Посадовці запевняють, що Україна зможе замінити імпортні ліки українськими аналогами без втрати якості. Та ще й українські ліки будуть дешевшими. Імпортери ж говорять, що перейти на вітчизняний інсулін, гормон зросту або онкологічні препарати буде дуже важко.
МОЗ розробило і запропонувало до обговорення відповідний проект концепції Державної цільової програми з розвитку імпортозамінних виробництв в Україні у 2011 - 2021 роках.
Прем’єр-міністр Микола Азаров впевнений, що вже скоро в медичній сфері буде можливість провести повноцінну заміну імпортованих лікарських препаратів та обладнання на відповідну продукцію українського виробництва.
Виконання програми розвитку імпортозамінних виробництв, на думку розробників проекту, дозволить швидко забезпечити виготовлення багатьох життєво важливих українських лікарських засобів і вивести на сучасний рівень українські наукові дослідження з розробки і створення оригінальних фармацевтичних субстанцій.
Програмою також передбачено налагодити виробництво в Україні саме тих препаратів, які закуповуються за державні кошти, що, за оцінками експертів, забезпечить значну економію в бюджеті країни.
Ліки, які будуть вироблятися в Україні, не будуть поступатися імпортним препаратам по ефективності, безпеці та якості, запевняють розробники проекту. І за розрахунками фахівців МОЗ, завдяки зниженню вартості будуть доступні громадянам.
Тоді як зараз у результаті проходження через ланцюжок посередників ціни на імпортовані ліки в українських аптеках різко відрізняються від ціни виробника.
Лікарі та фармацевти з пересторогою ставляться до новини про виключно українські ліки
– У багатьох імпортних ліків немає українських аналогів. Лінії виробництва в нашій країні будуть розвиватися роками. В цей час можуть страждати люди, які потребують специфічного лікування. В багатьох профілях медицини використовують переважно ліки закордонного виробництва. Наприклад, в онкології, гематології. Деякі закордонні препарати якісніші та надійніші, – говорить лікар одного з медзакладів Полтави, який побажав не називатися.
Анатолій Редер, гендиректор української фармацевтичної компанії:
– Загальний обсяг ринку фармпрепаратів оцінюється більш ніж в три мільярди доларів. Більш ніж два мільярди доларів йде за кордон, за препарати, що ввозяться сюди.
А оскільки українські виробники втрачають прибутки - вони платять менше податків. Значить, доходи держбюджету знижуються. У МОЗ хочуть змінити ситуацію. І допомогти вітчизняним фармацевтам завоювати внутрішній ринок.
Юрій Савко, виконавчий директор Асоціації іноземних виробників інноваційних ліків:
Такі нововведення порушать правило чесної конкуренції. Його дотримання – це міжнародні вимоги. У тому числі і Світової організації торгівлі, членом якої є Україна. А також, я думаю, це серйозно ускладнить діалог України з Євросоюзом по зоні вільної торгівлі. Щодо заміщення імпортних препаратів, в окремих випадках це не може бути заміщено в принципі. В інших випадках – це не може бути швидко зроблено.
Сергій Михайлов, представник зарубіжної фармацевтичної компанії:
- В українських аптеках не буде ліків, аналогів яким не існує. І в швидкий час замістити їх в умовах України це просто неможливо.
Використані матеріали сайтів tsn.ua, podrobnosti.ua та r-u.org.ua.
Якщо імпортні ліки зникнуть, невідомо, чи буде чим лікуватися українцям. Фото з novostey.comМіністерство охорони здоров’я України пропонує замінити імпортні ліки українськими аналогами.