайте швидку допомогу.
А до приїзду лікарів потрібно:
- У першу чергу спробувати з’ясувати, чим саме отруїлася дитина, і скільки ліків встигла проковтнути.
- Потім спробувати позбутися від речовин, які ще не встигли всмоктатися в кров, тобто викликати у дитини блювоту (для цього потрібно натиснути на корінь язика пальцем, загорнутим бинтом. Якщо такий спосіб не спрацьовує, можна дати випити концентрований розчин солі (2-4 чайні ложки на склянку теплої води)).
- Важливо - викликавши блювоту, і не потрібно прибирати блювотні маси - вони можуть знадобитися для дослідження.
- Але в жодному разі не можна викликати в дитини блювоту, якщо: малюк втратив свідомість (блювотні маси, потрапивши в легені, можуть викликати пневмонію), коли дитина отруїлася кислотою, або лугом - «на зворотному шляху» блювотні маси можуть знову обпекти слизову оболонку.
- Після очищення шлунка приступають до очищення кишечника (для цього можна використовувати активоване вугілля - розчинити у склянці води з розрахунку один грам на кілограм ваги дитини). Якщо немає ніяких сорбентів, можна зробити їх самостійно - потрібно дати дитині з’їсти сильно збиті білки курячих яєць. Якщо дитині більше трьох років, знадобиться не менше 10 білків, якщо менше - 4-5.
Коли прибуде «Швидка допомога» не забудьте передати медичним працівникам упаковку з-під ліків, які з’їла дитини і повідомити, якщо це можливо, час та дозу вжитого препарату.
Нагадуємо, що у Полтаві заборонили продавати дикорослі гриби.